$
כלכלה ומדיניות

פוטין על היעלמותו: "ללא שמועות, העולם היה מקום משעמם"

נשיא רוסיה הופיע היום במסיבת עיתונאים בסנט פטרסבורג, לאחר היעדרות של 10 ימים. דובר הקרמלין: "ככה נראה נשיא שעשו לו הפיכה?"

מיכאל פרל 13:0416.03.15

נשיא רוסיה ולדימיר פוטין, שלא נראה בציבור זה 10 ימים, הופיע היום מול המצלמות במסיבת עיתונאים לצד נשיא קירגיזסטן, אלזאמבק אטמבייב.

בשעה 14:20 שעון מוסקבה, באיחור של שעתיים, פתח נשיא רוסיה את הדלת באולם הכנסים של ארמון קונסטינוב בסנט פטרסבורג וביטל ברגע אחד את השמועות על מותו.

מה שהיה אמור להיות מפגש שגרתי עם מנהיג של אחת המדינות העניות והנחשלות בעולם, הפך לאירוע תקשורתי בינלאומי, כשערוצי החדשות הגדולים בעולם כמו ה־BBC וה־CNN סיקרו את הפגישה בשידור חי, וחשבונות הטוויטר של הכתבים שנכחו בחדר הפכו בן רגע למדורת השבט עבור העם הרוסי ומיליוני סקרנים ברחבי העולם.

 

פוטין ועמיתו הקירגיזי ניסו לשדר עסקים כרגיל וביקשו לדבר על היחסים בין המדינות. ואולם, העיתונאים התעניינו בדבר אחד בלבד — מה קרה בעשרת הימים האחרונים.

 

נשיא קירגיזסטן לקח על עצמו את משימת ההסברה ואמר במסיבת העיתונאים "פוטין עשה לי סיבוב בשטח של הארמון. לא רק שהוא הולך, הוא גם נוהג במהירות במכונית. הוא במצב מצוין".

 

פוטין עם נשיא קירגיסטן. לאן הוא נעלם? פוטין עם נשיא קירגיסטן. לאן הוא נעלם? צילום: טוויטר

 

 

העיתונאים, שהתעקשו לשמוע מהנשיא עצמו הסבר מניח את הדעת בנוגע לנסיבות היעלמותו, שאלו את פוטין לגבי השמועות השונות שנפוצו. "העולם היה משעמם בלי שמועות", ענה פוטין בחצי חיוך.

 

נשיא קירגיזסטן התפרץ והוסיף "יש לי תשובה אחת לכל מי שמפיץ שמועות בדבר בריאותו של הנשיא פוטין: לא תזכו לראות את זה" (את מותו של פוטין).

בסיום מסיבת העיתונאים, קיים דוברו של פוטין דמיטרי פסקוב שיחה עם הכתבים ואמר: "ראיתם פה נשיא חולה בשפעת? מישהו שגנרלים עשו לו הפיכת חצר? מישהו שחזר לאחר לידה (של חברתו)? מספיק להאמין לשמועות!".

 

פסקוב התייחס גם לשאלה מדוע הפגישה מתרחשת בסנט פטרסבורג ולא בלשכתו הרשמית של פוטין בקרמלין, ואמר: "הבת של נשיא קירגיזסטן לומדת בסנט פטרסבורג, ולכן זה היה נוח יותר".

 

הופעתו של הנשיא אתמול אמנם הזימה את השמועות על מותו, אך סימני השאלה בנוגע להימצאותו בימים האחרונים נשארו על כנם.

 

משאיות בכיכר האדומה

 

בסוף השבוע נפוצו שמועות בדבר הימצאותו ומצבו הבריאותי של פוטין, לאחר שסוכנות הידיעות רויטרס דיווחה כי הוא לא נראה בציבור מאז הופעתו האחרונה ב־5 במרץ. השמועות נעו בין שפעת וכאב גב ועד למוות מסרטן.

 

בנוסף, נפוצו כמה תיאוריות, לפיהן היעלמותו של פוטין מעיני הציבור היא תוצאה של הפיכה פנימית.

 

שמועות אלה גובו באירועים אחרים שקרו, לכאורה, ברחבי רוסיה. היה מי שפרסם תמונות של עשרות משאיות חונות בכיכר האדומה שמול הקרמלין, כדי להראות ש"משהו קורה". אחרים פרסמו סרטונים על תנועת כוחות צבא מסיביים בסמוך לגבול עם אוקראינה.

ואולם, לא הכל שחור. אחת התיאוריות, שאף זכתה לכמה כתבות בעיתונות השוויצרית, דיברה על כך שהנשיא טס לעיר לוגאנו בשוויץ כדי לשהות לצד חברתו, לכאורה, המחוקקת ואלופת ההתעמלות אלינה קבייבה בלידת בנם המשותף.

 

הרשתות החברתיות ברוסיה ובעולם געשו, והאשתגים כמו putindead# הפכו לדבר הכי חם ברשת.

הקרמלין הכחיש את השמועות וטען כי לא היו דברים מעולם, אך בהיעדר הסבר הגיוני ולאור העובדה שהנשיא המשיך להיות נסתר מעיני הציבור, דברים אלה נתפסו כלא אמינים.

 

לאווירה זו תרמו גם שני צילומים שפרסם הקרמלין באתר האינטרנט של הנשיא, שנועדו להזים את השמועות, אך כפי שהתברר בהמשך, צולמו זמן מה לפני היעלמותו.

 

המתח במערב סביב היעלמותו של פוטין הגיע לשיא אתמול בבוקר, והתערבב עם החששות הרגילים מפני התנהגותה של רוסיה. זאת לאחר ששר הביטחון הרוסי סרגיי שוייגו הודיע כי פוטין הורה להגביר את הכוננות של הצי הצפוני ולהקפיץ 40 אלף חיילים לטובת עימות אפשרי.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x