$
תעשייה ופיננסים

חיים כצמן בסאו פאולו: "אנחנו עולים בפדיונות בחנויות, באכלוס ובשכר הדירה"

בעיר שבה האלפיון העליון יוצא לשופינג במסוק, פיתחה גזית ברזיל פתרונות גם לתושבים מהשורה. יו"ר הקבוצה חיים כצמן משוכנע שפעילותה בברזיל חסינה בפני מיתון

תמר טוניק, סאו פאולו 20:4627.12.15

אורכו של פקק תנועה בסאו פאולו עלול להגיע ל־295 ק"מ ביום רע במיוחד, ולהפוך את שגרת היום של 11 מיליון תושבי העיר למבצע של ממש. לאלפיון העליון הפתרון פשוט. צי של 420 מסוקים, השני בגודלו אחרי ניו יורק, נוחת וממריא מגגות המגדלים כמו צבא של חגבים צבעוניים, כדי להקפיץ אותם לשופינג או למסעדה. פתרון מצוין גם לבעיית הביטחון האישי של בעלי הממון, שעלולים ליפול קורבן לחטיפות באיומי אקדח.

 

אך לילידי העיר, "הפאוליסטנוס" מהשורה, הפתרון הטוב ביותר הוא ללכת ברגל למרכז הקניות הקרוב, בהנחה שיש כזה בנמצא. בעיר הענקית יש 160 מ"ר של שטחי קניונים לכל 1,000 תושבים, בהשוואה ל־1,466 מ"ר בקנדה למשל.

 

כרך של ניגודים

 

כמו כל עיר גדולה, גם סאו פאולו, בירת העסקים של דרום אמריקה, היא כרך של ניגודים. מגדלי פאר המוקפים בגדרות חשמליות לצד פבלות צפופות, מסעדות המדורגות מהטובות בעולם לצד דוכני מזון מאולתרים, קניוני פאר המשופעים במותגי יוקרה לעומת ארגזים שרוכלים פורסים עליהם את מרכולתם.

 

 צילום: תמר טוניק, אי.פי.אי

 

עם זאת, בזכות רפורמות שהנהיג נשיאה הקודם של ברזיל לואיז אינסיו לולה דה סילבה התכווץ שיעור העניים, ושכבת הביניים נמצאת במגמת התרחבות. אל הנישה הזאת פונים הקניונים האורבניים של גזית ברזיל, חברה־בת של גזית גלוב שהוקמה ב־2008. בבעלותה של גזית ברזיל חמישה קניונים בעיר סאו פאולו, ובהם אחד הנמצא בהליכי הקמה וייפתח במאי 2016. החודש דיווחה גזית ברזיל על רכישת 4.3% מהקניון הגדול בעיר, אלדורדו, הנמצא בבעלות BR Malls, חברת הקניונים הגדולה באמריקה הלטינית.

 

קניון מורומבי טאון שייפתח באביב הקרוב הוא היחיד מבין הקניונים שלה בעיר שהקימה גזית ברזיל מהיסוד, והיא אפילו שינתה את הסדרי התנועה כדי להקל על הגישה אליו. כדי שלא להסתמך על התשתיות הבעייתיות של העיר, ישאב הקניון מים מבאר שתיחפר סמוך לו, ואנרגיית גז תסופק לו במיוחד. למען ביטחונם האישי של ילדי השכונה יוקם פארק שעשועים בשטח הקניון, והגישה אליו לא תתאפשר מהרחוב. וכמו בכל הקניונים של גזית גלוב בעולם, גם בסאו פאולו העוגן הוא הסופרמרקט. במורומבי יהיה העוגן סניף של ענקית הקמעונאות המקומית זפארי.

 

לחם וחמאה בקניון

 

ביום חם בדצמבר המדרגות הנעות בקניון טופ סנטר עמוסות לעייפה, ובסניף גלידריית הבוטיק באצ'ו די לאטה משתרך תור עד הרחוב. הקניון, השוכן בשדרות פאוליסטה שמושכות כ־1.5 מיליון מבקרים ביום, עבר מתיחת פנים מאז רכשה אותו גזית גלוב בספטמבר 2014. חלון הראווה שלו לרחוב הוא סניף "פוראוור 21" היחיד בשדרה, ובקניון פועלת גם חנות הקונספט היחידה של רשת האיפור MAC באמריקה הלטינית. בבלאק פריידי האחרון פתחה שם אמזון את הקיוסק הראשון שלה המוקדש למכירות קינדל. נחילי אדם מתרוצצים גם בין קומות קניון שופינג לייט במרכז העיר, שפועל מאז 1929. 12 מיליון מבקרים בשנה פוקדים את הקניון, שנרכש על ידי גזית ברזיל ביוני 2015. בשיחה עם עיתונאים מסביר חיים כצמן, היו"ר ובעל השליטה בגזית גלוב, מה בדיוק משך אותו להיכנס לברזיל.

 

העיר סאו פאולו, קניון טופ סנטר וקניון שופינג לייט. "עם כל הכבוד לעסקי המקרו, בנדל"ן מה שקובע זה המיקרו" העיר סאו פאולו, קניון טופ סנטר וקניון שופינג לייט. "עם כל הכבוד לעסקי המקרו, בנדל"ן מה שקובע זה המיקרו" צילום: תמר טוניק, יח"צ

 

"ב־2007 החלטתי להתרכז בברזיל מכמה סיבות: זאת הכלכלה הכי גדולה בדרום אמריקה, יש בה שלטון חוק, משטר דמוקרטי לחלוטין וערים מאוד מאוד גדולות", אומר כצמן. "כבר אז התחלנו להבין שאנחנו רוצים להיות באזורים אורבניים עם צפיפויות גדולות. הקנייה הראשונה שעשינו היתה ב־2008, והתחלנו ללמוד את השוק מבפנים. בכל מקום שאנו נמצאים בו אנחנו מייצרים הנהלה מקומית שלנו, אנחנו לא עובדים דרך צד ג', אף שזו דרך יותר מהירה לחדור לשוק. הדרך שלנו היא הרבה יותר ארוכה, אבל אני חושב שלאורך זמן היא הרבה יותר נכונה", הוא מדגיש.

 

אף שכלכלת ברזיל צפויה להתכווץ ב־3.2% השנה, כצמן בטוח בעמידות עסקיו. "עם כל הכבוד לעסקי המקרו, בנדל"ן מה שקובע זה המיקרו. ברור שלמצב הכלכלי של המדינה יש השפעה, אבל בהנחה שמדובר במדינה מערבית ודמוקרטית שלא צפויים בה שינויים דרמטיים מהיום למחר, אנשים ימשיכו לקנות בסופרמרקטים, ללכת לבנק ולבית הקפה שלהם. אנחנו לא רואים את המיתון במספרים שלנו, בפדיונות בחנויות, באכלוס ובשכר הדירה. בשלושת הפרמטרים האלה אנחנו עולים".

 

כצמן מגדיר את הנכסים הבנויים שהחברה רוכשת בברזיל כ"הלחם והחמאה" של פעילות גזית ברזיל. "אנחנו קונים קניונים ומשביחים אותם. חלק קטן מהפעילות, כ־5%, הוא בפיתוח נכסים חדשים", הוא מספר. לפי חזונו של כצמן לא תתרחב הפעילות של גזית לערים נוספות בברזיל. "אנחנו רוצים להיות בעיר הזאת, יש פה מספיק תושבים בשבילנו".

 

בסאו פאולו רבת-הפנים המשבר הכלכלי ניכר היטב במרכז העיר, העשיר בבניינים נטושים בני מאה שנה ויותר. על רובם מרוחות כתובות גרפיטי, וחלקם גם נחסמו בלבנים כדי למנוע השתלטות של חסרי בית. כצמן אינו פוסל אפשרות ששם נמצא היעד הבא של גזית ברזיל. "היום יש משיכה גדולה מאוד לנכסים שהם קצת יותר, מה שנקרא funky. למשל בפאנייל הול בבוסטון, או בפלדיום בפראג, או אפילו בשרונה מרקט. לא קניון סטנדרטי, אלא משהו עם יותר סקס אפיל. הדאון טאון של סאו פאולו נולד לזה. בבוא העת אנחנו נמצא שם בניין כלשהו".

 

הכותבת היתה אורחת גזית ברזיל

בטל שלח
    לכל התגובות
    x