$
כלכלה ומדיניות

נשיא הנציבות האירופית: "על בריטניה להתחיל בדיוני הברקזיט מהר ככל האפשר"

ז'אן-קלוד יונקר: "לא אתערב בפוליטיקה הפנימית של בריטניה, אבל לטובת כל הצדדים, רצוי להגיש את מסמכי הגירושים כמה שיותר מהר"; שר האוצר הבריטי: "מוכנים להתנתק מהשוק האירופי המשותף"

שירות כלכליסט 15:2517.09.16

נשיא הנציבות האירופית, ז'אן-קלוד יונקר, אמר היום כי על בריטניה להתחיל בדיונים על הברקזיט מהר ככל שאפשר, וכי על האיחוד האירופי להבטיח כי לא יתמהמה אם לונדון תהסס להפעיל את סעיף 50. "לא אתערב בפוליטיקה הפנימית של בריטניה, אולם לטובת כל הצדדים, רצוי להגיש את מסמכי הגירושים כמה שיותה מהר כדי לא להאריך ללא צורך את תקופת אי הוודאות", אמר.

 

בתוך כך, שר האוצר הבריטי פיליפ המונד מוכן לקבל את העובדה כי ייתכן שבריטניה תאלץ לוותר על חברותה בשוק המשותף של האיחוד האירופי – כולל איבוד נגישות קריטית של בנקים ללקוחות – כדי לאפשר למדינה להחיל את ההגבלות על ההגירה שהמצביעים דורשים. כך על פי שני גורמים המקורבים לשר. יצוין כי 4 מבין 32 המדינות החברות בשוק האירופי המשותף - אינן חברות באיחוד האירופי.

 

 

ממשלת בריטניה מעמידה למבחן את אמינותה ומנסה לקחת שליטה על גבולות המדינה לאחר משאל העם בעד הברקזיט ב-23 ביוני. המונד סבור כי אין זה מציאותי לצפות שהמדינה תמשיך להיות חברה בשוק האירופי המשותף לאחר שתפרוש מהאיחוד, אמרו הגורמים. הם הוסיפו כי צוות משרד האוצר מפתח כעת מתווה שהם מקווים כי יאפשר לבנקים או אותה רמת הנגישות לאירופה.

 

הכללים של האיחוד האירופי מאפשרים לבנקים בבריטניה לגייס כספים ברחבי היבשת. בכירים בג'יי.פי מורגן ו-UBS הזהירו כי אם הסטטוס-קוו לא יישמר, הם ייאלצו לקצץ משרות בממלכה המאוחדת.  

 

"אני מאמין באמת ובתמים שלונדון משרתת לא רק את בריטניה כי אם את האיחוד האירופי כולו", אמר המונד בפני ועדת בית הלורדים בתחילת החודש. הוא הוסיף כי ברצונו לזכות ב"עסקה הטובה ביותר" לחברות, "כולל השירותים הפיננסים המובילים בעולם של בריטניה".

 

דובר מטעם משרד האוצר אמר בהצהרה כי העמדה של המשרד ברורה ושהוא שואף לשמור על מעמדה של בריטניה כמרכז מוביל לשירותים פיננסיים. המשרד מוכן בכל עת לסייע לענף למקסם את רווחיו לאחר פרישת בריטניה מהאיחוד, הוסיף הדובר. 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x