$
כלכלה ומדיניות

גוש היורו: שיעור האבטלה לשפל של 5 שנים

עמד במאי על 10.1% לעומת 10.2% בחודש שקדם לו; עם זאת, עדיין מדובר בשיעור גבוה, וקיים חשש שהברקזיט יפגע עוד יותר בצמיחה

שירות כלכליסט 13:2701.07.16

שיעור האבטלה בגוש היורו נפל בחודש מאי לרמתו הנמוכה ביותר מזה כמעט חמש שנים - 10.1%. בנוסף, סקר מארקיט מראה התאוששות בתחום הייצור - יותר מהצפי.

 

 

 

נתונים אלו מצביעים על כך שגוש היורו ממשיך לרשום התאוששות כלכלית מתונה, בסיוע התאוששות בצריכה הפרטית. אולם הירידה היציבה אם כי האיטית באבטלה עלולה להיתקל במכשול בשל השלכות תוצאות משאל העם בבריטניה לטובת פרישה מהאיחוד האירופי, שעל פי כלכלנים צפויות לעכב את הצמיחה הכלכלית בחודשים הבאים.

 

 

מריו דראגי. יכול לחייך? מריו דראגי. יכול לחייך? צילום: אי פי איי

 

משרד הסטטיסטיקה של האיחוד האירופי, "יורוסטאט", מסר היום שמספר המובטלים ב-19 מדינות גוש היורו בעל המטבע המשותף נפל ב-112 אלף מובטלים מאפריל והביא את שיעור האבטלה ל-10.1% לעומת 10.2%, ולרמתו הנמוכה ביותר מאז יולי 2011.

 

אולם האבטלה עודנה ברמה גבוהה מאוד לעומת כלכלות מפותחות אחרות בעולם, ועומדת על למעלה מפי שניים מהשיעור בארה"ב שהוא 4.7%. עם זאת, בשל הירידה של 1.4 מיליון מובטלים לעומת מאי 2014, ישנם יותר בתי אב באיחוד בעלי הכנסה פנויה. נתון זה מסייע לצמיחה הכלכלית.

 

על פי הנתונים, העלייה בפעילות הייצור האיצה בקצב גבוה מהתחזיות ביוני. נתונים מחברת מארקיט מראים שמדד מנהלי הרכש עלה ל-52.8 לעומת 51.5 במאי. כל קריאה מעל מ-50 נקודות מצביעה על צמיחה. האצה זו נוצרה בעיקר הודות לגרמניה, שרשמה עלייה במדד מנהלי הרכש שלה לשיא של 28 חודשים. אולם היא גם קיבלה תמיכה ממספר חברות נוספות של גוש היורו, כולל יוון שרשמה עלייה בפעילות זו הפעם הראשונה ב-6 חודשים. צרפת הייתה חברת גוש היורו היחידה שרשמה ירידה בפעילות היצור, בחלקו כתוצאה מהשביתות שפשטו במדינה מצד איגודי העובדים במחאה על חוקי התעסוקה החדשים.

 

 

 

נשיא הבנק המרכזי של אירופה, מריו דראגי, מעריך שההצבעה והשלכותיה המיידיות יצמצמו את הצמיחה הכלכלית בגוש היורו בשיעור של עד 0.5% במהלך שלוש השנים הבאות.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x