$
כלכלה ומדיניות

סין: הצמיחה ברבעון הרביעי של השנה - הנמוכה ביותר מאז 2009

הצמיחה הואטה לשיעור של 6.8% ירידה משיעור של 6.9% ברבעון השלישי. בהתייחס לשנה כולה, שיעור הצמיחה עמד על 6.9%, הנמוך ביותר בסין מזה 25 שנים, עם זאת, אין סימנים לקריסה כפי שחששו חלק מסוחרי הבורסה

שירות כלכליסט 08:3519.01.16

הצמיחה של סין ברבעון הרביעי הואטה לשיעור הנמוך ביותר מאז המשבר הפיננסי. הנתונים שפורסמו היום (שלישי) מגבירים את הלחץ על הממשלה שגם כך מתקשה להשיב את אמון המשקיעים לאחר הטלטלות בשווקים.

 

הצמיחה ברבעון הרביעי הואטה לשיעור של 6.8% לעומת השנה שעברה, ירידה משיעור של 6.9% ברבעון השלישי. זהו שיעור ההתרחבות האיטי ביותר מאז הרבעון הראשון של 2009. עבור השנה כולה, שיעור הצמיחה עמד על 6.9%, הנמוך ביותר בסין מזה 25 שנים.

 

נשיא סין שי ג'ינפינג נשיא סין שי ג'ינפינג צילום: אי פי איי

 

מנתונים נוספים שפורסמו היום עולה כי הכלכלה השנייה בגודלה בעולם המשיכה לאבד תנופה בדצמבר, זאת על אף התמריצים שהשיקה הממשלה. הייצור התעשייתי לדוגמה, עלה בדצמבר ב-5.9% לעומת שנה קודם לכן, ירידה לעומת שיעור של 6.2% שנרשם בנובמבר. כמו כן, הצמיחה במכירות הקמעונאיות, שנחשבת בשנה החולפת לאחת מנקודות האור הבודדות בכלכלה הסינית, הואטה ל-11.1% בדצמבר מ-11.2% חודש קודם לכן.

 

עם זאת, אין סימנים לקריסה כפי שחששו חלק מסוחרי הבורסה. לדבריו של של זהאנג ייפינג, כלכלן בצ׳יינה מרצ׳נטס סקיורטיס, שוק הנדל״ן הנחלש, המהווה מנוע עיקרי לביקוש עבור חומרים כמו בטון ופלדה, הוא האשם העיקרי בקשיים שחווה סין בניסיונות להגביר את הביצועים. ״המדיניות בשנה האחרונה שנועדה להמריץ את שוק הנדל״ן לא באה עדיין לידי ביטוי בשטח. אני מעריך כי ישנם עוד סיכונים לצמיחה הכלכלית של סין, והם נראים חמורים למדי״, אמר לסוכנות רויטרס.

 

ההשקעות בנדל״ן עלו באחוז אחד בלבד, קרוב לשפל של שבע שנים, בעוד שבנייה חדשה נפלה ב-14%. הנתונים האלה מדגישים את הקשיים שעומדים בפני הממשלה בתרגום המדיניות לתוצאות בשטח.

 

הממשלה מתכוונת גם לטפל בסוגיית ייצור היתר במפעלים. בחודש שעבר אמר ראש הממשלה לי קצ׳יאנג כי הממשלה תפעל נגד חברות מפסידות, אך לשם כך יצטרכו לקבל החלטות פוליטיות כמו לאפשר עוד פשיטות רגל ופיטורים פוטנציאליים.

 

נושאים נוספים שבייג׳ינג הבטיחה להעלות לראש סדר העדיפויות ב-2016 כוללים צמצום מספר הבתים של נמכרים, איזון המאזנים, הפחתת העלויות שעומדות בפני חברות ועידוד אימוץ טכנולוגיות חדשות.

 

אולם, האנליסטים מעריכים כי גם אם הממשלה תעלה את ההוצאות ותפחית את הריבית, כפי שמצופה שתעשה, הצמיחה תואט השנה לשיעור של 6.5%. חלק מהאנליסטים מאמינים כי רמות הצמיחה הממשיות הן כבר עכשיו נמוכות מכפי שמדווחים.

 

עם זאת, לא הכל קודר והיו כמה תחומים שנראו חיוביים יותר. מכירות ומחירי הבתים המשיכו לעלות בדצמבר, אף שהתאוששות מלאה בסקטור לא צפויה בזמן הקרוב.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x