$
כלכלה ומדיניות

אנליסטים בבנק אוף אמריקה מזהירים: ארה"ב בדרך לסטגפלציה נוסח שנות ה-70'

לקראת פרסום נתוני הצמיחה העדכניים של כלכלת ארה"ב ברבעון הרביעי מזהירים בבנק ההשקעות מתהליך כלכלי שבו הצמיחה מאטה והאבטלה עולה לרמות גבוהות, כפי שאירע בשנות ה-70', כאשר ארגון אופ"ק ערך חרם על ארה"ב והאינפלציה זינקה לשיא של 13.5%

שירות כלכליסט 14:0325.03.16

בהתחלה חזרו המכנסיים המתרחבים ואחריהם הגיעו חולצות הגולף וההדפסים הפסיכדליים. אולם כעת, ייתכן שנחזה בשובו של עוד מאפיין משנות ה-70'. במכתב למשקיעים אתמול, התריע צוות משקיעים מבנק אוף אמריקה, כי על המשקיעים להכין את תיקי ההשקעות שלהם לאפשרות של סטגפלציה - תהליך כלכלי שבו הצמיחה מאטה והאבטלה עולה לרמות גבוהות.

 

הסטגפלציה הכתה קשות בארה"ב בשנות ה-70' של המאה הקודמת, כאשר ארגון אופ"ק ערך חרם על ארה"ב והאינפלציה נכנסה לסחרור והכלכלה התכווצה מאוד. האינפלציה - כפי שנמדדה על פי מדד המחירים לצרכן - זינקה לשיא של 13.5% ב-1980, בטרם החליט הפדרל ריזרב להתערב ובלם את העלייה באמצעות העלאת שער הריבית.

 

"על אף שזהו לא תרחיש הבסיס, הרי שאנו ממליצים למשקיעים לגדר את סיכון מצבי הקיצון של כלכלה החווה אלמנטים של סטגפלציה, הבאים לידי ביטוי בעת עלייה של שיעור האינפלציה בזמן של צמיחה מדשדשת", כתב צוות מחקר שיעורי ריבית ומטבע גלובליים של בנק אוף אמריקה.

אבטלה. גבוהה במצבי סטגפלציה אבטלה. גבוהה במצבי סטגפלציה צילום: שאטרסטוק

 

ישנם כאלו שסבורים כי התחזיות לסיכוי לסטגפלציה מבלבלות, לאור האזהרות של אסטרטגים לגבי סיכון הדפלציה בארה"ב עם התחזקותו של הדולר וירידת מחירי הסחורות. במכתב למשקיעים אתמול, ביטל רניש באנסל מדויטשה בנק את החששות מפני סטגפלציה וכינה אותן "תמוהות". באנסל הצביע על העלייה של 1.5% באינפלציית הליבה - שאינה כוללת מזון ואנרגיה במדינות ה-G7 ב-2015 - העלייה הגדולה ביותר של המדד זה שלוש שנים. זאת בעוד רמות האינפלציה הכללית בעולם המפותח עלתה על 5% בשנה זו.

 

אולם האסטרטגים של בנק אוף אמריקה אינם היחידים שמדברים על סטגפלציה - ג'יימס מקינטוש מה"וול סטריט ג'ורנל" כתב ביום חמישי שנראה שהמשקיעים כבר מכינים את עצמם לחזרתה של הסטגפלציה, לאור הפערים בין אג"ח הבנצ'מארק ל-10 שנים לבין אג"ח מוגנות מאינפלציה (אג"ח צמודות מדד).

 

בנק אוף אמריקה מגדיר סטגנציה כתקופה שבה הצמיחה יורדת אל מתחת ל-25% מהממוצע ההיסטורי, בעוד שהאינפלציה עולה על 75% מהממוצע ההיסטורי. כדי שתרחיש זה יתממש, על התוצר לרדת אל מתחת ל-1.4% בעוד שההוצאות הרבעוניות לצריכה עצמית (PCE) עולות מעל ל-2.3% במונחים שנתיים.

 

יש לציין שהצמיחה ברבעון הרביעי של 2015 הסתכמה ב-1% בלבד, על פי האומדן העדכני ביותר. היום (ו') יפורסם האומדן הרביעי והמתוקן של הצמיחה. ובינתיים אינפלציית הליבה הכפילה את עצמה ב-12 החודשים עד לינואר ועל פי נתוני בנק אוף אמריקה, ייתכן שהדבר קורה כבר עתה.

 

על פי ניתוח היסטורי שערך, בעיתות האטה, אג"ח ממשלתיות ואג"ח משוק הנפט והזהב רושמות ביצועים טובים מיתר הכלים בשוק ואילו אקוויטי רושם ביצועים נחותים יותר.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x