$
כלכלה ומדיניות

עוד צ'ופר לסוחר שכמעט הפיל את בנק סוסייטה ג'נרל

הקנס של ז'רום קרוויאל יתכווץ מ־4.9 מיליארד יורו למיליון יורו בלבד בגלל "פרצות שהשאיר הבנק"

שירות כלכליסט 22:4424.09.16

ז'רום קרוויאל, הסוחר שכמעט והפיל את סוסייטה ג'נרל, הבנק השלישי בגודלו בצרפת, עלה שוב לכותרות בסוף השבוע לאחר שבית משפט בוורסאי הקטין את הקנס שנגזר עליו לסכום של מיליון יורו. 

הפרשה התפוצצה בינואר 2008 כאשר סוסייטה ג'נרל חשף כי קרוויאל (39), באותם ימים סוחר זוטר במחלקת הנגזרים, גרם לבנק להפסדים בגובה 4.9 מיליארד יורו שהביאו אותו לסף קריסה, בעקבות פעילות סחר בלתי חוקית. בעת הרשעתו, נגזר על קרוויאל לשלם את סכום ההפסדים כפיצוי לבנק.

 

משרדי בנק סוסייטה ג'נרל משרדי בנק סוסייטה ג'נרל צילום: בלומברג

 

עם זאת, אתמול פסק בית המשפט כי הקנס יוקטן למיליון יורו. אף כי לא ביטל את הרשעתו הפלילית של קרוויאל, הוא מצא כי הבנק עצמו אחראי לרוב ההפסדים, שהוחמרו בשל מערכות בקרת פנים לא תקינות.

 

"אפשר לחיות עם זה", אמר דיוויד קובי, סנגורו של קרוויאל. "קנס של 5 מיליארד יורו זה גזר דין מוות, אבל מיליון זה משהו אחר לגמרי". בחודש יוני, התובע הכללי טען כי הבנק השאיר "פרצה פתוחה" שאפשרה את חוקיות פעילותו של קרוויאל. עתה, בעקבות הפסיקה תשקול ממשלת צרפת לבטל הטבת מס בגובה 2.2 מיליארד יורו שקיבל הבנק ב־2008 בשל ההונאה.

 

קרוויאל, שביצע את אחת מההונאות הפיננסיות הגדולות בהיסטוריה, ריצה חמישה חודשי מאסר מתוך שלוש שנים שנגזרו עליו. בנוסף קיבל פיצויים בגובה 400 אלף יורו מהבנק השנה, זאת לאחר שבית משפט תעסוקתי בפריז קבע כי למרות שיצר פוזיציות בגובה פי שניים כמעט משווי הבנק, קרוויאל פוטר "ללא סיבה מוצדקת".

 

רבים בצרפת מתייחסים אל קרוויאל, בן לספרית ולמורה, כאל גיבור עממי שנלחם בכוחות הרשע והוא אפילו שימש השראה לשירים ולחוברות קומיקס.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x