$
כלכלה ומדיניות

מסמכי פנמה

צרות בממשלת ספרד: שר התעשיה התפטר בגלל מסמכי פנמה

מנואל סוריאה נחקר בשבוע האחרון בנוגע להשקעותיו בחברת UK Lines – חברה הממוקמת מעבר לים שהוקמה בידי משרד עורכי דין מפנמה. הדרישות לפיטוריו גברו כשתגליות חדשות בפרשיה הראו כי היה קשור לחברה בעלת אותו שם הרשומה בבריטניה

בלומברג 13:3015.04.16

שר התעשייה הספרדי חוזה מנואל סוריאה התפטר היום לאחר שהסבריו הבלתי עקביים הציתו שערורייה לגבי קשריו לחברה מעבר לים הנמצאת ברשימת החברות שנחשפו במסמכי פנמה.

 

סוריאה נתון לחקירה השבוע לגבי השקעותיו בחברת UK Lines – חברה הממוקמת מעבר לים שהוקמה בידי משרד עורכי הדין מפנמה, "מוזאק פונסקה" (Mossack Fonseca ). בתחילה הכחיש סוריאה כל קשר עם החברה וטען ששמו הופיע ברשימה בטעות. אולם לאחר מכן חזר בו כאשר תגליות חדשות בפרשיה הראו כי היה קשור לחברה בעלת אותו שם הרשומה בבריטניה. הדרישה לפיטוריו של סוריאה גברה לאחר שעיתון "אל מונדו" פרסם מסמך של החברה בבריטניה ובו מופיעה חתימתו של סוריאה.

מריאנו ראחוי מריאנו ראחוי צילום: בלומברג

 

"על כל פעילות פוליטית להיות מופתית, גם כאשר מגיע הזמן לספק תשובות. כשדבר זה לא מתקיים, עליך לקחת אחריות בהתאם", כתב סוריאה בהודעה רשמית היום.

 

הדלפתם החודש של מיליוני מסמכים פיננסים מתוך משרד עורכי הדין בפנמה חשפה מיליארדי דולר בנכסים המוסתרים במקלטי מס ברחבי העולם. הפרשה הציתה מחאה זועמת ברחבי העולם. המסמכים מפלילים עשרות אנשים בעלי שם – החל ממנהיגים עולמיים וכלה במנהיגים עסקיים. במטרה לצמצם את הנזקים, ממשלות אחדות התחייבו להיכנס בעובי הקורה ולמגר את מכת העלמות המס והלבנות ההון ולהשיב את אמון הציבור על כנו.

 

קבוצת 20 המנהיגים הפיננסיים והבנקאים המרכזיים שייפגשו בוושינגטון השבוע צפויים לקרוא לממשלת פנמה להגביר את מאמציה לשיתוף המידע לגבי חברות הרשומות בפנמה ובצרפת. מנהיגי ה-G20 רוצים להקשות כמה שיותר על אנשים וחברות להחביא רווחים חייבים במס מאחורי קרנות ועמותות. ממשלת איסלנד הצליחה לנצח בהצבעת אי אמון לאחר שהקריבה את ראש הממשלה בעקבות מחאה ציבורית. הממשלה הבטיחה להקדים את הבחירות.

 

לאחר שתמכו בסוריאה בתחילת השבוע, עמיתיו של השר המתפטר החלו להתחמק משאלות בעניין ב-24 השעות האחרונות, עם האצת קצב חשיפת הפרטים.

 

סוריאה הוא השר השני ממשלתו של ראחוי המתפטר בעקבות אי סדרים פיננסיים. שרת הבריאות אנה מאטו התפטרה ב-2014.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x