$
כלכלה ומדיניות

בעקבות גילוי מאגר הגז הענק מול חופי מצרים - לווייתן עלול להפגע

חברת האנרגיה האיטלקית "Eni" הכריזה כי גילתה שדה גז "סופר ענק" מול חופי מצרים, המתפרש על שטח של 100 קמ"ר. עוד נמסר כי הוא בעל פוטנציאל הפקה המקביל ל-5.5 מיליארד חביות נפט

ליאור גוטמן 16:4130.08.15

חברת האנרגיה האיטלקית אני (Eni) הכריזה כי גילתה שדה גז "סופר ענק" מול חופי מצרים. בפיננשל טיימס מדווחים כי זהו שדה הגז הגדול ביותר שהתגלה אי פעם בים התיכון ויוכל לספק דחיפה נחוצה לכלכלה של המדינה. מאני נמסר כי הגילוי "יכול להיות אחד הגילויים הגדולים בעולם של גז טבעי", ולאחר שהשדה יפותח יהיה בעל תפקיד מרכזי במילוי צרכי הגז הטבעי של מצרים במשך עשורים. עוד נמסר מהחברה האיטלקית כי לשדה יש קיבולת המקבילה ל-5.5 מיליארד חביות נפט. השדה מתפרש על פני שטח של 100 קמ"ר. גודל המאגר על פי החברה הוא 30 TCF זאת לעומת 22 TCF של מאגר לווייתן.

 

קידוח גז (ארכיון) קידוח גז (ארכיון) צילום: איי אף פי

 

מי שעלולה לסבול מגילוי מאגר גז כל גך גדול היא בעיקר שותפות לווייתן - זו מחזיקה שני מזכרי הבנות למכירת גז למצרים וירדן ובהיקף כספי של כ-50 מיליארד דולר (במחירי אמצע 2014). פיתוח מאגר גז כה גדול והצורך בחוזים שיממנו אותו עלולים להשאיר את מאגר לווייתן מתחת לאדמה כיוון שהירדנים והמצרים עלולים לרכוש את הגז ממקור קרוב אולי אפילו עצמי. היתרון הגדול היחיד שעוד נשאר למשק הישראלי היא העובדה ששני המאגרים - זה שהתגלה ומאגר לווייתן - עוד לא פותחו. לוחות הזמנים עלולים להיות זהים, והעלויות גם כן.

 

קלאודיו דסקלצי, מנכ"ל אני נסע לקהיר לפגישה עם נשיא מצרים עבד אל-פתאח א – סיסי. "זהו יום חשוב ביותר עבור אני ואנשיה", מסר דסקלצי. "הגילוי ההיסטורי הזה יוכל לשנות את תרחיש האנרגיה במצרים, מדינה שבה אנחנו פועלים כבר למעלה מ-60 שנה".

 

החברה מתכוונת לפעול במהירות להעריך את השדה, מתוך מטרה לפתח אותו במהירות, תוך שימוש בתשתיות הקיימות. "הצלחת הגילוי היא בעלת ערך גדול אף יותר במצרים, שהיא מדינה אסטרטגית עבור אני, ושבה ניתן לנצל שיתופי פעולה חשובים עם התשתיות הקיימות שיאפשרו לנו להתחיל במהירות בייצור", הוסיף דסקלצי.

 

שר האנרגיה, דר' יובל שטייניץ אמר בתגובה לפרסומים ש"גילוי שדה הגז הענק במצרים הוא תזכורת כואבת לכך, שבזמן שמדינת ישראל 'ישנה בעמידה' ומתמהמהת עם האישור הסופי של מתווה הגז ומעכבת חיפושים נוספים, העולם משתנה לנגד עינינו, כולל ההשלכות על אפשרויות הייצוא. חייבים לאשר את מתווה הגז ולקדם את משק הגז הישראלי".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x