$
כלכלה ומדיניות

מסמכים חדשים: אשתו הישראלית של נשיא איסלנד החזיקה חלק מהונה במקלטי מס

לפי מסמכים שהודלפו מ-HSBC בז'נבה, דורית מוסאיוף החזיקה בחברה באיי הבתולה הבריטיים. הגילויים יוסיפו ללחץ המופעל על בעלה אולפור גרימסון שהכחיש זאת עד כה. ר"מ איסלנד התפטר בעקבות חשיפת מסמכי פנמה כי הקים חברת קש במקלטי מס

שירות כלכליסט 17:4503.05.16
דורית מוסאיוף, אשתו הישראלית של נשיא איסלנד, החזיקה ככל הנראה חלק מההון שלה במקלטי מס, כך נחשף ממסמכים שהודלפו מ-HSBC בז'נבה.

 

ההון של המשפחה של מוסאיוף, שמנהלת חנויות תכשיטים יוקרתיות בלונדון, נאמד ב-200 מיליון ליש"ט. מוסאיוף הייתה על פי הדיווחים קשורה לחברה באיי הבתולה הבריטים, וקרנות אוף שור הרשומות מחוץ לבריטניה. הכוונה לקרנות שהתאגדו במדינה בה המס הוא נמוך או אפסי, כמו איי הבתולה. מוסאיוף צפויה לרשת חלק מההון המשפחתי המופקד במקלטי המס.

הגילויים הללו יוסיפו ללחץ המופעל על בעלה, אולפור רגנר גרימסון, שטען עד כה כי לא הוא ולא אשתו קשורים לאחזקות בחברות אוף שור. זאת לאחר שהדלפת מסמכי פנמה אילצו את ראש הממשלה, סיגמונדור דויד גונלאוגסון, להתפטר, לאחר שנודע כי הקים חברת קש במקלט מס. במסגרת הפרשה הודלפו ממשרדי פירמת עורכי הדין מוסאק פונסקה בפנמה מיליוני מסמכים שחשפו את השיטות המשמשות לכאורה את עשירי העולם להעלים מס

דורית מוסאיוף ובעלה, נשיא איסלנד אולפור גרימסון דורית מוסאיוף ובעלה, נשיא איסלנד אולפור גרימסון צילום: forseti.is

 

מהמסמכים שדלפו מ-HSBC מוזכרת הגברת הראשונה של איסלנד כאחת משלושת בני משפחת מוסאיוף שהחזיקו ביחד בחברה בשם ג'יוויק פרופרטיס (Jaywick Properties) באיי הבתולה הבריטים. עם זאת, המידע במסמכים מתייחס רק לשנים 2005-2007, כך שייתכן שכבר אינו בתוקף.

 

עורך דינה סירב לענות האם היא עדיין קשורה לחברה או לאחזקה אחרת של המשפחה במקלט מס. הוא מסר כי ענייניה העסקיים בוצעו תמיד באופן חוקי, וזהו עניין פרטי.

 

חנות התכשיטים מוסאיוף של המשפחה בלונדון חנות התכשיטים מוסאיוף של המשפחה בלונדון צילום: גוגל

 

מוסאיוף נולדה בישראל והיגרה לבריטניה בגיל 13. היא הפכה למעצבת תכשיטים מצליחה לאחר שבילתה זמן רב בחנות התכשיטים של המשפחה בלונדון. העסק המשפחתי נחשב לאחד מעסקי התכשיטים היקרים ביותר בעולם.

 

בעלה של מוסאיוף מכהן כנשיא איסלנד מאז 1996, ובשבוע שעבר אישר שירוץ לכהונה נוספת בבחירות שיתקיימו ביוני. על פי הסקרים, הוא צפוי לזכות בניצחון מוחץ.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x