$
כלכלה ומדיניות

ג'נט ילן: הפד יתחיל בקרוב לדון באפשרות להעלאת ריבית

בעדותה מול הסנאט אמרה יו"ר הפד כי בניגוד למצב כיום, שבו הדיון עוסק במועד העתידי, הפד יתחיל בקרוב לשקול אפשרות להחלטה כזו בכל פגישה מחדש; בכך תתאפשר גמישות מקסימלית בקבלת ההחלטה

מיקי גרינפלד 17:3324.02.15

ג'נט ילן מכינה את המשקיעים להודעות המוניטאריות הבאות. בעדותה מול הקונגרס היום (ג') אמרה יו"ר הפד שבקרוב יעברו בוועידת השוק החופשי לבחינת האפשרות של העלאת הריבית בכל פגישה מחדש. זאת בניגוד למצב היום, שבו השיחות דנות במועד העתידי הראוי להעלאת ריבית.

 

במסגרת זו הבהירה ילן כי בקרוב צפויה הסרת האמירה בדבר הציפייה ב"סבלנות" מההודעות המוניטאריות של הבנק (ביטוי המכוון להחלטה עתידית של הבנק המרכזי על העלאת ריבית). הסרה זו, מדגישה ילן,  לא תשקף כוונה של הבנק להעלות ריבית בפגישה הבאה או בזו שלאחריה. ילן מסבירה כי משמעות הוויתור העתידי על המילה סבלנות תהיה שהנהלת הבנק מעוניינת בגמישות מקסימלית, שתאפשר לה לבחון את השיקולים בעניין הריבית בכל פגישה מחדש.

 

ילן הוסיפה, כי בהינתן המשך השיפור בשוק העבודה, ככל שבפד יהיו "בטוחים במידה סבירה" שהאינפלציה מתחילה להתאושש ולהתקדם לכיוון היעד של 2% - במצב כזה יוחלט על העלאת ריבית. "כשהפד יעלה את הריביות, הדבר ישקף את הביטחון של הבנק בנתונים הביסיים של כלכלת ארה"ב", הדגישה היושבת ראש.

 

 

ג'נט ילן מעידה בפני ועדת הבנקאות של הסנאט, הבית העליון בקונגרס האמריקאי, ומחר תציג את עדותה בפני ועדת השירותים הפיננסיים של בית הנבחרים, הבית התחתון ברשות המחוקקת. העדות נפתחה בהצהרה של יושבת הראש, ובהמשך במענה על שאלות מצד חברי הקונגרס בועדות האמורות.

 

האנליסט קרישנה גוהא (Krishna Guha) מ-Evercore אומר בתגובה, כי "ילן למעשה סוללת את הדרך לוויתור של הפד על הודעת ה'סבלנות'. זה לא מחייב שהדבר יקרה כבר בישיבה של מרץ, אבל האמירה שלה בהחלט מעלה את הסבירות לכך".

 

הערות הסנטורים משקפות את המחלוקת המפלגתית: הרפובליקאנים תומכים בהעלאת הריבית מוקדם ככל האפשר (מבחינת רבים, נדרשה העלאת ריבית כבר לפני חודשים או שנים). הדמוקרטים מצפים מהפד למשנה זהירות לפני החלטה על העלאת ריבית.

 

יו"ר הפד הביעה את התנגדותה בשם הבנק המרכזי למהלך החקיקה שנועד להקים גוף מפקח על הפד, ואמרה כי במצב הנוכחי יש מספיק גורמים המפקחים על הבנק המרכזי. כל הקשור למבנה הפד ולתקנות שמכתיבות את דרכי ההתנהלות בבנק, ילן אמרה כי שיטה זו עובדת היטב.

 

ילן הרחיבה בעניין השיפור בשוק התעסוקה (ראו בעניין זה עוד בהמשך): "מצב התעסוקה בארה"ב השתפר במימדים רבים מאד, האבטלה ארוכת הטווח נמצאת בירידה עקבית, יש ירידה ניכרת בעובדי משרה חלקית שמנסים למצוא משרה מלאה, נתוני המתפטרים מרצון גדלו כמעט למצב שהיה בשנים שלפני המיתון. מנגד, יש עדיין נתונים חלשים, כגון השתתפות בכוח העבודה וקצב העלייה של השכר עדיין לא גבוה. בסך הכול, שוק התעסוקה עבר התקדמות משמעותית ביותר, אך עדיין נדרש שיפור נוסף", אמרה ילן.  

 

הפד והשווקים

שני נושאים מרכזיים מעסיקים את השווקים בכל הקשור למדיניות הפד בחודשים הבאים: המועד הצפוי להעלאת הריבית מרמתה האפסית. צעד של העלאת ריבית לא יצא מהבנק המרכזי מאז שנת 2006, ובמסגרת התמודדותו עם המשבר הפיננסי של 2008 הורדה הריבית לרמת אפס ובמקביל הרחיב הבנק את מעורבותו בשוק באמצעות רכישת ניירות ערך בהיקף של יותר מ-3 טריליון דולר, ב-3 תוכניות הרחבה כמותית שונות, האחרונה שבהן הסתיימה בנובמבר האחרון; סוגייה נוספת שצפויה לעלות לדיון היא ההשפעה של הדולר החזק על כלכלת ארה"ב. בשנת 2014 עלה הדולר נגד כל המטבעות החשובים, ומגמה זו נמשכת באופן חלקי גם השנה. צעד של העלאת ריבית צפוי לחזק את הדולר עוד יותר.  

 

הנהגת הבנק המרכזי, בכל הקשור למדיניות הריבית, בוחנת בתשומת לב מיוחדת בעיקר את שוק העבודה (לצד שוק הדיור ורמת האינפלציה). במובן זה, השיפור המשמעותי שחל בשוק זה עדיין לא הגיע לרמה המצדיקה מבחינת הבנק העלאת ריבית. האבטלה בארה"ב ירדה מרמה של 10% בסוף 2009 ל-5.7% בינואר 2015. בסוף 2007 עמדה רמת האבטלה על סביבת 4.5%. בחודש ינואר הצטרפו 257 אלף משרות חדשות לשוק. 6.8 מיליון מועסקים בחצי משרה מעוניינים לעבור למשרה מלאה, מול כ-9 מיליון בשנים 2009-2010 – הדרך למספרים של לפני המשבר עדיין ארוכה: בסוף 2007 רק כ-4.5 מיליון מועסקים בחצי משרה ביקשו לעבור למלאה.

 

 צילום: בלומברג

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x