$
כלכלה ומדיניות

המיתון בברזיל מעמיק: הכלכלה התכווצה ברבעון השלישי ב-4.5%

המדינה חווה את המיתון החריף ביותר ב-25 השנים האחרונות. ההתכווצות נבעה בעיקר מירידה בהשקעות, בשל פרשת השחיתות בחברת הנפט הממשלתית

שירות כלכליסט 18:1201.12.15
כלכלת ברזיל התכווצה ברבעון השלישי ב-1.7% לעומת הרבעון הקודם, והמיתון הגרוע ביותר שחוותה המדינה ב-25 השנים האחרונות הולך ומחמיר. לעומת הרבעון השלישי של השנה שעברה, הכלכלה התכווצה ב-4.5%. ההתכווצות הייתה חדה יותר מתחזיות האנליסטים, שציפו לירידה של 1.2%.

הנשיאה דילמה רוסף, ששיעורי התמיכה בה בשפל של כל הזמנים, השיקה תוכנית לקיצוץ בהוצאות והעלאת מסים, אולם בשבוע שעבר מרדו נגד התוכנית הזו המחוקקים. הירידה הנוכחית בפעילות הכלכלית קרוב לוודאי שתקשה עליה אף יותר להוציא את התוכנית לפועל. הממשלה שלה גם מתמודדת עם פרשת שחיתות מקיפה, שפגעה בכמה מהחברות הגדולות במדינה, בראשן חברת הנפט הממשלתית פטרובראס.

 

מפגינים מוחים נגד הנשיאה דילמה רוסף מפגינים מוחים נגד הנשיאה דילמה רוסף צילום: רויטרס

 

ההתכווצות הכלכלית נבעה בעיקרה מירידה בהשקעות, שנפלו ב-15% לעומת השנה שעברה, בין השאר בשל התפוצצות פרשת השחיתות בפטרובראס. בנוסף, שיעור האבטלה טיפס לשיר של שש שנים והאינפלציה עומדת על 10%. פירוש הדבר שהצריכה הפרטית נפגעת גם כן, ורשמה ירידה של 4.5% לעומת השנה שעברה.

 

"עדיין לא רואים את האור בקצה המנהרה", הגיב לוסיאנו רוסטאנגו מבנקו מיזוהו בסאו פאולו. "בתרחיש הטוב ביותר, נחווה התאוששות מסוימת ברבעון השני של 2016, זאת אם ימצא פתרון לבעיות הפיסקאליות. אך הסיכון הוא שהמיתון יימשך עוד זמן מה".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x