$
כלכלה ומדיניות

חקירה נגד אקסון בארה"ב - בחשד כי הטעתה הציבור בנוגע לשינויי אקלים

התובע הכללי של ניו יורק בודק האם הדיווחים שמסרה ענקית האנרגיה בנוגע לסיכונים שבשינויי אקלים עמדו בקנה אחד עם תוצאות מחקרים מדעיים שערכה

שירות כלכליסט 09:3706.11.15

התובע הכללי של ניו יורק חוקר חשד שלפיו ענקית האנרגיה אקסון מובייל הטעתה את הציבור ובעלי המניות בנוגע לסיכונים של שינויי אקלים הנוצרים בעקבות שימוש בדלק מאובנים..

 

התובע, אריק שניידרמן, פנה שלשום לבית המשפט בבקשה לחשוף רישומים פיננסיים של החברה, כמו גם מיילים ומסמכים נוספים - כך לפי מקור המקורב לחקירה. לפי הערכות, החקירה עשויה להתרחב לחברות אנרגיה נוספות.

  

לפי מקורות שונים, התובע הכללי של ניו יורק החל בחקירה כבר לפני כשנה, אך התמקד רק בהיבט העסקי של דיווחי החברה על השפעת שינויי אקלים; ואולם החקירה התרחבה בעקבות פרסומים שונים בנושא בשמונת החודשים האחרונים, וכעת היא מתמקדת בשאלה האם הדיווחים שמסרה אקסון למשקיעים בנוגע לסיכונים שבשינויי אקלים עמדו בקנה אחד עם תוצאות מחקרים מדעיים שערכה החברה עצמה.

 

אקסון מסרה בתגובה לבקשה כי היא שוקלת את צעדיה; דובר החברה אמר כי היא פרסמה בשנים האחרונות מידע לגבי הסיכון העסקי שבשינויי אקלים, וזאת במסגרת דו"חות רשמיים שלה. 

 

לפני כחודש פרסם העיתון Inside Climate News, יחד עם "לוס אנג'לס טיימס" כי מדעניה של אקסון ידעו כבר לפני שנים - לפחות מאז 1977 - שדלקי מאובנים תורמים להתחממות גלובלית, אך מאז החברה עושה מאמצים לטעת ספק לגבי הקשר של בני האדם לבעיה האקלימית.

 

בית זיקוק של אקסון מובייל בית זיקוק של אקסון מובייל צילום: בלומברג

בעקבות הפרסום פנו שורה של ארגונים ירוקים לרגולטורים בארה"ב, בבקשה לפתוח בחקירה. מדענים מאוניברסיטת ג'ורג' מייסון אף שלחו לתובעת הכללית לורטה לינץ' מכתב ובו דרשו ממנה לחקור חברות אנרגיה בשל חשש להפרת החוק ולהפצת מידע מוטעה בכוונה תחילה, בדומה למה שנעשה בזמנו עם תעשיית הטבק בשל הסתרת מידע והטעיית הציבור לגבי הסכנות הטמונות בעישון.

 

אקסון הכחישה שגנזה ממצאי מחקר על התחממות גלובלית והכירה בפומבי בצורך לטפל בבעיה. אולם החברה תורמת לארגונים כמו מכון הנפט האמריקאי ומכון הארטלנד - שני גופים השוללים את ההתחממות הגלובלית.

 

מזכירת החוץ לשעבר הילארי קלינטון אמרה לפני כעשרה ימים כי היא תומכת בחקירה נגד החברה. "ישנן עדויות רבות לכך שהם הוליכו שולל", אמרה קלינטון במפגש שערכה בניו המפשייר במסגרת מסע הבחירות שלה.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x