$
כלכלה ומדיניות

ארדואן: "האשמות רוסיה כי אנו רוכשים נפט מדאעש - דיבה"

העימות בין המדינות מחריף: ארדואן הזהיר את רוסיה שלא "תשחק באש"; שר החוץ הרוסי: "נשהה מ-1 בינואר כניסת טורקים שלא מחזיקים בוויזה, אנחנו תוהים אם לאנקרה יש רצון בכלל להילחם בטרור"

שירות כלכליסט 18:3627.11.15
נמשכים חילופי המסרים בין אנקרה למוסקבה לאחר הפלת מטוס הקרב הרוסי ביום שלישי. נשיא טורקיה רג'פ טאיפ ארדואן הזהיר היום (ו') את רוסיה שלא "תשחק באש", זאת לאחר שורה של סנקציות רוסיות נגד המדינה. עם זאת, ארדואן הדגיש כי הוא לא רוצה שהיחסים עם מוסקבה ייפגעו. ברוסיה דווח כי הנשיא הטורקי ביקש להיפגש עם מקבילו ולדימיר פוטין ביום שני הקרוב בוועידת האקלים בפריז. עדיין לא ברור אם פוטין נענה לכך.

 

ארדואן, שאמר את הדברים במהלך כנס בטורקיה שהועבר בשידור חי בטלוויזיה, אמר כי מטוס הקרב הרוסי הופל כתוצאה מהפעלה אוטומוטית של נהלי פתיחה באש. הוא הדגיש כי הוא חש שלא בנוח מהמאמץ הרוסי להעביר את המחלוקת לתחומים נוספים ביחסים בין המדינות.

 

הוא הכחיש את ההאשמה הרוסית כי טורקיה רוכשת נפט מדאעש והגדיר אותה "דיבה". הוא טען כי לארצות הברית יש תיעוד כי חברות רוסיות מוכרות נפט לצד דאעש למשטר הסורי. ארדואן המשיך בהתרסה ואמר כי פוטין הפציר בטורקיה לקבל את המטוסים הרוסיים כ"אורחים" ואמר: "אין אורחים לא רצויים. האזור גם כך רגיש".

 

בכיר בקרמלין אמר כי מוסקבה מסרבת לקיים קשר עם הנשיא ארדואן זאת משום שטורקיה לא מוכנה להתנצל על הפלת המטוס. הבכיר ציין כי פוטין ייפגש בפריז עם ראש ממשלת ישראל בנימין נתניהו.

 

ארדואן ופוטין ארדואן ופוטין צילום: רויטרס

בתוך כך, יו"ר הדומה הממלכתית, הבית התחתון של הפרלמנט הרוסי, אמר כי פרט לשימוש בחוק הבינלאומי בתגובה להפלת המטוס, למוסקבה יש גם את הזכות לתגובה צבאית. הוא ציין שרוסיה תגברה את מערך האבטחה של מטוסי הקרב הרוסיים.

 

שר החוץ הרוסי סרגיי לברוב המבקר בסוריה המשיך את הקו התקיף גם כן של מוסקבה והודיע כי רוסיה תשהה מ-1 בינואר כניסת טורקים שלא מחזיקים בוויזה, קרי יהיה צורך בוויזה תקפה. לברוב אמר עוד: "אנחנו תוהים אם לאנקרה יש רצון בכלל להילחם בטרור".

 

אתמול אמר ארדואן כי מדינתו הייתה פועלת אחרת אם הייתה יודעת שהמטוס הוא רוסי, וציין כי נשיא רוסיה סינן אותו. "אחרי התקרית עם המטוס הרוסי התקשרתי לנשיא רוסיה ולדימיר פוטין, אבל הוא לא ענה לי", אמר ארדואן. במקביל, טורקיה זימנה לשיחת בירור את השגריר הרוסי באנקרה.

 

כמו כן, אתמול נודע כי מערכת ההגנה האווירית החדישה ביותר של הצבא הרוסי, S-400, הוצבה בבסיס חמימים הרוסי בעיר הנמל לטקייה בסוריה. שר ההגנה הרוסי סרגיי שויגו אמר כי המערכת, המכונה במערב SA-21, נועדה לחסל את כל האיומים האוויריים. היא יכולים להפיל מטוסים עד למרחק של 400 ק"מ, בעומק שטח ישראל.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x