$
חברה וסביבה

בקרוב בישראל? חברות בריטיות יחויבו לפרסם פערי שכר בין נשים וגברים

ראש הממשלה דייוויד קמרון מוביל מהלך שבמסגרתו כל חברה שמעסיקה יותר מ-250 עובדים תידרש לפרסם את השכר הממוצע של הנשים והגברים שהיא מעסיקה. בריטניה מדורגת שישית בפערי השכר המגדריים באיחוד האירופי

שירות כלכליסט 19:2525.10.15

ראש ממשלת בריטניה דייוויד קמרון מוביל מהלך נרחב לצמצום פערי השכר המגדריים בממלכה. במסגרת תוכנית שהציג משרד ראש הממשלה בסוף השבוע, תחויב כל חברה שמעסיקה 250 עובדים או יותר על פי חוק לפרסם את השכר הממוצע של הנשים ושל הגברים שהיא מעסיקה. נוסף על כך יחייב החוק את החברות לכלול בדיווח את הבונוסים לעובדים.

פער השכר הממוצע בין נשים לגברים בבריטניה עמד על 19.1% ב־2014. לשם השוואה, פער השכר המגדרי הממוצע בארגון המדינות לשיתוף פעולה ופיתוח כלכלי (OECD) עמד על 15.5% ב־2013.

 

 

בריטניה מדורגת שישית בין מדינות האיחוד האירופי בפערי השכר המגדריים. "הגרדיאן" דיווח כי היוזמה של קמרון מגיעה לאחר שביולי האחרון הוא הבטיח "לבטל את פערי השכר המגדריים בתוך דור". החקיקה החדשה עתידה להשפיע על 10 מיליון עובדים ועובדות בבריטניה.

 

עם פרסום התוכנית אתמול אמר קמרון כי "אי אפשר לתת הזדמנויות אמיתיות בלי שיש שוויון. פערי שכר מגדריים הם לא דבר שצריך להתקיים בחברה של ימינו, ואנחנו מתכוונים לטפל בהם". שרת החינוך הבריטית ניקי מורגן, שממונה גם על נושא השוויון המגדרי, אמרה עם פרסום התוכנית ש"העובדה כי קיימים פערי שכר מגדריים צריכה להרגיז את כולנו". מורגן הדגישה כי "עסקים עשו התקדמות אדירה בנושא פערי השכר המגדריים בשנים האחרונות. פער השכר הוא הנמוך ביותר מאז התחילו הרישומים. עם זאת, 100 שנים לאחר תנועת הסופרג'יסטיות עדיין אין שוויון מגדרי בחברה".

 

בתגובה להכרזת הממשלה אמרה מזכ"לית ארגון הגג של האיגודים המקצועיים בבריטניה (TUC) פרנסס אוגריידי כי החובה לדווח על שכר גברים ונשים צריכה להקיף גם חברות קטנות יותר. "פרסום מידע על פערי שכר מגדריים במשכורות ובבונוסים זו התחלה טובה. אבל זו רק התחלה. מעסיקים צריכים לבדוק מדוע נשים משתכרות פחות מגברים ולעשות משהו בנידון. אם ראש הממשלה רציני בהצהרותיו על חיסול פערי השכר בפרק זמן של דור, הוא לא צריך להגביל את חובת הדיווח אלא לכלול בה גם חברות בינוניות", אמרה אוגריידי.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x