$
חברה וסביבה

דיוויד קמרון יוזם: 'שיימינג' לחברות שמשלמות לנשים פחות מלגברים

לפי היוזמה שמוביל ר"מ בריטניה, חברות שמעסיקות מעל 250 עובדים יצטרכו לחשוף את פערי השכר בין נשים לגברים. יש כבר מי שמתנגד

שירות כלכליסט 10:5914.07.15
ראש ממשלת בריטניה דיוויד קמרון יוזם צעדים שמטרתם "לבייש" חברות גדולות שמשלמות לגברים יותר מאשר לנשים. "בניסיון להביא לסיומו של פער השכר בתוך דור", חברות המעסיקות מעל 250 עובדים יצטרכו לחשוף את הפערים בין השכר של העובדים והעובדות.

 

יוזמה זו עלתה במקור בממשלה הקודמת על ידי מפלגת הליברל דמוקרטים שהייתה בקואליציה, אך נקברה על ידי השמרנים בטענה שתעמיס על החברות עוד בירוקרטיה. אולם כעת קמרון הכריז כי החל משנה הבאה החברות ידרשו לפרסם את השכר הממוצע, זאת לאחר שקיים דיונים בנושא עם אנשי עסקים מובילים שעברו על פרטי התוכנית.

 

לדבריו של קמרון, הממשלה מבצעת "מהלך גדול ביותר" בכך שהיא מחייבת חברות לחשוף את פערי השכר בין הגברים והנשים. "מהלך זה ישפוך אור על הפערים וייצור את הלחץ הנחוץ ליצירת שינוי והעלאת השכר של הנשים", כתב קמרון במאמר שהתפרסם בעיתון הטיימס.

 

לפי קמרון, הצעד ייצור לחץ מתאים להעלות את שכר הנשים לפי קמרון, הצעד ייצור לחץ מתאים להעלות את שכר הנשים צילום: שאטרסטוק

 

במקביל, הממשלה תחפש דרכים נוספות לעודד נערות לשקול את המגוון הרחב ביותר של אפשרויות קריירה. עם זאת, התאחדות התעשיינים בבריטניה הביעה הסתייגות מסוימת מהמהלך. "התייחסות לפערי השכר בין המינים צריכה להיות בראש סדר העדיפויות, ועלינו להציב יעד לצמצומו", מסרה קטיה הול, סגנית מזכ"ל ההתאחדות. "אנחנו אמנם מאמינים שפרסום נתוני השכר עלול להוליך שולל, אך נעבוד עם הממשלה להבטיח שהחוקים על המידע שיפורסם הם גמישים מספיק כדי שיהיו רלוונטיים לכל חברה".

 

אוסבורן בעד

 

הממשלה ספגה ביקורת בשנים האחרונות על כך שאמצעי הצנע שאימצה פגעו יותר בנשים מאשר בגברים. דו"ח שערך בית הנבחרים הבריטי ביוזמתה של איווט קופר ממפלגת הלייבור, מצא כי הקיצוצים המתוכננים ברווחה יפגעו יותר בנשים מאשר בגברים. לפי החישוב, 70% מהחיסכון בהוצאות על רווחה עד 2020 ינבעו מקיצוצים שיפגעו בנשים. מנגד, שר האוצר הבריטי ג'ורג' אוסבורן טען השבוע, כי שני שליש מהעובדים שירוויחו מהחלטתה של הממשלה להעלות את שכר המחייה יהיו נשים.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x