$
כלכלה ומדיניות

הצ'ארם של שר האוצר היווני לא יחסוך לו עבודה

היום ייפגשו בבריסל שרי האוצר של גוש היורו, ויאניס ורופקיס יצטרך לשכנע את 18 עמיתיו לקדם הסדר חדש על החוב היווני. התקשורת האירופית מתמקדת לא רק באתגר הכלכלי, אלא גם בסגנון המחוספס של ורופקיס

שירות כלכליסט 09:4011.02.15

היום ייפגשו בבריסל שרי האוצר של גוש היורו כדי לגבש עמדה מול דרישתה של יוון להגיע להסדר חדש על חובותיה. הכינוס קיבל את הכינוי 18 נגד 1; האחד הבודד הוא שר האוצר היווני יאניס ורופקיס, שיצטרך לחצוב את דרכו אל לבם ושכלם של עמיתיו. אלה הפגינו בשבוע שעבר התלהבות מועטה למדי מהרעיון של תספורת לחובות יוון כלפי מדינות גוש היורו, שהיקפם כ־193.2 מיליארד יורו, או 60% מכלל החובות של יוון לנושיה.

 

ורופקיס ייבדל מיתר שרי האוצר לא רק בעמדותיו, אלא גם בסגנונו. הפרופסור לכלכלה בן ה־53 מאתונה מסרב ללבוש עניבות ומקפיד ללבוש חולצה מעל המכנסיים. במסע הדילוגים שהוא ערך בשבוע שעבר בבירות אירופה כדי להציג את קווי המתאר לתוכנית החלופית שמציעה יוון לפירעון חובותיה הוא הסתובב עם מעיל עור ארוך, שהבליט עוד יותר את ההליכה הנחרצת שלו מחוץ לזרם המרכזי.

 

עני אבל סקסי

 

האירופים ובמיוחד הגרמנים - המתנגדים הגדולים ביותר לתספורת יוונית - לא נותרו אדישים. מרייטה סלומקה, קריינית חדשות בערוץ הטלוויזיה הציבורי ZDF, אמרה לאחר פגישתו של ורופקיס עם שר האוצר הגרמני וולפגנג שויבלה כי הוא "נראה ככוכב בסרט בסגנון 'מת לחיות 6'. הוא טיפוס מעניין". כתב העת הגרמני לענייני אופנה "סטיילבוק" הקדיש כתבה לוורופקיס שכותרתה "עני אבל סקסי", ובה נטען כי הטעם של ורופקיס באופנה הוא "לא משהו שאפשר להתעלם ממנו". כתב העת "שטרן" הקדיש גם הוא כתבה לוורופקיס, ובה הוא תיאר אותו כמי ש"מתנייד ברחובות אתונה באופנוע גדול ושחור, לעולם לא מכניס את החולצה למכנסיים ויש סביבו הילה גברית מהסגנון הקלאסי, כזו שרואים בדרך כלל בפסלים יווניים עתיקים".

 

יאניס ורופקיס יאניס ורופקיס

 

אפילו העיתון השמרני "די וולט", שמזוהה עם תומכיה של הקנצלרית אנגלה מרקל, פרסם כתבה על ורופקיס, שכותרתה "מה הופך את יאניס ורופקיס לסמל מין". התשובה היתה, בין היתר, "ראשו המקריח והקוליות שלו".

 

הופעתו של ורופקיס משכה תשומת לב גם מחוץ לגרמניה, והתגובה הבוטה ביותר הגיעה מצד חברת הפרלמנט הפורטוגלית איזבל מוריירה, שכתבה בעמוד הפייסבוק שלה לאחר מינויו "לעזאזל, שר האוצר היווני הוא סקסי".

 

כלכלן מהשורה השנייה

 

ורופקיס נולד באתונה למשפחה מהמעמד הבינוני־גבוה. בניגוד לתדמיתו המרדנית, הוא התחנך בבתי ספר פרטיים ואליטיסטיים. אביו לחם עם הקומוניסטים במלחמת האזרחים היוונית שנערכה בין 1946 ל־1949, ואף ריצה תקופה במחנה מעצר בשל דעותיו. למרות עברו הפך האב ברבות הימים למנכ"ל יצרנית הפלדה הגדולה ביוון בזמנו. גם אמו של ורופקיס היתה פעילה פוליטית, בארגון הפמיניסטי איגוד הנשים של יוון, שזוהה עם המפלגה הסוציאליסטית היוונית פאסוק.

 

ההחלטה של ורופקיס ללמוד כלכלה התקבלה לאחר שפגש את אנדראס פפנדראו, הכלכלן שהקים את פאסוק והפך ברבות הימים לראש הממשלה הסוציאליסטי הראשון של יוון. המוסד שבו למד ורופקיס, אוניברסיטת אסקס בבריטניה, היה בשנות השמונים כר פורה לרעיונות רדיקליים שמצאו לאחר מכן ביטויים בעבודתו האקדמית של השר. ורופקיס הספיק גם להרצות באוניברסיטה שלמד בה וכן באוניברסיטת קיימברידג' לפני שהתחיל ללמד באוניברסיטת סידני שבאוסטרליה. שם הוא גם החל בפעילות הציבורית שהביאה אותו בסופו של דבר למשרד האוצר באתונה.

 

נוסף על עבודתו כמרצה הוא הגיש פינה בערוץ טלוויזיה מקומי שפנה לקהילה היוונית הגדולה ביבשת הדרומית. ורופקיס לא חשש למתוח ביקורת נוקבת על ראש הממשלה האוסטרלי דאז ג'ון הווארד ומדיניותו הכלכלית השמרנית. בשנת 2000 קיבל הצעה לשוב הביתה וללמד באוניברסיטת אתונה.

 

ורופקיס פרץ לתודעה הציבורית האירופית עם תחילת המשבר בגוש היורו. דעותיו החריגות, שהגיעו לעתים עד קריאה לממשלת יוון להכריז על חדלות פירעון, ורהיטותו והאנגלית שבפיו הפכו אותו לדובר מבוקש בכלי התקשורת הבינלאומיים. "אילולא המשבר ודאי הייתי נשאר אלמוני יחסית, אני סך הכל כלכלן מהשורה השנייה, זה לא שהייתי בדרך לקבל פרס נובל. ודאי הייתי ממשיך לכתוב מאמרים אקדמיים וספרים, שמכירת אלף עותקים מהם היתה נחשבת להצלחה", אמר פעם ורופקיס בראיון.

 

לא הצניעות של ורופקיס, לא הופעתו ולא הסגנון שלו הם שיניבו לו הצלחה בהשגת הסדר חוב עם שרי האוצר, והוא מודע לכך היטב. בראיון ליומון הבריטי "הגרדיאן" אתמול אמר: "כיוון שאנחנו מחויבים למציאת פתרון, נעשה כל שאנו יכולים להשיג הסכם. לא נהיה דוגמטיים, אנו מוכנים לדון בהכל, פרט לשני דברים: הנצחת מעגל הקסמים הלא נגמר של החוב והדפלציה ודחיית הביקורת שלנו על תוכניות חילוץ".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x