$
כלכלה ומדיניות

בגלל הירידה במחירי הנפט: ברקשייר האת'וויי יוצאת מהשקעתה באקסון מובייל

חברת ההשקעות של וורן באפט משכה השקעה בגובה 3.7 מיליארד דולר מהחברה לאחר שהמניות של חברת הנפט נסחרו במחיר ממוצע של 93.27 דולר

שירות כלכליסט 10:5318.02.15

ברקשייר האת'וויי, חברת ההשקעות של וורן באפט, משכה השקעה בגובה 3.7 מיליארד דולר באקסון מובייל, לנוכח הירידה במחירי הנפט.

 

מחיר הנפט מסוג קרוד נפל מאז יוני ב-50% על רקע עלייה בייצור בארה"ב וההתנגדות של המדינות החברות באופ"ק לקצץ בייצור. הירידה במחיר פגעה ברווחים של חברות הנפט ואילצה אותן להפחית בהוצאות ולפטר אלפי עובדים.

"סקטור האנרגיה כולו נסחר כעת תחת נסיבות שונות לגמרי לעומת שנה שעברה", הגיב על המצב האנליסט פאדל בהיט מאופנהיימר בניו יורק.

 

וורן באפט וורן באפט צילום: רויטרס

  

באפט הפך את ברקשייר לחברה הרביעית בגודלה בעולם באמצעות רכישות ובחירה מוצלחת של מניות כמו קוקה קולה. אולם בכל הקשור להשקעות בחברות אנרגיה, הביצועים שלו מעורבים. בעוד שההשקעה שלו בפטרו צ'יינה ב-2007 הניבה לו רווח של 3.5 מיליארד דולר, הוא נאלץ ב-2008 למחוק השקעה אחרת באג"ח של Energy Future Holdings בשל ירידת מחירי הגז הטבעי.

 

ב-2013 ברקשייר רכשה 41.1 מיליון מניות של אקסון בעלות של 90.86 דולר למניה. אולם על פי המסמכים האחרונים שהוגשו לרשות ני"ע האמריקאית (SEC), החברה מכרה את האחזקה ברבעון הרביעי של השנה שעברה. באותם שלושה חודשים המניות של חברת הנפט נסחרו במחיר ממוצע של 93.27 דולר, כך שברקשייר קרוב לוודאי מכרה את המניות ברווח.

 

מלבד מכירת האחזקה באקסון, המסמכים מצביעים על כך שבאפט הרחיב ברבעון הרביעי את האחזקה שלו ב-IBM, ורכש 6.5 מיליון מניות נוספות. כך ששווי האחזקה שלו עומד כעת על 12.4 מיליארד דולר. ברקשייר הרחיבה גם את ההשקעה שלה ביצרנית הציוד החקלאי דיר, וכן חשפה אחזקה בחברת פוקס המאה ה-21 של רופרט מרדוק.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x