$
כלכלה ומדיניות

אחרי שהואשם בצביעות: ר"מ בריטניה ינהל פסגה עולמית למאבק בשחיתות

דיויד קמרון, שספג ביקורת ציבורית נוקבת לאחר שמסמכי פנמה חשפו כי יש לו אחזקות במקלט מס, יכנס ביום חמישי הקרוב בלונדון ועידה שבה יידרשו הבאים לחתום על הצהרה בינלאומית שתחייב אותם לחשוף שחיתות ואת האחראים לה - ולעזור לקורבנותיה

שירות כלכליסט 20:3508.05.16

שבועות ספורים לאחר שנחשפו אחזקותיו של ראש ממשלת בריטניה דיוויד קמרון בקרן ההשקעות של אביו במקלט מס במסגרת גילויי מסמכי פנמה, יכנס קמרון בלונדון ביום חמישי ועידה בינלאומית שתדון בדרכים למלחמה בשחיתות פיננסית.

 

שחיתות היא "אויב הקדמה והשורש של בעיות עולמיות רבות", כתב קמרון בהצהרה לקראת הוועידה. "היא מחריבה בתים ומשרות, מעכבת צמיחה כלכלית, לוכדת את העניים ביותר בתוך דלות מייאשת, ומערערת את ביטחוננו על ידי דחיפה של האנשים הללו לתוך קבוצות קיצוניות".

 

המנהיגים שישתתפו בוועידה יתבקשו לחתום על הצהרה בינלאומית שתחייב אותם לחשוף שחיתות ואת האחראים לה ולעזור לקורבנותיה. זאת בניסיון להתמודד עם סוגיה אשר לטענת קמרון היתה בגדר טאבו זמן רב מדי.

 

הפסגה מתכנסת במסגרת מאמציו של קמרון לרכך את השלכותיה הפוליטיות של הדלפת מיליוני המסמכים מחברת מוסאק פונסקה, המכונים מסמכי פנמה. הגילוי כי לקמרון אחזקות במקלט מס עורר ביקורת ציבורית נוקבת והאשמות בצביעות, וזאת על רקע הקמפיין שמקדם קמרון להישארותה של בריטניה באיחוד האירופי לקראת משאל עם בנושא ב־23 ביוני.

 

הדלפת המסמכים הובילה להתפטרותם של ראש ממשלת איסלנד ושל שני בכירים בבנק האירופי. בוועידה צפויים להשתתף נשיאי ניגריה, אפגניסטן וקולומביה, כמו גם נשיא הבנק העולמי ג'ים יונג קים ויו"ר קרן המטבע הבינלאומית כריסטין לגארד.

 

 

דיוויד קמרון. נכסים במקלט מס דיוויד קמרון. נכסים במקלט מס צילום: רויטרס
בטל שלח
    לכל התגובות
    x