$
בחירות בארה"ב 2016

טראמפ מודה: "שגיתי, מתנצל אם הכאבתי"

המועמד הרפובליקני לנשיאות ארצות הברית הופיע הלילה בצפון קרוליינה והביע חרטה בפני האנשים שבהם פגע במהלך הקמפיין שלו. "לעיתים בלהט הוויכוח אתה לא בוחר את המילים הנכונות, אני מתחרט על כך". סקר חדש: טראמפ צמצם את הפער, הילרי מובילה רק ב-4 אחוזים

ynet 08:5119.08.16
בהופעה נדירה מסוגה, המועמד הרפובליקני לנשיאות ארצות הברית דונלד טראמפ הביע הלילה (יום ו') חרטה על כך שפגע באנשים במהלך קמפיין הבחירות שלו: "לעתים, בלהט הוויכוח והדיבור על סוגיות רבות, אתה לא בוחר את המילים הנכונות או אומר את הדבר השגוי. אני עשיתי את זה ותאמינו או לא, אני מתחרט על כך. בייחוד כאשר זה עלול היה לגרום לכאב אישי".

 

עם זאת, טראמפ הוסיף בנאומו בפני תומכיו בשרלוט שבצפון קרוליינה: "אני יכול להבטיח לכם את זה: תמיד אומר לכם את האמת". הוא ציין כי יותר מדי דברים עומדים על סדר היום מכדי שדברי החרטה לא ייאמרו. מיד אחרי שנשא את הדברים הללו, מיהר טראמפ לשוב ולתקוף את הנשיא המכהן ברק אובמה ואמר ש"שיקר בנוגע ל-400 מיליון הדולר שזרמו לאיראן במזומן. הוא הכחיש זאת. הוא אמר 'אנחנו לא משלמים להם כופר', אבל הוא שילם. הוא שיקר בנוגע לשבויים בדיוק כפי ששיקר בנוגע לאובמה-קר (תוכנית ביטוח הבריאות)".

 

מטה קלינטון מיהר להביע ספקות באשר לכנות הדברים שאמר טראמפ, והגדיר אותם "חרטת טלפרומפטר". דוברת מטה קלינטון כריסטינה ריינולדס אמרה כי "דונלד טראמפ החל את הקמפיין שלו בהעלבת אנשים. הוא המשיך לעשות זאת למשך כל אחד מ-428 ימי הקמפיין עד כה, בלי בושה או חרטה. הלילה למדנו שכותב הנאומים שלו והטלפרומפטר מודעים לכך שיש הרבה דברים שהוא צריך להתנצל עליהם. אבל ההתנצלות הלילה היא רק התבטאות כתובה היטב והוא יצטרך לומר לנו על איזה ביטוי פוגעני, מאיים ומפלג הוא מתחרט ולשנות את הטון לחלוטין".

 

לאורך קמפיין הבחירות של טראמפ עד כה הוא הסביר שאינו צריך להתנצל על דבר. כך בדיוק אמר לאחר שהתעמת פומבית עם הוריו של חייל אמריקני-מוסלמי שנהרג בעיראק. חיזר חאן, ששכל את בנו, חייל מוסלמי בצבא ארה"ב בפיגוע בעיראק, תקף בשעתו את טראמפ בוועידה הדמוקרטית: "טראמפ, מה אתה הקרבת?". טראמפ לא נותר חייב והשיב בשעתו: "תסתכלו על רעייתו, היא פשוט עמדה שם. לא היה לה שום דבר לומר. אולי לא הרשו לה לדבר".

 

דונלד טראמפ דונלד טראמפ צילום: רויטרס
טראמפ מצמצם את הפער

 

טראמפ נשא את נאום החרטה המאוד לא-אופייני לו יומיים לאחר שהודיע במפתיע כי הוא ממנה מנכ"ל חדש לקמפיין הבחירות שלו, סטיבן באנון, שעבד באתר החדשות הימני Breitbart News. את הסוקרת קליאן קונוויי הוא מינה למנהלת הקמפיין החדשה שלו. "אני מכיר את שניהם. הם אנשים נהדרים, ווינרים. הם יודעים לנצח ואוהבים לנצח", אמר טראמפ והבהיר שיו"ר הקמפיין מנפורט יישאר בתפקידו.

 

בראיון לרשת החדשות השמרנית "פוקס" אמרה קונוויי שהיא תעודד את טראמפ להתמקד בתוכן ובמהות ולהמשיך לדבר בנאומיו על מדיניותו בסוגיות שונות, כפי שעשה בשבוע האחרון בנושא הכלכלי ובנושא המלחמה בטרור האיסלאמי.

 

רק לפני כמה שבועות פיטר טראמפ, בלחץ בתו איוונקה וחתנו ג'ראד קושניר, את קורי לבנדובסקי, מנכ"ל הקמפיין שלו. לבנדובסקי היה זה שדחף לקמפיין את הסיסמה "תנו לטראמפ להיות טראמפ"- וזה עבד לו יפה מאוד בפריימריז הרפובליקניים. אולם אז החליטה משפחתו של טראמפ כי יש לשנות כיוון לקראת הבחירות הכלליות ב-8 בנובמבר. לבנדובסקי פוטר מתפקידו ובמקומו מונה פול מנפורט, שכעת מסתבך בחשדות לעבירה על החוק האמריקני וסיוע לאוקראינה להתערב במדיניות של ארצו.

 

הטלטלה בצמרת הקמפייין באה לאחר צניחתו הדרמטית של טראמפ בסקרים מול קלינטון, שהובילה עליו עד לאחרונה בפער ממוצע של 8 אחוזים בסקרים הארציים. אולם סקר עדכני שפורסם הלילה על ידי מכון המחקר פיו מלמד שהפער בין קלינטון לטראמפ צומצם ל-4 אחוזים בלבד. הסקר כלל את שני המועמדים, העצמאי גארי ג'ונסון ואת ג'יל סטיין ממפלגת הירוקים

 

41 אחוז מהנשאלים בסקר של מכון פיו אמרו כי יצביעו להילרי קלינטון, ו-37 אחוז אמרו שיצביעו עבור טראמפ. הפער הקודם בין השניים היה תשעה אחוזים - 45 לקלינטון מול 36 לטראמפ, על פי סקר של מכון פיו שנערך בסוף יוני.

 

לטראמפ יש עדיין בעיה עם הצבעת הנשים: 49 אחוז מעדיפות את קלינטון, ורק 30 אחוז אמרו שיצביעו עבורו. בין הגברים יש לטראמפ פער של 12 אחוז על קלינטון, 45 לעומת 33 אחוז.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x