כלכלה ומדיניות

רוצים דרכון אירופי או אמריקאי? כמה עולה לקנות אזרחות

העשירים מחפשים מקומות בטוחים ויציבים והמדינות ממהרות להציע תוכניות ויזה תמורת השקעה; 2.9 מיליון דולר יקנו לכם אזרחות בקפריסין, בשביל תושבות ביוון תיפרדו מ-295 אלף דולר וכמה יעלה לכם להיות תושבי ארה"ב?

שירות כלכליסט 21:2320.01.15
העולם בימינו אינו בטוח או יציב במיוחד. העשירים, בחיפוש אחר ביטחון עבור משפחותיהם וכספם במדינות זרות, ממהרים לרכוש דרכונים. בהתאם, מדינות רבות מציעות תוכניות 'ויזות זהב' המעניקות תושבות ובחלק מהמקרים אף אזרחות תמורת השקעות משמעותיות במדינה. לרוב מדובר בהשקעות בצורת אג"ח, נכסים ותרומות במזומן לממשלה המארחת.

התכניות האלו מפתות אנשים מהמזרח התיכון, סין ורוסיה. הביקוש צפוי רק לגדול במקביל לחוסר היציבות הפוליטי הגובר, אשר מניע עשירים לחפש ביטחון כלכלי וגיאוגרפי. "אנשים עשירים מחפשים מקומות בטוחים לעבור אליהם במקרים של משבר", אמר ל-CNN ארמנד ארטון, מנכ"ל ארטון קפיטל, חברה המייעצת בנושאי תכניות ויזה.

 

לדבריו, הביקוש לתכניות ויזה תמורת השקעה גדל בשיעור של 15% בשנה, והאיום של דאע"ש במזרח התיכון בשילוב עם הסנקציות על רוסיה, ממשיכים להגביר את ההתעניינות. המשקיעים נמשכים גם להבטחות לפטור מוויזה במדינות אחרות וגישה לחינוך ולשירותים ממשלתיים.

 

 

בין המדינות המרוויחות מהמגמה הן בריטניה, שקיבלה מספר שיא של בקשות ויזה מרוסיה, על רקע ההידרדרות הכלכלית במדינה. המומחים מדווחים גם על עלייה בשנה שעברה בהתעניינות מצד רוסים לגבי ויזות לאירלנד, מלטה ובולגריה. באותה תקופה אזלו ויזות המשקיעים בארה"ב כתוצאה מגל של בקשות מצד אזרחים סינים.

 

העלויות של התכניות משתנות ממדינה למדינה. קפריסין מעניקה אזרחות מלאה עבור השקעה של 2.9 מיליון דולר בנדל"ן, בעוד שהמדינה הקטנה הרפובליקה הדומיניקנית, מעניקה אזרחות תמורת השקעה של 100 אלף דולר.

 

תעשיית הדרכונים מתרחבת, ולפי ארטון מספר המדינות המציעות ויזות משקיעים הוכפל בתוך עשר שנים. מרבית התכניות מסוג זה מרוכזות באירופה, רבות מהם הושקו בעקבות המשבר הפיננסי כדרך להגדיל את ההכנסות של הממשלות, אך גם מדינות בקאריביים פותחות כעת את גבולותיהן בפני משקיעים עשירים.

 

תמורת 500 אלף דולר תוכלו לקבל תושבות בארה"ב
תמורת 500 אלף דולר תוכלו לקבל תושבות בארה"ב

 

עם זאת, מדובר בתעשייה שפועלת כבר 30 שנה, כאשר התוכניות הראשונות הוצעו בצפון אמריקה, אוסטרליה ובריטניה, הנחשבות למקומות בטוחים למשקיעים. גם היום מושכות מדינות אלו את מספר המהגרים-משקיעים הרב ביותר. במקביל, ככל שהתחרות מתגברת כך מנסות המדינות להפוך את התכניות שלהן לאטרקטיביות יותר. בבולגריה למשל, יאיצו את תהליך האזרחות אם המשקיע יכפיל את ההשקעה הראשונית של 594 אלף דולר. לפי הנתונים שאספו בחברת ארטון קפיטל, המדינות הקטנות יותר כמו בולגריה, פורטוגל וסנט קיטס ונוויס, הנפיקו ב-2013 כמה מאות ויזות משקיעים, בעוד שהונגריה העניקה 1,075 ויזות מסוג זה.

 

אחת התכניות החדשות והיקרות ביותר כבר זוכה לעניין רב. מלטה, השיקה ב-2014 תוכנית ויזה תמורת השקעה של 1.4 מיליון דולר עבור אזרחות. חברת הייעוץ הנלי אנד פרטנרס עזרה לנסח את התכנית, שקיבלה עד כה 400 בקשות ממשקיעים ביותר מ-40 מדינות. אולם מארק סטאנרד מחברת הייעוץ מזהיר כי במלטה בוחרים בסלקטיביות את המשקיעים. "לעיתים קרובות דוחים בקשות".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x