$
כלכלה ומדיניות

בעלת הבית האמריקאית של קדבורי חמקה ממס בבריטניה

חטיבת מונדלז רשמה רווח נקי של 96.5 מיליון ליש"ט ב־2014, אך בחסות תרגיל חשבונאי באיי התעלה לא שילמה מס חברות בממלכה

שירות כלכליסט 20:1207.12.15

חברת מונדלז שבבעלותה מותג השוקולד הבריטי קדבורי נעזרה במבנה חשבונאי מורכב, אך חוקי, כדי לחמוק מתשלום מס בבריטניה — כך חושף תחקיר של "הסאנדיי טיימס".

 

 צילום: בלומברג

קראפט האמריקאית רכשה את קדבורי ב־2010 ב־11.5 מיליארד ליש"ט, ומאז היא התפצלה לחטיבת הממתקים והחטיפים מונדלז וחטיבת מוצרי המזון הבסיסיים. לפי הדיווח, מונדלז השתמשה בתשלומי ריבית על חוב לא מבוטח, הרשום כאג"ח בבורסת איי התעלה, כדי להימנע מתשלום המס. מדובר על ריבית בסכום של 1.4 מיליארד ליש"ט שיצרה הפסדי מס, כאשר אלה קוזזו על ידי רווחים במדינות אחרות. מבנה זה למעשה אפשר למונדלז לא לשלם מס חברות בבריטניה, וזאת אף שרשמה רווח נקי של 96.5 מיליון ליש"ט ב־2014 ו־83.6 מיליון ליש"ט ב־2013.

 

אין זו הפעם הראשונה שהמהלכים של מונדלז מעוררים זעם ציבורי. לאחר הרכישה של קדבורי היא ביצעה ארגון מחדש והעבירה את פעילות הניהול והרכישות למטה בשוויץ, שם מס החברות נמוך יותר.

 

עם זאת, תחקיר של העיתון שפורסם ב־2013 חשף כי עוד לפני העברת הבעלות, בקדבורי לא שילמו מסים גבוהים במיוחד. מגוון תכנוני מס הבטיח כי יצרנית השוקולד שילמה בעשור שקדם למכירה 6.4 מיליון ליש"ט בממוצע בשנה, אף כי באותן שנים רשמו החטיבות של קדבורי רווח נקי של כ־100 מיליון ליש"ט בשנה. "בדומה לכל החברות הבינלאומיות, אנחנו משלמים מס חברות בהתבסס על החוקים של המדינות שבהן אנחנו פועלים", מסר בתגובה דובר של מונדלז. הוא הוסיף וציין כי מונדלז השקיעה לאחרונה 75 מיליון ליש"ט בארבעה קווי ייצור חדשים בבריטניה, ולטענתו כל ליש"ט שהם מוציאים בבריטניה מייצר בה 1.42 ליש"ט בפעילות כלכלית.

 

הפרסום בדבר תרגיל המס עורר קריאות לחרם בטוויטר, כאשר אחד המשתמשים ציין כי זו "בושה" והוסיף: "שום קדבורי לא ייכנס אליי הביתה בחג המולד". 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x