$
כלכלה ומדיניות

מאלי: "שוחררו כל בני הערובה"

170 בני אדם הוחזקו כבני ערובה לאחר שחמושים השתלטו על מלון "רדיסון בלו" בבירה. 27 בני אדם נהרגו

שירות כלכליסט 18:1320.11.15

עדכון 18:15- לאחר פשיטת כוחות מיודים שוחררו כל בני הערובה שהוחזקו במלון רדיסון בלו במאלי, כך מסרו הערב גורמים רשמיים במדינה. לפי דיווחי כוחות האו"ם, 27 בני אדם נהרגו.

 

חמושים איסלאמיסטים השתלטו הבוקר (ו') על מלון "רדיסון בלו" בבירת מאלי במקו וחטפו כ-170 בני ערובה. על פי דיווחים של עובדי המקום, התוקפים פתחו בירי תוך שהם צעקו "אללה אכבר" וזרקו רימונים. גורמי ביטחון במדינה מסרו כי כמה בני אדם שוחררו מהמקום לאחר שהצליחו לדקלם פסוקים מהקוראן וכוחות מיוחדים שהצליחו לפרוץ למקום שחררו בשעה מוקדם יותר כ-80 חטופים נוספים. על פי דיווחים ראשוניים, במקום ישנם שלושה הרוגים.

 

גורמי ביטחון במדינה מסרו כי לפחות עשרה חמושים פרצו למבנה, ובשעה זו מחזיקים שניים מהם ב-170 בני אדם – 140 אנשים ששהו במלון ו-30 עובדי צוות. כוחות ביטחון רבים מכתרים את המקום ומקורות דיפלומטיים מסרו כי צרפת מעניקה לכוחות המאליים סיוע לוגיסטי ומודיעיני. נשיא מאלי, איבראהים בובקאר קייטה, ששהה בוועידה אזורית בבירת צ'אד נדג'מנה, עושה דרכו לבמקו בעקבות האירועים. עד הגעתו, מנהלים את מצב החירום ראש הממשלה, מובידו קייטה, ושר הביטחון, סליף טראורה. 

 

מלון רדיסון מלון רדיסון צילום: trip advisor
חיילים סביב המלון חיילים סביב המלון צילום: איי אף פי

 

זהותם של המחבלים עדיין לא ידועה, אך לפי עדויות מהמקום הם התסערו על המבנה בצעקות "אללה הוא אכבר" ואף שחררו כמה מבני הערובה לאחר שדקלמו בהצלחה פסוקים מהקוראן. כוחות בשטח מדווחים כי החמושים עוברים מקומה לקומה במלון ומחפישם אחר אנשים נוספים.

 

מדובר במלון יוקרתי שרוב אורחיו הם תיירים זרים. ככל הנראה בין בני הערובה גם צוות של חברת "אייר פראנס" שישה אנשי צוות של חברת "טורקיש איירליינס". סוכנות הידיעות הסינית "שינחואה" דיווחה כי לפחות שבעה תיירים סינים מוחזקים במקום. המלון שוכן בלב העיר, בסמיכות למשרדי ממשלה רבים ושגרירויות זרות. שגרירות ארצות-הברית במאלי קראה לאזרחיה במדינה למצוא מחסה ולהישאר במקום בטוח. גורמים באו"ם טענו כי כוחות מיוחדים של הצבא האמריקני נמצאים במקום. .

 

נשיא צרפת פרנסואה הולנד התייחס לאירועים והבטיח "לעשות הכול" כדי להבטיח את שחרורם של בני הערובה. הוא הוסיף כי הוא קורא לכל אזרחי צרפת באזור לשמור על ערנות גבוהה. שר החוץ הצרפתי לורן פביוס אמר: "נעשה כל שנחוץ כדי לשחרר את האזרחים הצרפתים המוחזקים בני ערובה בבמקו".

 

נשיא צ'אד, אידריס דבי איטנו, אמר: "נלקחו בני ערובה בבית המלון המוכר רדיסון. יש שם גברים ונשים, אזרחים שרק עושים את עבודתם, והפכו למטרות. אני מגנה בחריפות את המעשה הברברי הזה, שאין לו שום קשר לדת, ומדגיש את מחוייבותי לתמוך בנשיא קייטה ובמאלי כולה. הפרטים עוד לא התבהרו, אבל אנחנו יכולים לצפות להרבה דם ובכי".

 

צפון מאלי נכבשה בשנת 2012 על ידי חמושים איסלאמים ומאז הפכה לאזור מוכת טרור. למרות המבצע הצבאי שהובילו כוחות צרפתיים נגד המיליציות במדינה, מאלי עדיין נתונה לפיגועים רבים וקשים בשטחה.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x