$
כלכלה ומדיניות

"המלחמה בטרור והמלחמה בהתחממות כדור הארץ - שני אתגרים שצריך להתגבר עליהם"

ועידת האקלים יצאה לדרך בפריז בהשתתפותם של כ-150 מנהיגים מרחבי העולם. פרנסואה הולנד, נשיא צרפת: "עתיד כדור הארץ, עתיד החיים עומד בסכנה". ברק אובמה: "הכלכלה העולמית מתאוששת לאיטה, הטרור בעלייה ושינוי האקלים הוא אתגר רציני"

שירות כלכליסט 14:0630.11.15

ועידת האקלים יצאה לדרך בפריז בהשתתפותם של קרוב ל-150 מנהיגים מרחבי העולם. נשיא צרפת פרנסואה הולנד בירך את המשתתפים והזהיר אותם כי עתיד כדור הארץ בסכנה. "עתיד כדור הארץ, עתיד החיים עומד בסכנה", אמר.

 

הולנד המשיך והתייחס לפיגועים שהיכו בבירה הצרפתית לפני שבועיים. "איני בוחר בין המלחמה בטרור והמלחמה בהתחממות כדור הארץ. אלה שני אתגרים משמעותיים שעלינו להתגבר עליהם". מזכ"ל האו"ם באן קי מון דיבר גם הוא ואמר כי מדובר ברגע מהותי לקביעת העתיד של המדינה והאנשים. "העתיד של האנשים שלכם, העתיד של האנשים של העולם, הוא בידיים שלכם", אמר באן למנהיגים. "איננו יכולים הרשות לעצמנו לא להחליט".

 

בעוד זמן קצר יחלו הנאומים מצד כל המנהיגים המשתתפים, לכל אחד יש 3 דקות לפנות לבאי הפסגה.

 

ועידת האקלים בפריז ועידת האקלים בפריז צילום: איי פי

 

נשיא צרפת פרנסואה הולנד וסגנית נשיא איראן מסומה אבטקאר בוועידת האקלים נשיא צרפת פרנסואה הולנד וסגנית נשיא איראן מסומה אבטקאר בוועידת האקלים צילום: אי פי איי

 

נשיא ארה"ב ברק אובמה ניצל את המעמד לפגישה עם נשיא סין שי ג'ינפינג. אובמה אמר כי שיתוף הפעולה עם סין בנושאי האקלים הוא המהותי והפורה ביותר בין שתי המדינות. "הכלכלה העולמית מתאוששת לאיטה, הטרור בעלייה ושינוי האקלים הוא אתגר רציני. חוסר היציבות וחוסר הוודאות גבוה במיוחד במצבים הבינלאומיים", אמר שי. עם זאת, בעוד הוא משתתף בועדת האקלים, בבייג'ינג עלו רמות הזיהום.

 

אתמול (ראשון) הועלתה התראת זיהום האוויר לרמה כתומה, השנייה הגבוהה ביותר. לשכת הסביבה במדינה הזהירה כי הזיהום לא יתבהר עד יום רביעי.

 

בתוך כך, אתמול נעצרו בפריז מעל 200 אנשים שהשתתפו בהפגנה נגד התחממות כדור הארץ. מאות אנשים הופיעו בפלאק דה לה רפובליק בעיר, זאת על אף ההוראות נגד הפגנות המוניות. הם זרקו נעליים, בקבוקים ונרות מאתר הנצחה קרוב.

 

בנימין נתניהו מגיע לוועידת האקלים בפריז בנימין נתניהו מגיע לוועידת האקלים בפריז צילום: איי אף פי

 

לאחר דברים מפיו של נשיא פרגוואי ומפיו של נסיך מרוקו, שהחליף את אביו המלך שאיבד את הקול. הגיעו תורו של נשיא ארה"ב, ברק אובמה. הוא התחיל בהבעת ניחומים לאנשי פריז, והדגיש כי הקהילה הבינלאומית עומדת מאוחדת. "אנחנו מצדיעים לאנשי פריז שהתעקשו שהכנס הזה יתקיים כסדרו", אמר.

 

"קרוב ל-200 מדינות התאספו פה. הצהרה שעל אף כל האתגרים שעומדים בפנינו, האיום הגדל של שינוי האקלים הוא שמגדיר את המאה שלנו יותר מכל דבר אחר". לדבריו, המדינות חולקות בתחושת דחיפות לגבי האתגר הזה, והבנה שיש בכוחן לעשות משהו בנידון. "באתי לכאן באופן אישי כמנהיג הכלכלה הגדולה בעולם והשנייה המזהמת ביותר, כדי להודות בתפקידה של אמריקה בבעיה ולאמץ את האחריות לעשות משהו בנידון".

 

"אחד האויבים שאנחנו נלחמים נגדו הוא ציניות. התפיסה שאיינו יכולים לעשות דבר בנושא. ההתקדמות שלנו תעניק לנו תקווה".

 

אובמה אומר כי בהמשך היום יכריז ביחד עם מנהיגים נוספים על יוזמה למען אנרגיה נקייה יותר. "בוא נראה לאנשי העסקים ולמשקיעים שהכלכלה העולמית נמצאת על נתיב מוצק לעבר עתיד של פחות פליטת פחמן".

 

"בוא ניגש לעבודה", הוא מסכם.

 

בתוך כך, נשיא רוסיה ולדימיר פוטין דחה פגישה עם נשיא טורקיה טריפ ארדואן בכינוס היום בפריז. "לא מתוכננת שום פגישה עם ארדואן, אין דיבור על כזו פגישה", הדגיש דובר הקרמלין בפני העיתונאים. הדחייה מגיעה לאחר שהמנהיג הטורקי קרא לקיום פגישה אישית עם פוטין בשולי הפסגה.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x