$
כלכלה ומדיניות

"מיליארדי דולרים יזרמו לאיראן לאחר שיושג הסכם סופי עם המעצמות"

במגזר העסקי באיראן תולים תקוות רבות בהסכם הגרעין - שיביא להסרת הסנקציות; מנהל אחד מגופי ההשקעה הגדולים במדינה האיסלאמית: "המגזר הפיננסי יזנק קדימה, כמו גם חברות בתחום הפטרוכימים"; עם זאת מומחה בארה"ב מצנן את ההתלהבות

שירות כלכליסט 21:0103.04.15

במגזר עסקי באיראן תולים תקוות רבות בהסכם המסגרת לגבי הגרעין, שהושג אמש עם המעצמות.

 

הבורסה בטהרן איבדה השנה 4.5%, אך במדינה האיסלאמית מקווים כי השוק עומד לשנות כיוון.

 

"לאחר שיושג הסכם סופי עם המעצמות, איראן תהיה פתוחה לעסקים", אומר ראמין ראבי, מנכ"ל טורקיז פרטנרס, אחת מפירמות ההשקעה הגדולות במדינה. לדבריו, "מאות מיליוני דולרים, אולי מיליארדים, יזרמו לכלכלה האיראנית.

 

ראבי סבור כי המגזר הפיננסי יהיה זה שירשום את הקפיצה הגדולה יותר; לדבריו, הבנקים, אשר נפגעו קשות מהסנקציות שמדינות המערב הטילו על איראן, יזנקו קדימה לאחר ביטול המגבלות; "תהיה לזה השפעה גדולה על המדינה כולה".

 

רוחאני רוחאני צילום: בלומברג

ה

וא הוסיף כי גם לתחום הפטרוכימים תהיה עדנה עם השגת הסכם הגרעין: "מבטחים גלובליים נטשו את השוק הזה עקב מגבלות בינלאומיות; הם יחזרו - ובמהירות. תחום זה ייהנה גם מטכנולוגיות חדשות אשר לא ניתן היה לעשות בהן שימוש בגלל הסנקציות".

 

מנהלי השקעות נוספים באיראן ציינו את תחום האנרגיה ואת תעשיות הפלדה והמתכת - כמי שיזנקו קדימה.

 

עם זאת מחוץ לאיראן, נשמעות דעות אחרות; "ההקלה הכלכלית לא תגיע למדינה כל כך מהר", אומר אלירזה נאדר, מומחה לאיראן בתאגיד ראנד - ארגון אמריקאי המספק מחקרים וניתוחים לצבא. לדבריו, הכלכלה האיראנית תתאושש באופן הדרגתי - למרות שהמחסום הפסיכולוגי של הסנקציות עומד להיות מוסר.

 

נאדר אומר עוד כי "לכלכלה האיראנית יש פוטנציאל עצום; אם הסנקציות יוסרו, ואם יבוצעו שינויים במדינה - למשל בנוגע לתלות המוגזמת בנפט ולמידת ההשפעה הגבוהה שיש למשמרות המהפכה - איראן יכולה לצמוח בשיעורים גבוהים. אבל עדיין מוקדם מדי לדעת אם זה אכן יקרה".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x