$
כלכלה ומדיניות

שוויץ הולכת בעקבות דנמרק: הפליטים יממנו חלק מהשהות במדינה

לפי הוראה חדשה, פליטים שיגיעו לשוויץ וברשותם פריטים בשווי של מעל 1,000 דולר - ייאלצו להעבירם לרשויות; אם יעזבו תוך שבעה חודשים - יקבלו את הרכוש בחזרה

שירות כלכליסט 17:1215.01.16
הפליטים שנכנסים לשוויץ ייאלצו להעביר לרשויות פריטים בשווי של מעל 1,000 פרנק שוויצרי (כ-1,000 דול) כדי לעזור במימון השהות שלהם במדינה, כך דיווחה תחנת הרדיו השוויצרית SRF. בכך הולכת שוויץ אחרי דנמרק, שמוקדם יותר השבוע הכריזה על צעדים דומים וספגה ביקורת קשה בעקבות זאת.

 

הדיווח כלל הצגת חשבונית שקיבל פליט סורי מהרשויות לאחר שהעביר לידיהן מעל למחצית מהכסף שנותר בידי משפחתו לאחר ששילמו למבריחים שעזרו להם להגיע לשוויץ. "אם יש לכם פריטים בשווי של מעל 1,000 פרנק כשאתם מגיעים למרכז קבלה, אתם מחויבים להעביר אותם בתמורה לחשבונית", נכתב בדף הוראות לפליטים.

 

רשות ההגירה השוויצרית, SEM הצדיקה את המהלך וציינה כי לפי החוק, פליטים ומבקשי מקלט צריכים לממן ככל האפשר את עלות הטיפול בבקשה שלהם וקבלת סיוע סוציאלי. "אם מישהו עוזב מרצונו בתוך שבעה חודשים, אותו אדם יכול לקבל את הרכוש בחזרה ולקחת אותו איתו. אך אם לא, הכסף נועד לכסות על העלויות שהם מייצרים", מסרה דוברת מטעם SEM.

 

בנוסף, הפליטים שיזכו בזכות להישאר ולעבוד בשוויץ ייאלצו להעביר 10% מהשכר שלהם במשך עשר שנים כדי להחזיר עלויות של 15 אלף פרנק.

 

בינתיים בדנמרק מתכוונים לשנות את החוק להחרמת חפצי הערך של המהגרים. בעקבות לחץ מצד סוכנות הפליטים האו"ם הממשלה מתכוונת להעלות את הסכום שהפליטים יורשו להחזיק בו.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x