$
תעשייה ופיננסים

אפל - חברה בגודל של מדינה

ביום שישי הפכה אפל לחברה האמריקאית הראשונה שחצתה את רף שווי השוק של 700 מיליארד דולר, כפול משוויה של מיקרוסופט. הונה עוקף את התל"ג של וייטנאם, מרוקו ואקוודור

שירות כלכליסט 18:0815.02.15

טוב להיות חברת אפל. שוויה של ענקית הטכנולוגיה הגיע ביום שישי ל-740 מיליארד דולר. מחיר המניה שלה עומד על 127.08 דולר למניה, מה שהופך אותה לחברה האמריקאית הראשונה בעולם שחצתה את רף שווי השוק של 700 מיליארד דולר.

כעת אפל גם מוכרת אג"ח בשווייץ, מה שנראה כצעד חכם לפיזור הסיכונים על הררי המזומנים שעליהם יושבת החברה. משמעות הדבר היא שאפל יכולה להשקיע בחזרה בעצמה את ההכנסות ממכירות האג"ח, מבלי לשלם מס, כפי שהייתה עושה לו הייתה ממשתמשת בכסף שהייתה מחזירה לארה"ב.

 

מטה אפל החדש הנבנה בימים אלה בקליפורניה מטה אפל החדש הנבנה בימים אלה בקליפורניה

 

בנוסף, שיעורי הריבית הגלובליים כה נמוכים עד כי מכירת אג"ח היא אמצעי גיוס כספים זול למדי. ולאפל יש ערימות של כסף, וליתר דיוק - 178 מיליארד דולר. סכום זה כפול משוויו הנקי של ביל גייטס - והוא האיש העשיר בעולם.

 

 

בשלב זה, יש לאפל כוח השפעה של מדינה. ומדינה לא כל כך קטנה. ה-178 מיליארד דולר שלה מעמידים אותה באותו מישור עם התוצר המקומי הגולמי של כמה ממדינות העולם כמו ניו זילנד, והיא עוקפת את התוצר של לא מעט מדינות אחרות ובהן וייטנאם, מרוקו ואקוודור. כך על פי סקר חדש של הבנק העולמי.

  

אייפון 6 של אפל. הון הפכפך אייפון 6 של אפל. הון הפכפך צילום: בלומברג

 

בעצם, לו אפל הייתה מדינה רשמית, היא הייתה המדינה ה-55 העשירה בעולם (מתוך 196 מדינות).

 

השוואות כגון אלו מדגישות ביתר שאת עד כמה אפל עשירה. אולם על אף שמקומה של אפל בדפי היסטוריית הרווחים מובטח, הרי שעדיין היא לא הצליחה לשבור את שיאה של מיקרוסופט מ-1999. אז החזיקה היריבה המרה 620 מיליארד דולר במזומנים, שכיום היו שווים ל-870 מיליארד דולר.

 

מנכ"ל אפל טים קוק. החברה יכולה להיות המדינה ה-55 העשירה בעולם מנכ"ל אפל טים קוק. החברה יכולה להיות המדינה ה-55 העשירה בעולם צילום: בלומברג

 

אולם מה ניתן ללמוד על כך מלבד העובדה שמזלן, והונם, של חברות טכנולוגיה הם הפכפכים? ככלות הכול, כיום שוויה של אפל הוא למעלה מפי שניים משוויה של מיקרוסופט (349 מיליארד דולר). אך ב-1999, ייתכן שאפל הייתה ידועה בזכות מחשבים שולחניים צבעוניים, אבל בזה זה הסתכם.

 

אולם מעניין שאף חברה בעת המודרנית לא מתקרבת אפילו לשוויין של חברות מסחריות מהמאה ה-18 וחברת דאץ' איסט אינדיה קומפאני (Dutch East India Company ) מאפילה על כולן.

 

לוויתן הספנות הבריטי הייתה החברה המסחרית הראשונה בתולדות העולם. בימי השיא שלה, על פי הערכות מספר, החברה הייתה שווה למעלה מ-7 טריליון דולר במונחים כספיים של 2015. כלומר פי 10 משוויה של אפל.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x