כלכלה ומדיניות

תקדים באיחוד האירופי: פורטוגל וספרד ייענשו על חריגה מיעד הגירעון

הנציבות האירופית ממשיכה לקדם את מדיניות הצנע ותכריז מחר על הסנקציות הצפויות נגד ליסבון ומדריד, שחרגו מיעד הגירעון בשנה שעברה. לאחר ההודעה תחל תקופה של 20 יום שבמהלכה יוכלו שתי המדינות לבקש הקלה בעונש

שירות כלכליסט 20:2606.07.16

הנציבות האירופית בבריסל תודיע מחר (ה') על הסנקציות שיוטלו על ספרד ופורטוגל, שחרגו מיעד הגירעון התקציבי שלהן ב־2015. הנציבות קיבלה אתמול (ג') החלטה תקדימית ולפיה תטיל סנקציות על ספרד ופורטוגל, שלא נקטו לטענתה צעדים מספקים כדי לעמוד בחוקי הגירעון התקציבי שקבע האיחוד האירופי - כך דיווח "הפייננשל טיימס".

 

 

 

הנציב האירופי לענייני כלכלה, פיננסים, מסים ומכסים פייר מוסקוביסי אמר לאחר הדיון אתמול (ג') כי "יש לכבד" את חוקי התקציב של האיחוד האירופי. תזמון ההחלטה על הטלת הסנקציות לא פשוט עבור האיחוד האירופי, אשר מבקש לשמור על היציבות בשווקים האירופיים על רקע תוצאות משאל העם בבריטניה והאפשרות הקרבה לברקזיט.

 

ספרד ופורטוגל יהיו המדינות הראשונות בגוש היורו שייענשו על הפרת החוקים התקציביים של האיחוד. הצעד עשוי לעורר ביקורת על הדוגמטיות שבה נוקטים מוסדות האיחוד בבריסל במדיניות התקציבית של המדינות החברות בו. לאחר ההחלטה על העונש יצטרך פורום שרי האוצר של גוש היורו, היורוגרופ, לאשרה. אם השרים יסכימו עם החלטת הנציבות, בריסל תפתח בתהליך של 20 יום של הכנה להטלת הסנקציות. במהלך הזמן הזה יוכלו בליסבון ומדריד לבקש טיפול סלחני יותר.

 

על אף שבכירים באיחוד הציגו את ההחלטה כמנהלית גרידא, היא עלולה להצית זעם אם יוחלט להעניש את ספרד ופורטוגל באמצעות קנסות כספיים או השעיה זמנית של הסיוע הכספי לאזור.

 

למרות הסבירות הגבוהה כי הנציבות תחליט בסוף על השתת קנסות בשיעור נמוך עד אפסי, השלטונות בפורטוגל הזהירו כי כל צעד להטלת סנקציות על המדינה עלול להזיק למוניטין שלה, ולערער את היציבות על רקע ניסיונותיה לקדם התאוששות כלכלית.

 

דגל האיחוד האירופי דגל האיחוד האירופי צילום: בלומברג

 

פורטוגל נמצאת במחלוקת עם הנציבות מכיוון שעברה את יעד הגירעון שלה ב־2015; הגירעון התקציבי עמד על 4.4% מהתמ"ג, 1.7% יותר מהיעד. בליסבון טענו כי הטלת עונש על פורטוגל יהיה צעד לא הוגן ולא אפקטיבי, מכיוון שהשנה המדינה צפויה לעמוד במגבלת הגירעון של האיחוד - 3% מהתמ"ג.

 

הנציבות היתה אמורה לקבל החלטה על סנקציות עוד באמצע מאי, אך דחתה אותה עד לאחר הבחירות החוזרות בספרד, שנערכו ב־26 ביוני. ספרד נתונה באזור דמדומים פוליטי, לאחר שבפעם השנייה מאז דצמבר אף מפלגה לא הצליחה להשיג רוב בפרלמנט שיאפשר לה להרכיב ממשלה. ב־2015 היה יעד הגירעון התקציבי של ספרד 4.2% והיא חרגה ממנו ב־0.9%.

 

גם השנה צפויה ספרד לחרוג מהיעד, שאמור להיות נמוך מ־3%. בשבוע שעבר הודיע שר האוצר הספרדי לואיס דה גינדוס, כי יעלה את תחזית הצמיחה מ־2.7% ל־3.2% בעקבות ביצועים כלכליים טובים מהצפוי ותוצאות הבחירות.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x