כלכלה ומדיניות

גוש היורו חוזר לדיפלציה: מדד המחירים לצרכן ירד ב-0.1%

הירידה נובעת בעיקר מירידת מחירי האנרגיה, אך למרות זאת קובעי המדיניות באיחוד ובכללם נשיא הבנק המרכזי של אירופה מאותתים על אפשרות להרחבת ההקלה הכמותית

שירות כלכליסט 12:3930.09.15

האינפלציה בגוש היורו הפכה לשלילית בספטמבר לראשונה מזה 6 חודשים: מדד המחירים לצרכן בגוש היורו נפלו ב-0.1% לעומת התקופה המקבילה אשתקד. כך על פי דיווח ראשוני של יורוסטאט - משרד הסטטיסטיקה של האיחוד בלוקסמבורג היום. כלכלנים צפו לשיעור אינפלציה של 0% על פי התחזית החציונית של כלכלנים שסקר בלומברג. הירידה מוסיפה לחצים על הבנק המרכזי של אירופה להגדיל את התמריצים הכלכליים.

 

שיעור האבטלה באיחוד נותר ללא שינוי באוגוסט ועומד על 11%. כך על פי דיווח נפרד של יורוסטאט.

 

למרות שהירידה במחירים בגוש נובעת בעיקר תוצאה של הירידה במחירי האנרגיה ולא ממחירי מוצרים הרי שקובעי המדיניות של האיחוד – בכללם נשיא הבנק המרכזי של אירופה מריו דראגי – אותתו כי ישנה אפשרות של הרחבת ההקלה הכמותית אם יהיה בכך צורך, כדי לבלום דפלציה.

 

שני שליש של הכלכלנים שנסקרו על ידי בלומברג החודש אמרו שההנק המרכזי של אירופה יגדיל את ההקלה הכמותית ב-1.1 טריליון יורו (1.2 טריליון דולר). רובם סבורים כי המהלך יגיע לפני תום השנה.

  

הבנק המרכזי של אירופה. תתכן הרחבת ההקלה הכמותית הבנק המרכזי של אירופה. תתכן הרחבת ההקלה הכמותית צילום: בלומברג

 

"נראה כי החולשה החדשה של האינפלציה היא מכשלה זמנית בשל מחירי הנפט. לאור היעדר לחצים אינפלציוניים משמעותיים, יש להניח כי הבנק יגביר את השיחות לגבי הקלה כמותית נוספת", אמר יוהאנס גאריס, כלכלן בנאטיקסיס (Natixis) בפרנקפורט.

 

מחירי האנרגיה ירדו בספטמבר ב-8.9% לעומת אותה התקופה אשתקד, על פי יורוסטאט. אינפלציית הליבה – שאינה כוללת מרכיבים תנודתיים כגון אנרגיה ומזון – נותרה ללא שינוי ב-0.9%.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x