$
כלכלה ומדיניות

פישר: "שוק העבודה מתקרב למספרים של 'כלכלת זהבה ושלושת הדובים'"

סגן יו"ר הפדרל ריזרב, שהתייחס לדו"ח התעסוקה לחודש ספטמבר, סבור כי אנו קרובים למצב בו שוק העבודה אינו חם מדי ואינו קר מדי - אלא נמצא בנקודה מאוזנת; לדבריו, על אף שמספר המשרות שנוספו היה נמוך מהתחזיות, הדו"ח עולה בקנה אחד עם מגמת הירידה באבטלה

שירות כלכליסט 18:0707.10.16

סגן יו"ר הפדרל ריזרב, סטנלי פישר, אמר היום כי דו"ח התעסוקה לחודש ספטמבר שפורסם היום, "קרוב למדי למספרים של 'כלכלת זהבה ושלושת הדובים'".

 

הכוונה היא ששוק העבודה אינו חם מדי (דבר העלול לגרום לאינפלציה) או קר מדי (דבר העלול לרמז על גלישה להאטה) - אלא נמצא בנקודה מאוזנת; בדיוק כמו הדייסה של גיבורת סיפור הילדים, אשר נכנסת לבית ובו שלוש דייסות - אחת חמה מדי, אחת קרה מדי, והשלישית מתאימה לה בדיוק. הביטוי "כלכלת שלושת הדובים" הוצג לראשונה בתחילת שנות התשעים, כדי לתאר את הכלכלה האמריקאית - שצמחה אז בשיעורים גבוהים תוך שמירה על אינפלציה נמוכה.

 

לפי דו"ח התעסוקה, למשק האמריקאי נוספו 156 אלף משרות בספטמבר. תחזיות הכלכלנים היו לעלייה של 172 אלף משרות. עוד עולה מהדו"ח כי שיעור האבטלה עלה ל-5% לעומת 4.9% בחודש הקודם. זאת בעיקר לאחר שכ-440 אלף אנשים הצטרפו למחפשי העבודה.

 

לדברי פישר, על אף שמספר המשרות שנוספו היה נמוך מהתחזיות, הדו"ח עולה בקנה אחד עם מגמת הירידה באבטלה.

 

סגן יו"ר הפד הוסיף כי המשק האמריקאי מצליח בצורה יוצאת מהכלל  בהקטנת מספר חסרי העבודה. הוא הוסיף כי שיעור האבטלה "קרוב מאוד" לשיעור הטבעי.

 

פישר אמר עוד כי היקף ההשקעות יישאר נמוך בגלל האי-ודאות והתכווצות מגזר האנרגיה. לדבריו, הצמיחה בפריון צפויה להשתפר - אך עדיין לא ברור מהי מידת השיפור.

 

 

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x