שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
כלכלה ומדיניות

מחקר ב-OECD: בריטניה תשלם מחיר כבד אם תעזוב את האיחוד האירופי

הארגון לשיתוף פעולה ופיתוח כלכלי מעריכים כי עזיבת האיחוד תוריד את התמ"ג בממלכה המאוחדת ב-3% עד 2020 וכי בריטניה תצטרך להטיל "מס ברקזיט"

שירות כלכליסט 14:1127.04.16
בעוד פחות מחודשיים ייערך בבריטניה משאל העם שיקבע את גורל הממלכה באיחוד האירופי, אך לפי דו"ח חדש שפרסם הארגון לשיתוף פעולה ופיתוח כלכלי (OECD), עזיבת בריטניה את האיחוד עלולה להוריד את התמ"ג ב-3% עד 2020.

 

על פי המחקר שפורסם היום (ד'), הפגיעה בביטחון וחוסר הוודאות הנלווים לעזיבת האיחוד יפגעו באיכות החיים ויובילו להטלת "Brexit Tax" ("מס ברקזיט", בריטניה + אקזיט) קבוע על משקי הבית. "עזיבת אירופה תוביל להטלת מס ברקזיט על הדורות הבאים", אמר מזכ"ל הארגון אנחל גוריה, שהציג את ממצאי המחקר באירוע בלונדון סקול אוף אקונומיקס. "במקום לממן שירותים ציבוריים, המס הזה יהווה נטל בלבד, בלי הטבות כלכליות".

אילוסטרציה אילוסטרציה

 

הישארות מחוץ לאיחוד תפגע במסחר, בהשקעות הזרות הישירות ובפריון העבודה, מזהירים ב-OECD.

 

בארגון חישבו את ההשפעות ארוכות הטווח על הכלכלה לפי שלושה תרחישים אפשריים: אופטימי, בינוני ופסימי. לפי התרחיש האופטימי, ההשפעה השלילית על צמיחת התמ"ג תסתכם בירידה של 2.7% עד 2030, בעוד שלפי התרחיש הפסימי התמ"ג יצטמצם ב-7.5% לאורך אותה תקופה, ובתרחיש הבינוני הירידה תעמוד על 5%. ההתכווצות הזו בתמ"ג מקבילה להפסד של 3,200 ליש"ט בשנה לכל משק בית עד 2030, אף שלפי התרחיש הפסימי העלות תטפס ל-5,000 ליש"ט למשק בית.

 

במחקר מציינים עוד כי העלות המוערכת של הברקזיט אינה לוקחת בחשבון את העובדה שהישארות באיחוד עשויה להוביל לצמיחה נוספת בתמ"ג ולהגדיל את ההשקעות הזרות הישירות.

 

קבלו ניוזלטר יומי המסכם את חדשות היום ישירות למייל שלכם. לחצו להרשמה

בטל שלח
    לכל התגובות
    x