שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
כלכלה ומדיניות

צרפת: הישג גדול ללה פן בבחירות

אפקט הטרור: מפלגת הימין הקיצוני "החזית הלאומית" הגיעה למקום הראשון בסיבוב הראשון בבחירות המקומיות בצרפת

רחל קדרס, ynet 23:2906.12.15

מפלגת הימין הקיצוני "החזית הלאומית" של מרין לה פן תפסה הערב (יום א') עמדת הובלה בבחירות המקומיות בצרפת. מדגמים שפורסמו בטלוויזיה הצרפתית מראים שמרין לה פין ואחייניתה, מריון מרשל-לה פן, גרפו שתיהן יותר מ-40% מהקולות בסיבוב הראשון של הבחירות המקומיות בצפון צרפת ובדרום-מזרחה, ושמפלגתן זוכה ליותר מ-30% ברמה הארצית. היא מובילה בשישה מתוך 12 מחוזות.

 

אם התוצאות יאושרו, תהיה זו דחיפה משמעותית לכוחה הפוליטי של לה פן, שמפלגתה נוקטת קו ברור נגד המהגרים ונגד האיחוד האירופי. הצלחה בבחירות המקומיות תיתן ללה פן זריקת עידוד לקראת הבחירות לנשיאות שייערכו בשנת 2017.

 

ההצבעה בבחירות היום הייתה רק הסיבוב הראשון בבחירות המקומיות, והסיבוב השני ייערך בשבוע הבא, אבל היא בהחלט מלמדת על חוזקה של "החזית הלאומית". לפי מדגמים, "החזית הלאומית" זוכה ל-30.6% לפחות ברמה הארצית, ומובילה על מפלגתו השמרנית של הנשיא לשעבר ניקולא סרקוזי, שזוכה לכ-27%. המפלגה הסוציאליסטית של הנשיא המכהן, פרנסואה הולנד, נמצאת במקום השלישי עם 22.7% מהקולות.

 

ההתחזקות של מפלגתה של לה פן הסתמנה לאורך כל השנה האחרונה, אבל ההערכות שהיא תרשום הצלחה כבירה בבחירות המקומיות גברו בעקבות מתקפת הטרור בפריז שאירעה ב-13 בנובמבר, ושחלק מהמחבלים בה היו בני מהגרים, ואחדים מהם אף נכנסו לאירופה במסווה של פליטים.

לה פן לה פן צילום: רויטרס

 

תוצאות הבחירות האזוריות עשויות לשרטט מחדש את המפה הפוליטית בצרפת, שבמשך שנים הייתה זירת קרב בין שתי מפלגות בלבד - השמרנים מהימין והסוציאליסטים מהשמאל - ולהפוך את מפלגת הימין הקיצוני של לה פן לכוח שלישי וחזק לקראת הבחירות לנשיאות ב-2017. הסוציאליסטים שולטים כיום בצרפת וברוב המחוזות במדינה.

 

בנאום הניצחון שלה אמרה לה פן, לקול תשואות הקהל שקרא פעם אחר פעם "מרין, מרין": "המדינה אמרה את דברה, הימין הקיצוני הוא מעתה המפלגה המובילה בצרפת. הצרפתים יכולים להיות גאים ולא להתבייש ברצונם להיות גאים. אנחנו המפלגה היחידה שנלחמת על הדמוקרטיה והחירות".

 

תומכת בישראל: הבת מול האב

 

מאז שלה פן תפסה את מושכות הנהגת "החזית הלאומית" מידי אביה ז'אן-מארי לה פן ב-2011, שינתה מפלגת הימין הקיצוני את האסטרטגיה שלה כדי לבנות לעצמה בסיס תמיכה גדול יותר, ומיתנה את הרטוריקה שלה. אלא שבעקבות הפיגועים האחרונים בפריז יצאה לה פן במתקפה חריפה נגד המהגרים במדינה, וקראה לגרש אותם וכן לסגור מסגדים ולאסור את פעילותם של ארגונים איסלאמיסטיים.

 

מנהיג מפלגת הרפובליקנים הצרפתית (לשעבר UMP) ניקולא סרקוזי ואשתו קרלה ברוני מילאו היום את חובתם האזרחית והגיעו לקלפי בפריז כדי להצביע בסבב הראשון של הבחירות האזוריות. הסבב השני יתקיים ב־13 בדצמבר. סרקוזי רואה עצמו כמועמד אפשרי לנשיאות צרפת בשנת 2017 מנהיג מפלגת הרפובליקנים הצרפתית (לשעבר UMP) ניקולא סרקוזי ואשתו קרלה ברוני מילאו היום את חובתם האזרחית והגיעו לקלפי בפריז כדי להצביע בסבב הראשון של הבחירות האזוריות. הסבב השני יתקיים ב־13 בדצמבר. סרקוזי רואה עצמו כמועמד אפשרי לנשיאות צרפת בשנת 2017 צילום: רויטרס

 

לה פן האב הואשם לא פעם באנטישמיות וגם השנה חזר על טענתו כי השימוש שעשו הנאצים בתאי הגזים בשואה הוא בסך הכול עוד פרט היסטורי מהמלחמה ההיא - אבל בתו ניסתה להתנער ממנו. לה פן האב נאלץ לוותר על מועמדותו בבחירות המקומיות, ובתו מרין אמרה כי "תפקידו כנשיא של כבוד לא מעניק לו את ה'זכות' להחזיק את 'החזית הלאומית' כבת הערובה שלו ולבצע פרובוקציות כאלה שנראה כי מטרתן לפגוע בי".

 

בנוסף, השנה אמרה מרין לה פן כי "לאנטשימיות אין מקום בחזית הלאומית", והבהירה כי לא תקבל לשורות המפלגה חברים בעלי דעות אנטישמיות או כאלו התומכים בחרם על ישראל.

 

סרקוזי: הצרפתים אמרו "די"

 

"בבחירות הללו הצרפתים אמרו 'די'. הבוחרים אמרו 'די' למה שקרה פה בארבע השנים האחרונות", אמר נשיא צרפת לשעבר ניקולא סרקוזי, ראש מפלגת "הרפובליקנים". "ממחר בבוקר נתחיל לעבוד בכדי להחזיר למדינה הזו את מה שהיא איבדה בשנים האחרונות. אני מבין את הכעס והתסכול שחשים הצרפתים ומבטיח לטפל בזה".

 

ראשי המחוזות בצרפת שולטים על התחבורה המקומית, הפיתוח הכלכלי, בתי הספר וההכשרות המקצועיות ומחזיקים בכוח פוליטי לא קטן.

 

קבלו ניוזלטר יומי המסכם את חדשות היום ישירות למייל שלכם. לחצו להרשמה

בטל שלח
    לכל התגובות
    x