$
כלכלה ומדיניות

"מנהל הקמפיין של טראמפ קיבל כסף מושחת מאוקראינה"

"הניו יורק טיימס" חושף כי פול מנפורט, שהצטרף לקמפיין של דונלד טראמפ בחודש מרץ, מוזכר 22 פעמים בספרי החשבונות הסודיים של נשיא אוקריאנה לשעבר ויקטור ינוקוביץ'. החשד: קיבל 12.7 מיליון דולר מהנשיא שהודח ונמלט לרוסיה

שירות כלכליסט 18:5915.08.16

מנהל קמפיין הבחירות של דונלד טראמפ פול מנפורט קיבל 12.7 מיליון דולר מנשיא אוקראינה המודח ויקטור ינוקוביץ', אך לא דיווח על הכספים - כך חושף "הניו יורק טיימס".

 

מנפורט (69), שהצטרף בחודש מרץ לקמפיין הנשיאות של טראמפ, שימש כיועץ למפלגה של ינוקוביץ', מפלגת האזורים, שהתפרקה בעקבות הדחתו ובריחתו לרוסיה בפברואר 2014. הכספים המדוברים נחשפו במסגרת חקירה של הרשות שהוקמה באוקראינה נגד שחיתות, ואשר איתרה ספרי חשבונות לא רשמיים של המפלגה. המסמכים הללו, המכונים על ידי החוקרים "הספר השחור", הם חלק ממערכת שלמה של תשלומים לא חוקיים ותשלומי שוחד שעליהם פיקד ינוקוביץ', ומתייחסים לתקופה שבין 2007 ל־2012.

 

המסמכים מונים 400 עמודים בכתב צפוף שנלקחו מספרי חשבונות שנשמרו בכספת של מטה המפלגה בקייב. בכספות נשמרו גם ערימות של שטרות בני 100 דולר. על פי הצהרת הרשות נגד שחיתות, שמו של מנפורט מופיע 22 פעם במסמכים והסכומים שנרשמו ליד שמו מסתכמים ב־12.7 מיליון דולר. מטרת התשלומים טרם התבררה, וכן לא ידוע האם הוא אכן קיבל את הכסף, שכן החוקרים לא הצליחו לפענח את החתימות המופיעות במסמכים.

 

ויקטור ינוקוביץ' ויקטור ינוקוביץ' צילום: בלומברג

"מנפורט הוא בין השמות המוזכרים בחשבונות השחורים של המפלגה, שנחקרים על ידי הרשויות באוקראינה", נמסר בהצהרה מטעם הרשות. "עם זאת, עלינו לציין כי הופעת שמו של מנפורט ברשימה אין פירושה בהכרח שהוא קיבל את הכסף, מכיוון שהחתימות המופיעות בטור של המקבלים לא מזוהות".

 

הרשות נגד שחיתות, שהממשלה האוקראינית מחויבת לדאוג למימון שלה כתנאי לקבלת חבילות סיוע פיננסי מאירופה וארה"ב, חתמה על חוזה שיתוף ראיות עם הבולשת הפדרלית. אולם, אין לה סמכות להגיש כתבי אישום נגד חשודים. רק במקרה שהיא מעבירה את הממצאים לפרקליטות, הנאשם הופך לחלק מחקירה פלילית, דבר שעוד לא קרה בחקירה של מנפורט.

 

קשריו של מנפורט עם אוקראינה ובייחוד עם רוסיה כבר עוררו דאגה בארה"ב, במיוחד לנוכח התבטאויותיו החיוביות של טראמפ באחרונה על פוטין ועל סיפוח חצי האי קרים. "ממה ששמעתי, התושבים של קרים מעדיפים להיות תחת רוסיה", אמר בתחילת החודש לרשת ABC.

 

"אלו חשדות, והם כנראה נובעים ממניעים פוליטיים", מסר לעיתון פרקליטו של מנפורט, רוברט היבי. "קשה לכבד האשמות מסוג זה שנועדו להכתים מישהו כשאין שום הוכחה, ואיננו מאמינים שיהיו אי פעם הוכחות", ציין.

 

עם זאת, רבים מתקשים להאמין כי מנפורט, שבשנות השמונים שימש יועץ למנהיג הפיליפינים פרדיננד מרקוס, לא היה מודע למתרחש מתחת לאפו. "כל אדם סביר היה יכול לראות שהמשטר של ינוקוביץ' מושחת", אמר ויטאלי קאסקט, לשעבר בכיר במשרד התובע הכללי בקייב. ינוקוביץ' מואשם גם שהקים קבוצה של חברות שהלבינו הון ונועדו לממן את אורח החיים הראוותני שלו ושל מקורביו, כולל הארמון שבו התגורר שכלל גן חיות פרטי, מסלול גולף ומגרש טניס. אחת העסקאות המפוקפקות שקשורות לחברות הללו היא עסקה בשווי 18 מיליון דולר למכירת נכסי הטלוויזיה בכבלים באוקראינה לשותפות שהקימו מנפורט והאוליגרך אולג דריפסקה, הנחשב למקורב לנשיא פוטין. 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x