שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
כלכלה ומדיניות

מיי: נפתח בהליכים לפרישה מהאיחוד האירופי ברבעון הראשון של 2017

כך אמרה ראשת ממשלת בריטניה בראיון ל-BBC בנוגע להפעלת סעיף 50 לפרישה מהאיחוד; בהמשך היום תישא נאום בעניין בוועידת המפלגה השמרנית

בלומברג 12:3402.10.16

בריטניה תחל בהליכים לעזיבת האיחוד האירופי ברבעון הראשון של 2017, כך לדברי ראשת הממשלה, תרזה מיי, בראיון שהעניקה היום (א') ל-BBC. זאת בעקבות ההצבעה במשאל העם במדינה בסוף חודש יוני השנה, בו נרשם רוב לתומכי הפרישה.

 

 

 

מיי דיברה בראיון על הפעלת סעיף 50 ליציאה מהאיחוד האירופי, ואמרה כי "אתייחס בנאום שאשא היום (בוועידת המפלגה השמרנית)" לעניין. 

 צילום: שאטרסטוק

 

מיי רמזה שהפרישה בפועל תתבצע בשנת 2019. עד כה התחייבה ראשת הממשלה שלא תפעיל את סעיף 50 באמת ליסבון במהלך השנה הנוכחית. מיי גם אמרה שתגיש הצעת חוק בשנה הבאה להמרת כל חוקי האיחוד לחוקים בריטיים עוד ביום בו יושלם הברקזיט. החוק יוצג בפני הפרלמנט בין מאי 2017 למאי 2018, כך על פי שר התחבורה כריס גריילינג בראיון לטלביזיה הבריטית היום.

 

לדבריה של מיי, "חשוב שהדברים יהיו מוכנים עד פרישתנו מהאיחוד כך שהמעבר יתבצע בצורה חלקה. כך יהיה ברור לעם הבריטי שהצביע בעד פרישה שזה בדיוק מה שאנחנו עושים".

 

המשקיעים חוששים

 

בהיעדר מידע נוסף לגבי טבעם של היחסים העתידיים של בריטניה עם האיחוד האירופה, לוח הזמנים החדש שעליו הכריזה מיי עלול לגרום לחששות בקרב המשקיעים לגבי האפשרות שהממשלה תנסה לבצע "ברקזיט נוקשה" ובו תוותר בריטניה על גישה לשוק המאוחד למסחר בתמורה לשליטה גדולה יותר על ההגירה, החקיקה והתקציב של המדינה.

 

יתר 27 מנהיגי האיחוד האירופי הסכימו להעניק למיי מרווח פעולה נוסף כדי להתוות אסטרטגיית פרישה אולם הם היו תמימי דעים כי היא לא תוכל לבחור עבור בריטניה את החלקים המועדפים עליה ביחסים עם האיחוד. בריטניה "לא תוכל ליהנות מהזכויות של חברות באיחוד האירופי מבלי לשאת גם בחובות", אמר שר האוצר האירי, מייקל נונאן לאחרונה.

 

 

 

יש להניח שעם החלטות אלו של מיי לגבי לוח הזמנים, גורמים רשמיים זרים יחושו רגועים יותר, לאחר שהזהירו אותה לגבי דחיית שיחות ה"גירושין" למשך זמן ממושך מדי לאחר סוף השנה הנוכחית. 2017 היא שנת בחירות כלליות בגרמניה, בצרפת ובהולנד וקיים החשש שאי הוודאות הממושכת תפגע בצמיחה הכלכלית שממילא חלשה.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x