$
כלכלה ומדיניות

העלאת הריבית בארה"ב מתרחקת? רק 151 אלף משרות נוספו באוגוסט

שיעור האבטלה נותר ללא שינוי - על 4.9%; האנליסטים ציפו לתוספת של 180 אלף משרות; בשבועות האחרונים רמזו חלק מבכירי הבנק כי ארה"ב מתקרבת להעלאת הריבית הראשונה מאז דצמבר

שירות כלכליסט 15:3102.09.16

למשק האמריקאי נוספו 151 אלף משרות בלבד באוגוסט, ושיעור האבטלה עמד על 4.9% - כך עולה מדו"ח התעסוקה שפרסם היום משרד העבודה בארה"ב. האנליסטים ציפו לתוספת של כ-180 אלף משרות ולשיעור אבטלה של 4.8%. לנתונים משוק העבודה השפעה מכרעת על החלטת הפדרל ריזרב בעניין הריבית שצפויה להתקבל באמצע ספטמבר.

 

מדו"ח התעסוקה הקודם עלה כי ביולי נוספו למשק האמריקאי 255 אלף משרות ושיעור האבטלה עמד על 4.9%; כעת עודכן נתון זה ל-275 אלף משרות. הנתון לחודש יוני עודכן כלפי מטה - מ-292 אלף משרות ל-271 אלף

  

עוד עולה מהדו"ח שפורסם היום כי השכר הממוצע לשעה עלה ב-0.1% באוגוסט ל-25.73 דולר; ב-12 החודשים האחרונים עלה השכר ב-2.4%. מספר שעות העבודה השבועיות ירד ב-0.1 ל-34.3.

 

בשבועות האחרונים רמזו חלק מבכירי הבנק כי ארה"ב מתקרבת להעלאת הריבית הראשונה מאז דצמבר. כך למשל, יו"ר הפד, ג'נט ילן, אמרה בכינוס הבנקאים בג'קסון הול, בסוף השבוע שעבר, כי הנימוקים בעד העלאת ריבית הלכו וגברו בחודשים האחרונים. סגנה, סטנלי פישר, אמר כמה ימים לפני כן כי הפדרל ריזרב קרוב להשגת היעדים שלו - תעסוקה מלאה ואינפלציה של 2%.

 

ילן ופישר בג'קסון הול ילן ופישר בג'קסון הול צילום: בלומברג

נשיא הפד בדאלאס, רוברט קפלן, אמר לפני הכינוס בג'קסון הול כי "התנאים להעלאת ריבית נוספת מתחזקים. בעתיד הלא רחוק נהיה מסוגלים לנקוט צעד נוסף". עם זאת לדבריו, גם אם דו"ח התעסוקה שיפורסם ב-2 בספטמבר יהיה חזק, לא ניתן יהיה להסיק מכך כי הפד יעלה את הריבית בפגישתו שתיערך בהמשך החודש. "דו"ח תעסוקה אחד לא ישנה את צורת החשיבה שלנו", אמר.

  

מוחמד אל עריאן, היועץ הכלכלי הבכיר ב- Allianz ומנכ"ל פימקו לשעבר, אמר השבוע כי הסיכוי להעלאת ריבית הפד בישיבה של ספטמבר עומד על 60%, "אך דוח תעסוקה מוצלח יעלה את הסיכוי ל-80%".

 

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x