$
כלכלה ומדיניות

ניו המפשייר: ניצחון לטראמפ, תבוסה לקלינטון

הפעם נראה שזה הלך לפי הסקרים: דונלד טראמפ וברני סנדרס, שני האאוטסיידרים של המרוץ לנשיאות ארה"ב ניצחו בקלות בפריימריז בניו המפשייר. המפסידים הגדולים: הילרי קלינטון ומרקו רוביו

אורלי אזולאי, ynet 06:4810.02.16
הערב הגדול של ברני ודונלד: דונלד טראמפ וברני סנדרס הם הזוכים הגדולים בפריימריז במדינת ניו המפשייר. הילרי קלינטון שהובסה בכ-20% מיהרה להודות בהפסד, ואצל הרפובליקנים אכזבה למרקו רוביו שקיווה לנשוף בעורפו של טראמפ, אך בפועל מתנדנד בין המקומות הרביעי לחמישי. בנאום הניצחון שלו, טראמפ מיהר לתקוף את סנדרס: "הוא רוצה למסור את המדינה שלנו".

 

סנדרס: "זו תחילתה של מהפיכה פוליטית"

 

לפי ספירה של כ-70 אחוז מהקולות, אחרי טראמפ שזכה ב-34.3%, הגיע למקום השני במפלגה הרפובליקנית מושל אוהיו ג'ון קייסיק עם 16.3%. במקום השלישי והרביעי מאבק צמוד ין מושל פלורידה לשעבר ג'ב בוש ואיש מפלגת התה טד קרוז, שניהם עם כ-11%. במקום החמישי הסנאטור מרקו רוביו. אצל הדמוקרטים מסתמן ניצחון מוחץ לברני סנדרס עם כמעט 60%על הילרי קלינטון עם 38.5%.

ברני סנדרס ברני סנדרס צילום: אי פי איי

 

התחזיות אמנם ניבאו לטראמפ וסנדרס המקום הראשון במפלגתם, אך עדיין היו ספקות אם הם מסוגלים להביא להפוך את ההתלהבות התקשורתית והסקרים המחמיאים להישגים בקלפיות. טראמפ, שהפסיד באיווה אחרי שחזו לו ניצחון, פדה אולי במעט את תדמית ה"ווינר" שהתאמץ לטפח. ברני סנדרס, כמעט בן בית בניו המפשייר, הוא מייצג את השכנה ורמונט בסנאט, הצליח להנחיל לקלינטון ניצחון כואב.

 

אך בנאום הניצחון שלו, המועמד שמגדיר את עצמו כסוציאליסט דווקא הודה לקלינטון ובחר לתקוף את הממסד הפוליטי בארצות הברית. "זהו מסר שיגיע לוול סטריט ולוושינגטון, ממיין עד קליפורניה. שהממשלה שייכת לכל אמריקה ולא רק לקומץ מליונרים תורמים", אמר סנדרס, "הם משליכים עלי עכשיו הכול חוץ מאת הכיור במטבח, ויש לי תחושה שהכיור במטבח הולך להגיע בקרוב".

 

טראמפ: אנשים לא הבינו איך זה שכ"כ אוהבים אותי

 

טראמפ בחר לעומתו בגישה שונה. "אני רוצה לברך את המועמדים האחרים... ועכשיו שסיימתי עם זה - למי אנחנו באמת רוצים להודות? לאנשי ניו המפשייר. אנשים ראו את הסקרים ושאלו, 'איך זה שהם אוהבים את טראמפ כל-כך?'" כך המיליארדר, שהתקשה להסתיר שביעות רצון אדירה. "אני רוצה לברך את ברני סנדרס, צריך לברך את ברני... הוא רוצה למסור את המדינה שלנו ואסור לנו לתת לזה לקרות". טראמפ לא שכח לחזור על סיסמת הבחירות הנושנה שלו: "אנחנו נעשה את אמריקה נהדרת שוב, אולי יותר מאי-פעם".

 

לפי שאלונים שהציגו סוקרים למצביעים בניו המפשייר, איל ההון ממנהטן השיג הרבה יותר מאשר את עשרות הנציגים של ניו המפשייר. הרפובליקנים קראו תיגר על ההנחה שהתמיכה בטראמפ היא בגדר הצבעת מחאה, רובם השיבו שהם מקווים שהוא שיזכה במועמדות המפלגה. מנגד, לפי הסקר, אלה שמתנגדים לטראמפ בתוך שורות הרפובליקנים ייתקשו מאוד לקבל אותו כמועמד לנשיאות. זאת בניגוד למצב אצל הדמוקרטים שאמרו שיהיו מרוצים עם כל אחד משני המועמדים ינצח במרוץ.

 

דונלד טראמפ דונלד טראמפ צילום: איי אף פי

 

היחידים שהעדיפו את קלינטון: מבוגרים ועשירים

 

הפרשנים טוענים שקלינטון בנאומה המשיכה לחזור על אותה טעות, ובניגוד לסנדרס הדגישה את עצמה על פני תומכיה והתנועה שהיא מנסה להוביל. "״אנשים רעבים לפתרונות ואני אעבוד קשה יותר מכל אחד כדי לשפר חייהם של האמריקנים", הכריזה, "אני אנצח ואקבל את מינוי הדמוקרטים".

 

סנדרס מצידו ממשיך לשבור חומות דמוגרפיות. הוא גבר על קלינטון בכמעט כל פלח מהאוכלוסייה בניו המפשייר. גברים, נשים, בני מיעוטים ובייחוד צעירים, 85% מהם תמכו בסנאטור בן ה-74. הקבוצות היחידות שהעדיפו את קלינטון הם מבוגרים בני יותר מ-65 ומשפחות שמרוויחות מעל 200 אלף דולר בשנה.

 

 

ג'ון קייסיק מסתמן כהפתעה הגדולה

 

עם טראמפ במקום הראשון, הקרב מתחמם בין הטוענים לכתר, או כפי שהם מכונים בתקשורת האמריקנית, "מחנה הלא-טראמפ". מרקו רוביו, שעזב את איווה כמועמד הממסדי של המפלגה הרפובליקנית גמגם בעימות מאז וספג ביקורת על התנהגות קפואה ו"רובוטית". העונש הוא ככל הנראה המקום החמישי, ואולי הדחה ממשבצת המועמד ה"שפוי". מושל אוהיו ג'ון קייסיק, מעוניין לנצל את המומנטום ולטעון שהוא היחיד שיצליח להחזיר למפלגה הרפובליקנית את המרכז האמריקני.

 

"אולי דווקא מפני שיש שינוי באוויר", אמר קייסיק, "אולי בגלל זה אנחנו פותחים דף חדש בפוליטיקה האמריקנית. כי הלילה הקמפיינים השליליים הפסידו". בניגוד אליו, ג'ב בוש אולי לא פתח דף חדש אך המקום השלישי עבורו הוא הוכחה שהוא עוד לא הגיע לסוף הסיפור - במפלגה רמזו שאם יזכה במקום נמוך יותר בניו המפשייר עדיף שיפרוש מהמרוץ.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x