$
כלכלה ומדיניות

אף אחת מבין 7 המדינות שאמורות להצטרף לגוש היורו לא עומדת בקריטריונים

לפי דו"ח של הבנק האירופי המרכזי, המסגרת המשפטית של אותן מדינות לא תואמת באופן מלא לדרישות של אימוץ היורו. המדינות הן בולגריה, צ'כיה, קרואטיה, הונגריה, פולין, רומניה ושבדיה

שירות כלכליסט 14:1607.06.16
אף אחת מבין שבע המדינות שאמורות לפי החוק להצטרף בשלב מסוים לגוש היורו לא עומדת בקריטריונים, כך קובע דו"ח של הבנק האירופי המרכזי שפורסם היום (ג').

 

לפי הדו"ח, הכלכלות של המדינות אמנם יציבות, אך החוקים שלהן לא תואמים לתקנות הבנק המרכזי. המדינות המדוברות הן בולגריה, צ'כיה, קרואטיה, הונגריה, פולין, רומניה ושבדיה. "שבע המדינות שנמצאות תחת ביקורת עומדות במרבית הקריטריונים הכלכליים הכמותיים, אך אף אחת מהן לא עומדת בהתחייבויות הנמנות באמנת האיחוד האירופי, כולל קריטריונים משפטיים", נכתב בדו"ח.

 

אילוסטרציה אילוסטרציה צילום: שאטרסטוק

 

"באף אחת מהמדינות הנבדקות לא תואמת המסגרת המשפטית באופן מלא לדרישות של אימוץ היורו", נטען עוד בדו"ח. אי ההתאמות נוגעות לעצמאות של הבנק המרכזי, ובייחוד העצמאות הפיננסית של מוסדות הבנקים המרכזיים.

 

מהדו"ח, אותו מחויב הבנק האירופי המרכזי לפרסם אחת לשנתיים, עולה כי יעבור עוד זמן עד שגוש היורו יתרחב ויוסיף עוד מדינות מעבר ל-19 הנוכחיות.

 

עם זאת, הדו"ח לא בדק את בריטניה ודנמרק, שכן אף שהן חברות באיחוד האירופי יש להן הסכמים מיוחדים שלא מחייבים את הצטרפותם לגוש היורו.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x