$
כלכלה ומדיניות

קרן המטבע: "הפליטים הם העתיד של גרמניה, צמיחתה תלויה בשילובם"

בדו"ח על הכלכלה הגדולה באירופה ציינה קרן המטבע כי שילוב מהר של הפליטים יאפשר לפצות על ההשלכות המדאיגות של הזדקנות האוכלוסיה במדינה. מחברי הדו"ח ממליצים ליישם רפורמות שיאפשרו הכשרה מקצועית מהירה של מבקשי המקלט, ובמקביל להעלות את גיל הפרישה במדינה העומד על 65

שירות כלכליסט 21:1610.05.16

בעוד ניאו־נאצים מפגינים ברחובות ברלין נגד המדיניות חובקת הפליטים של הקנצלרית אנגלה מרקל, היום פרסמה קרן המטבע הבינלאומית דו"ח שנתי שבו היא דוחקת בגרמניה להגביר את המאמצים לקלוט את מאות אלפי מבקשי המקלט שהגיעו לתחומה. לפי קרן המטבע, מהלכים מסוג זה יעודדו את צמיחתה של הכלכלה הגרמנית ויפצו על ההשלכות המדאיגות של הזדקנות האוכלוסייה.

 בדו"ח שפרסמה קרן המטבע על הכלכלה הגדולה באירופה היא קראה להפיכתה ל"דינמית יותר", והמליצה לממשלה ליישם שורה של רפורמות מבניות שיסייעו לתמרץ את ההתאוששות הכלכלית החלשה בגוש היורו. בארגון הזהירו כי האוכלוסייה המזדקנת בגרמניה עלולה לחבל בצמיחה הכלכלית העתידית, וקראו לממשלה לאמץ "קווי מדיניות להפיכת שוק העבודה לפעיל יותר".  

 

הודות למדיניות הדלת הפתוחה של מרקל הפכה גרמניה ליעד המועדף ביותר מבין מדינות האיחוד האירופי עבור הפליטים, מרביתם מסוריה, ומספר מבקשי המקלט בה הוא הגבוה ביותר: ב־2015 נכנסו לגרמניה 1.1 מיליון פליטים, כחצי מיליון מתוכם לא נרשמו באיחוד בעת הכניסה, ולא נושאים תעודות, כך על פי נתוני לשכת ההגירה הגרמנית. בספטמבר הזהירו כלכלנים כי ללא שילובם של הפליטים בשוק העבודה תתקשה גרמניה בקרוב מאוד לשלם פנסיות לאוכלוסייה המבוגרת. עד 2060 כשליש מהאוכלוסייה הגרמנית תהיה מעל גיל 65, ומספר האנשים בגיל העבודה צפוי להצטמצם בשליש, ל־34 מיליון איש.

 

"הירידה הצפויה בכוח העבודה בשל הזדקנות האוכלוסייה מחייבת החלת אמצעים להעלאת הגברת פריון העבודה בטווח הבינוני", נכתב בדו"ח. לפיכך, בארגון ממליצים לאמץ קווי מדיניות נוספים שיאפשרו את שילובם בשוק העבודה של הפליטים שהגיעו למדינה. בקרן המטבע שיבחו את גרמניה על שילובם עד כה, וציינו כי ננקטו צעדים תומכים רבים וכי ישנם "עוד בדרך", אולם הדגישו כי נדרשת תמיכה נוספת.

 

"הממשלה הסירה כמה מכשולים שעמדו בפני הגישה לתעסוקה והיא מכשירה מבקשי מקלט, אך יש לנקוט אמצעים נוספים שיאפשרו הכרה בכישורים שהושגו בצורה לא פורמלית ולהציע הכשרות מקצועיות גמישות יותר. זאת תוך שימת דגש על צעדים מעשיים ולימודי שפה אינטנסיביים", נכתב בדו"ח.

 

רפורמות נוספות שקרן המטבע קראה לגרמניה להחיל כוללות שדרוג התנאים במעונות הילדים שאליהם מגיעים פליטים, כמו גם תוכניות לטיפול בילדים בשעות שלאחר בית הספר כדי לאפשר למספר גבוה יותר של נשים לעבוד במשרה מלאה. כן ממליצה הקרן על העלאת גיל הפרישה העומד כיום על 65 לגברים ולנשים, כדי לעודד הישארות בעבודה למשך יותר שנים. הרפורמות הללו אמורות לסייע להשיג את היעד הכפול של העלאת התעסוקה בגרמניה, תוך צמצום ממדי עוני בקרב מבוגרים.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x