כלכלה ומדיניות

ירידות חדות באסיה על רקע המשבר ביוון; הבנקים יישארו סגורים עד 6 ביולי

ישיבת הקבינט ביוון הסתיימה ורה"מ אלכסיס ציפרס נשא דברים בטלוויזיה היוונית. נשיא ארה"ב פנה לאנגלה מרקל בבקשה שתמנע את קריסת יוון

שירות כלכליסט 07:2829.06.15

בורסות אסיה נסחרות היום (ב') בירידות שערים חדות על רקע החרפת המשבר היווני. הניקיי ביפן יורד ב-2.19%, ההאנג סאנג צולל ב-2.68% ובסין הבורסה בירידה חדה של 3.75%. גורם בממשלת יוון מסר כי הבנקים במדינה יישארו סגורים עד 6 ביולי, והוסיף כי הכספומטים ייפתחו היום לפנות ערב. לפי הגורם סכום משיכת המזומן המרבי ליום יהיה 60 יורו.

 

בגוש היורו מתכוננים לאחד השבועות הדרמטיים מאז היווסדו - לאחר שהפרלמנט היווני אישר הלילה את קיום משאל העם, ב-5 ביולי, על הצעת הנושים להאריך את תוכנית החילוץ תמורת ביצוע רפורמות. תוכנית החילוץ של יוון תסתיים ב-30 ביוני, ואתמול דחו מדינות היורו את בקשת המדינה להאריכה בכמה שבועות בהם ניתן יהיה להמשיך במו"מ עם הנושים - קרן המטבע, הבנק האירופי המרכזי והנציבות האירופית. במקביל, על יוון להחזיר לקרן המטבע 1.7 מיליארד דולר במועד זה.

 

עדכון 23:20

 

דיווחים על תורים "לא נגמרים" למכונות למשיכת מזומנים ברחבי אתונה. רויטרס: "המועצה ליציבות פיננסית ביוון" (גוף הכולל את שר האוצר היווני ואת נגיד הבנק המרכזי במדינה) המליצו שהמכונות למשיכת כסף יהיו סגורות מחר - ביום שלישי תוטל מגבלת משיכה של עד 60 יורו ביום. על פי דיווח אחר ב-BBC מגבלת המשיכה תהיה גבוהה יותר ותעמוד על 200 יורו ליום. 

 

עדכון 22:00

 

ראש מפלגת האופוזיציה הגדולה ביוון אנטוניס סאמארס פנה כעת לציפרס והציע לו לשקול הקמת ממשלות אחדות: "המדינה שלנו צריכה להישאר בלב אירופה - ובגוש היורו. מר ציפרס חייב להמשיך במשא ומתן. אם הוא לא יכולל לעשות זאת בעצמו - הוא צריך לפנות לקונצנזוס לאומי רחב". מוקדם יותר דווח כי הנשיא אובמה ניסה להתערב במשבר ופנה לאנגלה מרקל בבקשה שתמנע את יציאת יוון מגוש היורו וקריסתה.

 

ראש הממשלה היווני לא מפסיק לצייץ בטוויטר ומביע חזית קשוחה כלפי אירופה -

 

  צילום מסך: טוויטר

 

עדכון 21:00

 

ישיבת הקבינט ביוון הסתיימה, ציפרס נושא בשעה זו נאום טלוויזיוני לציבור ביוון. ציפרס אישר כי הבנק המרכזי ביוון המליץ להשאיר מחר את הבנקים סגורים ולהטיל מגבלות הון. הוא מאשים את הבנק האירופי המרכזי בכך שהוא "מנסה להפריע לתהליך הדמוקרטי של משאל עם ביוון, זהו עלבון שמבייש את הדמוקרטיה האירופאית". הוא מבקש מהציבור להישאר רגועים וטוען כי פקדונות הציבור בבנקים "בטוחים". בין המגבלות שיוטלו על הבנקים: הגבלות על גובה המשיכות שניתנות לעשות מן הבנקים.

 

 

עדכון 20:00

 

הבנקים ביוון לא ייפתחו מחר כדי למנוע קריסה מחשש לקריסה פיננסית- כך מדווחות כעת סוכנויות הידיעות. בתוך כך, שר האוצר של יוון יאניס ורופאקיס אמר כי ייצא בהמלצה לקבינט היווני שעל תוכנה הוא יודיע מאוחר יותר. נגיד הבנק המרכזי של יוון יאניס סטורנאראס ייצא אף הוא בהכרזה לאחר ישיבת הקבינט היווני. הישיבה מתקיימת בשעה זו, וככל הנראה ראש ממשלת יוון יישא לאחריה דברים לציבור ביוון.

 

עדכון 19:00

 

הטלוויזיה היוונית מדווחת כי ראש הממשלה אלכסיס ציפרס מכנס ישיבת קבינט דחופה להיום בשעה שמונה בערב. עם זאת, לא סיפקו פרטים נוספים על אופי הפגישה. בינתיים ממשיכה להתנהל פגישת מועצת היציבות הפיננסית, שכוללת גם את שר האוצר ורופקיס ונגיד הבנק המרכזי. בפגישה זו הם דנים במערכת הבנקאות של המדינה.

 

שר האוצר יאניס ורופקיס נכנס לפגישה במשרד האוצר עם נגיד הבנק היווני. בכניסה לפגישה מסר לעיתונאים: "אתמול קיבלו שרי האוצר של גוש היורו החלטה שמנעה מהעם היווני את היכולת להחליט על הצעת הנושים לממשלה היוונית. הערב במשרד האוצר נחל בתהליך מתוך מטרה להבטיח שנעשה כל מה שצריך כדי שלהחלטה הזו של שרי האוצר תהיה השפעה מינימלית על החיים של אזרחי יוון. החל ממחר היוונים יוכיחו שיש להם היכולת לאכוף את הזכות שלהם לקבל או לדחות את דרישות המלווים".

 

 

 

עדכון 18:40

 

קרן המטבע פרסמה הצהרה מטעמה של היו"ר כריסטין לגארד, שבה היא מצרה על ההתפתחויות. "חלקתי את האכזבה שלי עם הדירקטוריון של קרן המטבע אך הדגשתי את המחויבות שלנו להמשיך בקשר עם הרשויות היווניות". עם זאת, היא בירכה על החלטת הבנק האירופי המרכזי להמשיך ולספק נזילות לבנקים היווניים. "ההצהרות מצד הבנק האירופי המרכזי מצביעות על כך שגוש היורו היום הוא בעמדה חזקה להגיב להתפתחויות בצורה מבוקרת ויעילה, לפי הצורך". בהמשך ציינה לגארד, כי בקרן המטבע ימשיכו לעקוב אחר ההתפתחויות ביוון ובמדינות הסמוכות "ונהיה מוכנים לספק סיוע במקרה הצורך", אמרה. "אני ממשיכה להאמין שגישה מאוזנת נחוצה כדי לעזור להשיב את היציבות הכלכלית והצמיחה ליוון, באמצעות רפורמות מבניות ופיסקאליות שילוו בצעדי מימון הולמים. קרן המטבע מוכנה להמשיך ולקדם את הגישה הזו מול הרשויות היווניות והשותפים האירופיים שלנו".

 

יו"ר קרן המטבע כריסטין לגארד יו"ר קרן המטבע כריסטין לגארד צילום: בלומברג

 

עדכון 18:00

 

שר האוצר היווני יאניס ורופאקיס מקיים בשעה זו הערכת מצב משותפת עם נגיד הבנק היווני יאניס סטורנרס על מנת לדון במשבר במדינה. הבנק המרכזי ביוון הכחיש כי הנגיד איים להתפטר. בתוך כך, פייר מוסקוביסי, נציב האיחוד האירופי לעניינים כלכליים, צייץ בטוויטר כי הדלת עדיין פתוחה עבור יוון לקבל את הצעת הנושים האירופים, שאותה דחה ציפרס ביום שישי ועליה הולך העם היווני למשאל עם ב-5 ביולי.  

 

נגיד הבנק המרכזי של יוון יאניס סטורנרס נגיד הבנק המרכזי של יוון יאניס סטורנרס צילום: בלומברג

 

עדכון 15:45

 

הבנק המרכזי ביוון פרסם תגובה להחלטת הבנק האירופי המרכזי להמשיך בהעברת הנזילות: "אנחנו ננקוט בכל הצעדים הנחוצים כדי להבטיח יציבות פיננסית לאזרחים היווניים בנסיבות הקשות הללו". בתוך כך, בסוכנות רויטרס מדווחים כי קנצלרית גרמניה אנגלה מרקל הזמינה את מנהיגי כל המפלגות הגדולות בגרמניה לפגישת חירום בברלין שבה ידונו במשבר היווני.

 

שר האוצר היווני יאניס ורופאקיס אמר בראיון ל-BBC, כי הממשלה שוקלת להטיל מגבלות הון או לסגור את הבנקים. ורופאקיס אמר את הדברים לפני שהבנק האירופי המרכזי החליט להשאיר על כנו את סיוע החירום לבנקים ביוון. "אני כשר האוצר ביחד עם הבנק המרכזי של המדינה והבנק המרכזי של אירופה, נחליט מה יש לעשות כדי למזער את הנטל שיוטל על העם שלנו בשל הסירוב של אירופה להעניק לנו את הזכות הדמוקרטית הבסיסית".

 

ורופאקיס המשיך והתעקש, כי אין צורך לאלץ את יוון לעזוב את גוש היורו. לדבריו, אין מנגנון יציאה מהגוש. עם זאת, בתשובה לשאלה האם יוון תשלם את 1.6 מיליארד יורו שהיא חייבת לקרן המטבע, ענה שר האוצר, כי הבנק האירופי המרכזי חייב ליוון 1.9 מיליארד יורו בשל האחזקות שלו בבנקים היווניים. "אנחנו חייבים כסף לחלק אחד בטרויקה, ואילו חלק אחר חייב לנו כסף", אמר.

 

עדכון 15:20

 

בניגוד להערכות המוקדמות, הבנק המרכזי האירופי החליט להשאיר על כנו את סיוע החירום לבנקים ביוון. הבנק האירופי המרכזי מסר כי ימשיך לעבוד באופן צמוד עם הבנק המרכזי ביוון - כדי להבטיח את היציבות הפיננסית.

 

עדכון 13:35

שר האוצר של אוסטריה, האנס יורג שלינג, אמר כי נראה שעזיבה של יוון את גוש היורו היא "כמעט בלתי נמנעת"; עם זאת לדבריו, יוון היא זו שתצטרך לבקש משאר החברות בגוש היורו לעזוב - ותצטרך לקבל את אישורן.
 
ענקית ההימורים הבריטית וויליאם היל הודיעה היום כי תפסיק לקבל הימורים על יציאה של יוון מגוש היורו.
 

עדכון 12:48

הבנק המרכזי באירופה יסגור את הברז?

 

הבנק האירופי המרכזי צפוי להפסיק עוד היום (א') את סיוע החירום לבנקים היווניים, כך לפי דיווח ב-BBC. הבנקים במדינה תלויים במנגנון סיוע נזילות החירום (ELA) של הבנק המרכזי. היום צפויה להתקיים פגישה של מועצת המושלים של הבנק, שבה יוחלט סופית בעניין. אם אכן יופסק המימון, ההערכה היא שהבנקים לא יפתחו ביום שני וימתינו לראות אילו הגבלות הון יאומצו.
 
הגבלות ההון ככל הנראה יגבילו את כמות הכסף שהלקוחות רשאים למשוך מהבנקים. עד כה, הממשלה היוונית לא הביעה נכונות להטיל מגבלות מסוג זה. אולם בעקבות קריסת השיחות בין יוון והנושים שלה ביום שישי, גבר באופן משמעותי הסיכוי שהמדינה תגיע לחדלון פירעון ביום שלישי.

 

בשבועות האחרונים, היוונים משכו מיליארדי יורו מהבנקים, וביום שבת התפתחו תורים ארוכים ליד הכספומטים, בשל החשש שהבנקים אכן לא יפתחו בשני.

 

הבנק האירופי המרכזי מעביר קרנות חירום על בסיס יומי לבנק המרכזי ביוון, שמקצה אותן לבנקים.

 

בתוך כך, שר האוצר האוסטרי האנס, יורג שלינג, אמר היום כי עזיבת יוון את גוש היורו "נראית כעת כמעט בלתי נמנעת". ראש ממשלת צרפת עמנואל ואלס הזהיר את העם היווני מפני סירוב במשאל העם על חבילת הסיוע שמציעות שכנותיה באירופה: "עליהם לקבל החלטה מושכלת. אם יצביעו 'לא', ישנו סיכון אמיתי שיצאו מגוש האירו". בראיון לתחנת הרדיו יורופ 1 הוסיף ואלס: "גם אם יפספסו את הפעימה להחזרת החוב בעוד יומיים, אני בטוח שהבנק האירופי המרכזי ימלא את חובתו וימשיך לתמוך ביוונים".

 

משמאל: ראש ממשלת יוון אלכסיס ציפרס ושר האוצר יניס ורופקיס משמאל: ראש ממשלת יוון אלכסיס ציפרס ושר האוצר יניס ורופקיס צילום: בלומברג

 

 

10:46

לגארד: "לא נעניק סיוע נוסף ליוון אם זו לא תשלם חובותיה ב-30 ביוני"

 

יו"ר קרן המטבע הבינלאומית כריסטין לגארד הודיעה כי הארגון לא מתכוון לספק ליוון סיוע נוסף אם המדינה לא תעמוד בתשלום שהיא חייבת לקרן המטבע ב-30 ביוני. בראיון שהעניקה ל-BBC, הוסיפה וציינה לגארד כי משאל העם המתוכנן להתקיים ביוון ב-5 ביולי יבקש מהאזרחים להגיב על הצעות שהנושים כבר הורידו מהשולחן. "איני יכולה לדבר בשם תכנית קרן המטבע, כי היא ממשיכה, אך הסכם החילוץ האירופי מסתיים ב-30 ביוני", אמרה. "כך שמבחינה חוקית לפחות, משאל העם יתייחס להצעות והסדרים שאינם תקפים יותר".

 

לגארד הזהירה כי אם יוון לא תעמוד בתשלום של 1.7 מיליארד דולר לקרן המטבע עד יום שלישי הקרוב, היא לא תזכה למימון נוסף כל עוד החוב עומד, זאת בהתאם למדיניות הארגון בכל הקשור לפיגורים בתשלומים.

 

קרן המטבע לא מתכוונת גם לסייע לבנקים היווניים לעמוד בצרכי הנזילות המיידיים שלהם, כך שהאחריות תעבור לידי הבנק האירופי המרכזי והבנק המרכזי של יוון.

 

השיחות בין יוון וקרן המטבע התפרקו בסוף השבוע לאחר שלא הצליחו להסכים על הדרישות שהטילו הנושים בתמורה להמשך הסיוע, בראשן ביצוע רפורמות במערכת הפנסיה והעלאת מסים. אולם לגארד אומרת כי ניתן להחיות את המשא ומתן אם הבוחרים היווניים ילכו בניגוד לעצת המנהיגים שלהם ויוכיחו כי ברצונם להישאר בגוש היורו.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x