$
כלכלה ומדיניות

מסמכי פנמה

בעקבות היקף העלמות המס: הממשלה השבדית שוקלת איסור חשבונות אוף שור

השר השבדי לשוקי הון אמר היום כי הוא מוטרד מפרשת דליפת המסמכים במסגרתה נחשף כי הבנק הגדול בסקנדינביה עזר ללקוחותיו לחמוק מתשלום מסים: "לא הכל ניתן לעשות בחקיקה. יש צורך גם בדיון על התרבות התאגידית בסקטור הפיננסים"

שירות כלכליסט 22:0308.04.16
פר בולונד, השר השבדי לשוקי ההון הודה כי הוא "מוטרד" מדליפת "מסמכי פנמה", שחשפו כי הבנק הגדול בסקנדינביה עזר ללקוחות להסתיר את ההון שלהם ולהתחמק מתשלום מסים. בעקבות זאת, הממשלה במדינה שוקלת לתקן את החוקים כך שיאסרו על הקמת חשבונות אוף שור.

 

לדבריו של בולונד, הממשלה צריכה לשקול האם "החוקים הקיימים מספיקים או שמא יש צורך בשינויים". רשות הפיקוח הפיננסי ורשות המסים בשבדיה כבר חוקרות את ההאשמות. "פירוש הדבר שאנחנו חוקרים האם היו מקרים שבהם לא צייתו לחוק", הסביר. עם זאת, בולונד הזהיר כי יש גבול ליכולת של המחוקקים. "בסופו של דבר, יש נושאים שאי אפשר פשוט לסדר בחוק. יש צורך גם בדיון על השיטות ועל התרבות התאגידית בסקטור הפיננסים".

 

שטוקהולם, שבדיה. הממשלה שוקלת חוקים חדשים שטוקהולם, שבדיה. הממשלה שוקלת חוקים חדשים צילום: שאטרסטוק

 

דליפת הענק מיום ראשון של 11.5 מיליון מסמכים ממאגרי פירמת עורכי הדין מוסאק פונסקה בפנמה, כבר הובילה להתפטרותם של ראש ממשלת איסלנד ובכיר במערכת הבנקאות האוסטרית

, אך צפויות השלכות נוספות ברחבי העולם. בסקנדינביה, אזור המאופיין לרוב בשיעורי שחיתות נמוכים ורמות גבוהות של שקיפות, נדהמו התושבים לגלות שבנק נורדיאה (Nordea Bank) אוזכר כמעורב במספר רב של עסקאות מפוקפקות. הבנק ניתק את קשריו עם מוסאק פורנסקה והתחייב להימנע מעתה מ"אזורים אפורים" כמו הקמת חשבונות אוף שור המקושרים עם העלמות מס.

 

"ההאשמות האחרונות מייצכות אתגר לתעשייה כולה", הגיב מנכ"ל הבנק קספר פון קוסקול. אולם הוא הוסיף כי מאז נכנס לתפקיד בנובמבר הציב את הציות לחוק בראש סדר העדיפויות, זאת לאחר שבשנה שעבר הואשם הבנק בהפרת החוקים נגד הלבנות הון. "השאיפה המוצהרת שלי היא שאנחנו רוצים להיות הטובים ביותר בכיתה בנושא הזה".

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x