$
כלכלה ומדיניות

רגע לפני דאבוס: קרן המטבע הורידה את תחזית הצמיחה העולמית

הצמיחה השנה צפויה להסתכם ב-3.5% וב-3.7% ב-2016. התחזית השנה נמוכה ב-0.3% מהתחזית הקודמת

שירות כלכליסט 08:2620.01.15

רגע לפני ועידת דאבוס,  קרן המטבע העולמית הפחיתה את תחזית הצמיחה שלה עבור השנתיים הבאות, בטענה שמחירי הנפט הנמוכים לא מפצים על החולשה המתפשטת ברחבי העולם. לפי הבנק העולמי, האטה בסין, ברוסיה, בגוש היורו וביפן תגרום לכך שהצמיחה תעמוד על 3.5% השנה ועל 3.7% בשנה הבאה. מדובר על ירידה של 0.3% בתחזית שפורסמה רק לפני שישה חודשים, שמדגישה את ההידרדרות המתמשכת במצב הכלכלי במדינות רבות.

"גורמים חדשים התומכים בצמיחה – מחירי נפט נמוכים וכן פיחות ביורו ובמטבע הין – מתקזזים על ידי כוחות שליליים עקביים, ביניהם השלכות מתמשכות של המשבר ופוטנציאל צמיחה נמוך יותר במדינות רבות", הגיב אוליבייה בלנשרד, הכלכלן הראשי של קרן המטבע. 

 

כריסטין לגארד יו"ר קרן המטבע הבינלאומית כריסטין לגארד יו"ר קרן המטבע הבינלאומית צילום: בלומברג

 

ארה"ב נותרה אמנם נקודת האור היחידה בקרב הכלכלות המפותחות, אך אירופה צפויה להמשיך להיאבק בדפלציה, ואילו הצמיחה בסין תואט לקצב הנמוך ביותר מזה רבע מאה. לפי התחזית המעודכנת, סין, הכלכלה השנייה בגודלה בעולם, תתרחב השנה ב-6.8%, גם פה מדובר בירידה של 0.3% מהתחזית באוקטובר, וב-2016 תתרחב ב-6.3%. הצמיחה בסין לא נפלה מתחת לשיעור של 7% מאז 1990, אז נרשמה האטה של 3.8%. בקרן המטבע מציינים כי ההאטה בסין צפויה להתפשט גם למדינות נוספות, במיוחד באסיה.

 

בקרן המטבע הזהירו עוד כי התנודתיות המתמשכת בשווקים, בין השאר בשל צמצום ההקלה הכמותית בארה"ב, תאתגר ממשלות ובנקים מרכזיים ברחבי העולם לעוד זמן מה.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x