$
כלכלה ומדיניות

יוון עמדה בדקה ה-90 בפירעון החוב לקרן המטבע

החזירה את ההלוואה בסך 750 מיליון יורו אך הזהירה כי בעוד שבועיים יאזלו המזומנים שלה אם לא תקבל סיוע נוסף; בגוש היורו מבהירים כי ללא ביצוע יותר רפורמות יוון לא תקבל סיוע של 7.2 מיליארד יורו

שירות כלכליסט 14:2612.05.15

יוון הצליחה להימנע היום (ג') ברגע האחרון מחדלות פירעון, אך הזהירה כי בעוד שבועיים יאזלו לה המזומנים אם לא תקבל סיוע מצד האיחוד האירופי.

 

 

ממשרד האוצר היווני נמסר כי הצליחו להחזיר הלוואה של 750 מיליון יורו (840 מיליון דולר) לקרן המטבע הבינלאומית, ובכוונתם לעמוד בהתחייבויות הבינלאומיות והמקומיות שלהם. עם זאת, שרי האוצר של גוש היורו המשיכו בדרישתם לביצוע יותר רפורמות לפני שיעבירו תשלום חילוץ נוסף בגובה 7.2 מיליארד יורו. "אנחנו מברכים על ההתקדמות שהושגה עד כה. אך במקביל, אנחנו מכירים בכך שיש צורך בעוד זמן ומאמץ כדי לגשר על הפערים בנושאים שנותרו", נמסר בהצהרה לאחר פגישת שרי האוצר בבריסל.

 

ראש ממשלת יוון, אלכסיס ציפרס ראש ממשלת יוון, אלכסיס ציפרס צילום: אי פי איי

 

על אף העברת התשלום, שר האוצר היווני יאניס ורופקיס הודה כי המדינה עומדת בפני משבר נזילות נוסף. "נושא הנזילות הוא נושא דחוף ביותר, כפי שידוע לכולם", אמר ורופקיס. "מבחינת זמן, אנחנו מדברים על השבועיים הבאים".

 

מעבר לכך, בחודשים הקרובים תיאלץ יוון לעמוד במספר מועדים להחזר הלוואות. ביוני עליה לשלם 1.5 מיליארד יורו בחזרה לקרן המטבע, וביולי ואוגוסט היא צריכה לשלם לבנק האירופי המרכזי 3 מיליארד יורו.

 

בתוך כך, שר האוצר הגרמני וולפגנג שויבלה, העלה את האפשרות של קיום משאל עם ביוון. "אולי זה יהיה האמצעי הנכון כדי לאפשר לעם היווני להחליט אם הוא מוכן לקבל את הצעדים ההכרחיים", אמר שויבלה.

 

ורופקיס אמנם טען כי הרעיון "לא על המכ"ם כרגע", אך הוא הועלה במקור בסוף אפריל על ידי ראש הממשלה היווני אלכסיס ציפרס, שאמר שאם הנושים של יוון ידחפו את הממשלה לעסקה שמנוגדת להבטחות הבחירות שלה, הוא יעלה את הנושא להצבעת הציבור.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x