$
כלכלה ומדיניות

קרן המטבע: האינפלציה בוונצואלה תרקיע ל-1,600% עד השנה הבאה

האינפלציה במדינה השרויה במחסור חמור של מוצרי יסוד, עולה בשיעור של 9% בחודש ועלתה ב-180% ב-12 החודשים האחרונים

שירות כלכליסט 10:5219.07.16

מדינות רבות ברחבי העולם נאבקות להעלות את שיעור האינפלציה כדי לעודד צמיחה, אולם אף לא אחת מהן הייתה רוצה להיות במצבה של ונצואלה: לפי ניתוח שמפרסמת קרן המטבע הבינלאומית, האינפלציה במדינה הדרום אמריקאית צפויה להגיע ל-480% עוד השנה ולהרקיע ל-1,640% בשנה הבאה. האינפלציה במדינה עולה בשיעור של 9% בחודש ועלתה ב-180% ב-12 החודשים האחרונים.

 

המחסור במזון, מחירי נפט חלשים וניהול כלכלי כושל אילצו את ממשלת ונצואלה להכריז על מצב חרום. משמעות המחסור בתרופות היא שילדים וחולים אחרים מתים ממחלות בנות טיפול וחיילים ניצבים חמושים מחוץ לחנויות מכולת שמדפיהן ריקים.

 

הפסקות חשמל בוונצואלה הפסקות חשמל בוונצואלה צילום: רויטרס

 

נוכח הרחבת מצב החירום שעליה הודיעה הממשלה, לא פלא שכלכלנים רבים צופים שהמדינה תפנה בעת הקרובה לקרן המטבע הבינלאומית בבקשת חילוץ. המצב כה גרוע עד כי החודש העבירה הממשלה את השליטה במאגרי המזון לצבא, ובכך העבירה לו עוד כוח.

 

אולם ונצואלה, שממשלתה ניתקה כבר לפני עשור את היחסים עם קרן המטבע, תחת המנהיג הקודם הוגו צ'אבס, לא ניסתה להשיב על כנם את היחסים עם הקרן. "לא חל שינוי בקשריה של ונצואלה עם הקרן. הרשויות בוונצואלה לא יצרו עימנו קשר", הודיע היום דובר הקרן גרי רייס.

נשיא ונצואלה ניקולאס מאדורו נשיא ונצואלה ניקולאס מאדורו צילום: איי פי

 

סין, המבקשת לנצל את היחסים הפוליטיים המעורערים של מדינות רבות באפריקה ובאמריקה הלטינית עם ארה"ב ועם מוסדות מערביים כגון קרן המטבע העולמית, העניקה כבר למספר יצואנים מוונצואלה הלוואות זולות כדי לעזור להם להתמודד עם השפל במסחר בסחורות במדינה. בשנה שעברה קיבלה והצואלה מסין אשראי של 10 מיליארד דולר בריבית נמוכה כדי לעזור לה לשרוד.

 

אולם היכן שהלוואות אלו עוזרות במעט לתקציב הממשלתי ולביסוס הקשרים בין קראקס לבייג'ינג, הרי שהם לא מותנים ברפורמות כלכליות מעמיקות החיוניות לחילוצה של ונצואלה.

 

גם אם תבקש ונצואלה עזרה מקרן המטבע הבינלאומית, הרי שבהינתן שעברו שנים ארוכות מאז הורשתה קרן המטבע לפשפש בספרי החשבונות של ונצואלה, יהיה "קשה מאוד להעניק לה ייעוץ ללא דיונים ממשיים", אמר רייס.

 

על פי הערכות גסות של קרן המטבע בסקר שהיא פרסמה על כלכלת העולם ב-2016, "אי הוודאות הפוליטית והירידה המחודשת במחירי הנפט מעמיקים את חוסר האיזון ואת הלחצים המיקרו-כלכליים".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x