שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
כלכלה ומדיניות

ברוסיה זועמים: הארכת הסנקציות נגדנו זו הכרזה על "מלחמה כלכלית"

האיחוד האירופי החליט להאריך את הסנקציות נגד רוסיה. אנדריי קוסטין, בנקאי רוסי בכיר, טוען כי זו לא הדרך הנכונה להתייחס למשבר. לדבריו, "מלחמה כלכלית תפגע בדיאלוג הפוליטי והביטחוני באירופה - ומי רוצה בכלל לחיות בעולם לא בטוח?"

שירות כלכליסט 11:2230.01.15
אנדריי קוסטין, מנכ"ל בנק VTB - אחד מהבנקים הגדולים ברוסיה -  אמר בראיון ל-CNBC כי החלטתו של האיחוד האירופי להאריך את הסנקציות נגד רוסיה משולים ל"מלחמה כלכלית".

 

"יש לנו דעה ברורה מאד לגבי הסנקציות. סנקציות זו מילה אחרת למלחמה כלכלית נגד רוסיה", אמר קוסטין. "למלחמה כלכלית נגדנו תהיה השלכות כלכליות שליליות על רוסיה אולם יתרה מזאת היא תפגע בדיאלוג הפוליטי והביטחוני באירופה. ומי רוצה בכלל לחיות בעולם לא בטוח?"

 

הוא התעקש שהסנקציות הן הדרך הלא נכונה להתייחס לרוסיה ושהדבר יוביל לאי יציבות באירופה.

 

דגלי האיחוד האירופי דגלי האיחוד האירופי צילום: בלומברג

 

מעבר להשלכות הסנקציות ,סובלת כלכלתה של רוסיה גם ממחירי הנפט הצונחים ורושמת צניחה חדה בייצוא ובהכנסות. רוסיה צפויה להיכנס למיתון ב-2015. רוסיה סובלת משיעור אבטלה של 11.4% וממטבע חלש. בדצמבר העלה הבנק המרכזי של רוסיה את שיעורי הריבית ב-17% בניסיון להגן על הרובל ולשלוט בעליית האינפלציה.

 

הבנק המרכזי של רוסיה צפוי להודיע היום על החלטתו לגבי שיעורי הריבית במפגש בענייני מדיניות מוניטארית והוא צפוי לשמור את הריביות ברמתן הנוכחית.

 

הארכה עד ספטמבר

 

שרי החוץ של האיחוד האירופי הסכימו להאריך את הסנקציות נגד רוסיה עד לספטמבר. בפגישה שלא מן המניין שנערכה בבריסל, הם הסכימו לבחון את הוספתם של אזרחים רוסים נוספים לרשימה השחורה של אזרחים רוסים שעליהם חל איסור כניסה לאירופה ושנכסיהם באיחוד הוקפאו. עם זאת, לא הגיעו שרי החוץ להסכם לגבי הטלת סנקציות נוספות.

 

המפגש נערך על רקע הלחימה במזרח אוקראינה. מוסקבה מכחישה מעורבות בעימות זה המתרחש ליד העיר דבלסטיב באזור אסטרטגי של מסילת הברזל. המפגש ביום חמישי כונס לאחר שעיר הנמל מריופול שבידי ממשלת אוקראינה הופגזה בסוף השבוע האחרון ו-30 אנשים נהרגו כתוצאה מכך. אוקראינה מכוונת אצבע מאשימה נגד כוחות המורדים.

 

הממשלה החדשה ביוון היא בת ברית של רוסיה והיא הצהירה כי היא מבקשת למנוע קרע בין רוסיה לאיחוד האירופי. ארגון נאט"ו מדווח על הימצאותם של מאות טנקים ורכבים משוריינים רוסיים במזרח אוקראינה כעת. מוסקבה מכחישה מעורבות ישירה בעימות, אולם אומרת שישנם מתנדבים רוסים הלוחמים לצד המורדים. ארה"ב, המתאמת מול בריסל את הסנקציות מצד המערב על רוסיה אמרה, כי אינה מתכננת להודיע על סנקציות נוספות כרגע.

 

קבלו ניוזלטר יומי המסכם את חדשות היום ישירות למייל שלכם. לחצו להרשמה

בטל שלח
    לכל התגובות
    x