$
כלכלה ומדיניות

"ולדימיר פוטין הוא האיש העשיר בעולם - שווה 200 מיליארד דולר"

ביל בראודר, שהיה המשקיע הזר הגדול ברוסיה, מעריך כי פוטין השקיע את 10 השנים הראשונות שלו בשלטון בגניבה של כמה שיותר כסף. "כל ההון שלו נמצא בנכסים, בחשבונות בנק שוויצריים, מניות וקרנות גידור"

שירות כלכליסט 11:4116.02.15
ביל בראודר, מנהל קרן הגידור הרמיטאג' קפיטל מנג'מנט, ומי שבעבר היה המשקיע הזר הגדול ביותר ברוסיה, מעריך כי הונו של הנשיא ולדימיר פוטין עומד על 200 מיליארד דולר, כך שהוא למעשה האדם העשיר ביותר בעולם. לשם השוואה, באופן רשמי ביל גייטס מוגדר כאדם העשיר בעולם, בזכות שווי הון של 79 מיליארד דולר.

ולדימיר פוטין ולדימיר פוטין צילום: אי פי אי

 

פוטין, לשעבר קצין בקג"ב נבחר לראשות ממשלת רוסיה באוגוסט 1999. "אני מאמין שהונו עומד על 200 מיליארד דולר. לאחר 14 שנים בשלטון ברוסיה, בהתחשב בכמות הכסף שהמדינה הרוויחה ובכמות הכסף שלא הוציאו על בתי ספר, כבישים ובתי חולים וכן הלאה", אמר בראיון שהעניק לרשת CNN. "כל הכסף שלו נמצא בנכסים, בחשבונות בנק שוויצרים, מניות וקרנות גידור שמנוהלות עבור פוטין ובני בריתו". בין 2001 ל-2007, הכלכלה הרוסית התרחבה בשיעור ממוצע של 7% בשנה, והתמ"ג צמח פי 6. הטענה של בראודר ושל מומחים נוספים היא שפוטין דאג שהוא וחבריו יתעשרו מאוצר המדינה.

 

לטענתו של בראודר, פוטין השקיע את 8-10 השנים הראשונות שלו בשלטון "בגניבה של כמה שיותר כסף. וחלק מהאנשים, כולל אני עצמי, מאמינים שהוא האדם העשיר ביותר בעולם, או לפחות אחד מהאנשים העשירים ביותר, בזכות מאות מיליארדי דולרים שנגנבו מרוסיה".

 

בראודר התייחס בראיון גם לנושא השליטה ברוסיה. "מבנה הכוח ברוסיה הוא פשוט – למי שיש את הכוח לעצור אנשים הוא האדם שבשליטה. כך שפוטין הקיף עצמו בחבורה של גברים שיש להם הכוח לעצור אנשים. זה לא משנה כמה האדם עשיר, אם אפשר לעצור אותו, לשלוח אותו לכלא ולשלול ממנו את הכסף שלו. מי שעושה זאת הוא האדם החזק ביותר ברוסיה".

 

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x