$
כלכלה ומדיניות

הכיבוש הספרדי: זארה קנתה את הבניין של פרימרק בלונדון

אמנסיו אורטגה, האדם הרביעי בעושרו בעולם ובעלי ענקית האופנה זארה, רכש בחצי מיליארד יורו את הבניין שבו נמצא סניף הדגל של רשת הביגוד הפופולרית. בינואר הוא רכש בניין במדריד שבו שוכנים סניפים של המתחרות H&M ומנגו

שירות כלכליסט 08:2914.04.15

בעלי רשת האופנה זארה אמנסיו אורטגה רכש את הבניין בלונדון שבו שוכן סניף הדגל של רשת האופנה הבריטית המתחרה פרימרק. אורטגה, האיש העשיר בספרד והרביעי בעושרו בעולם לפי דירוג "פורבס", שילם עבור הבניין 550 מיליון יורו.

 

 

רכישת הבניין ברחוב אוקספורד המפורסם מגיעה לאחר שבינואר השנה רכש אורטגה, בתמורה לסכום שלא נחשף, בניין במדריד שבו שוכן סניף הדגל של פרימרק בספרד. בבניין במדריד נמצאות גם חנויות של רשתות אופנה מתחרות אחרות של זארה כמו H&M ומנגו.

 

בשנים האחרונות נעשה אורטגה, שהונו מוערך על ידי פורבס ב־69.2 מיליארד דולר, לאחד המשקיעים הבולטים בנדל"ן בלונדון. בינואר השנה הוא רכש את בניין המשרדים ההיסטורי בו שכן המטה הראשי של חברת הכרייה ריו טינטו בתמורה ל־335 מיליון יורו. בדצמבר 2013 קנה אורטגה את אחד הבניינים ההיסטוריים הבולטים באזור ווסט אנד של לונדון - דבונשייר האוס - בתמורה ל־400 מיליון יורו. הרכישה הזו קבעה רף גבוה במיוחד למחיר עבור מטר רבוע בבניינים היסטוריים דומים בלונדון. רכישות נדל"ן אחרות שביצע אורטגה בלונדון הן של בניין משרדים ברחוב אוקספורד בתמורה ל־140 מיליון ליש"ט ב־2011. פרט ללונדון אורטגה רכש לפני שנתיים בניין במנהטן בתמורה ל־69 מיליון יורו.

 

אמנסיו אורטגה, בעלי זארה אמנסיו אורטגה, בעלי זארה צילום: בלומברג

 

הרווח הנקי של אינדיטקס, החברה־האם של רשתות האופנה בבעלות אורטגה, צמח ב־5.2% ב־2014 לעומת 2013, והגיע ל־2.5 מיליארד יורו, בעוד מכירות החברה צמחו ב־8% והגיעו ל־18.2 מיליארד יורו. החברה פתחה אשתקד 434 חנויות, ומספר החנויות שלה ב־88 מדינות בעולם הגיע בכך ל־6,683.

 

הביצועים המרשימים של החברה, שהיא קמעונאית הביגוד הגדולה בעולם, הביאו את הנהלתה להודיע בחודש שעבר על תוכנית תמרוץ לעובדים. במסגרת התוכנית הזאת היא תחלק 10% מהצמיחה השנתית של רווחיה לעובדים שמועסקים בה לפחות שנתיים.

 

בתוך כך, רשת החנויות למוצרי בית זארה הום שבבעלות אינדיטקס פתחה ביום שישי האחרון את הסניף הגדול ביותר שלה עד כה במילאנו שבאיטליה. לזארה הום יותר מ־400 סניפים ב־45 מדינות. לאינדיטקס יש סך הכל 338 חנויות של הרשתות שלה באיטליה - 102 חנויות של זארה, 44 חנויות של רשת פול אנד בר, 10 חנויות של מאסימו דוטי, 54 חנויות של ברשקה, 54 חנויות של סטרדיבריוס, 45 חנויות של אוישו ו־29 חנויות של זארה הום.

 

סניף של פרימרק בלונדון סניף של פרימרק בלונדון צילום: בלומברג

 

מסע הקניות של אמנסיו אורטגה בלונדון בעשור האחרון

 

  1. בניין סניף הדגל של רשת האופנה פרימרק ברחוב אוקספורד ב־550 מיליון יורו
  2. בית המגורים ההיסטורי דבונשייר האוס בפיקדילי ב־400 מיליון יורו
  3. בניין המטה הראשי של חברת הכרייה הבינלאומית ריו טינטו בשכונת סנט ג'יימס ב־335 מיליון יורו
  4. בניין משרדים ברחוב אוקספורד ב־193 מיליון יורו
בטל שלח
    לכל התגובות
    x