$
כלכלה ומדיניות

גוש היורו: מדד המחירים לצרכן ירד בדצמבר - לראשונה מאז 1997

המדד ירד בחודש שעבר בשיעור של 0.2%, לראשונה מאז החלו להימדד נתונים. הסיבה העיקרית - צניחת מחירי הנפט

שירות כלכליסט 14:5416.01.15

בדצמבר התקרבה אירופה לדפלציה ומדד המחירים בגוש היורו ירד לראשונה מאז החלה אירופה לרשום את נתוני המדד ב-1997.

 

סוכנות הסטטיסטיקה של גוש היורו הודיעה היום (ו') כי מדד המחירים ב-18 מהמדינות החברות בגוש היורו נמוך ב-0.2% לעומת אותה התקופה אשתקד. אולם נתונים חדשים מראים כי המחירים נפלו בכל האיחוד האירופי ב-0.1%.

 

16 ממדינות האיחוד האירופי רשמו ירידה שנתית במדד המחירים לצרכן בדצמבר. זאת לעומת 4 מדינות חודש לפני כן. עם הירידה במחירי הנפט, שיעורי האינפלציה ברחבי אירופה כפי הנראה יירדו עוד יותר בחודשים הקרובים.

 

שטרות יורו שטרות יורו צילום: בלומברג

 

הירידה במחירים ב-12 החודשים האחרונים נובעת בעיקרה מהירידה במחירי הנפט. אירופה מייבאת אנרגיה וכלכלנים משווים לעיתים את ירידת מחירי הנפט והגז הטבעי לקיצוץ במסים. תהליך זה מותיר יותר כסף בכיסו של הצרכן הפרטי לרכישת מוצרים אחרים ולשירותים שרבים מהם מיוצרים בתוך גבולות האיחוד.

 

בקרב כלכלנים רבים ובנקים מרכזיים רווחת הסברה כי הירידה של המחירים בלבד אינה בסיס לדפלציה. הם אומרים כי מצב כרוני של דפלציה יקרה רק כשעסקים וצרכנים יקצצו בהוצאות משום שהם מצפים לירידה נוספת במחירים. קיצוץ כזה יוביל לירידה בתפוקה ובתעסוקה והמחירים יירדו עוד יותר.

 

על מנת לצמצם את הסיכון לדפלציה, נראה כי הבנקים המרכזיים מתכוננים להוסיף תמריצים.

 

הבנק המרכזי של אירופה אמר כי הוא יערוך בחינה מחודשת של מדיניות התמריצים של הבנק ובכלל זה הלוואות זולות ורכישות של ניירות ערך מגובות נכסים ואג"ח מכוסות. הבנק יחליט אם יש לנקוט צעדים נוספים כדי להבטיח ששיעור האינפלציה השנתי יתקרב ליעד של קצת פחות מ-2%.

 

בנקים מרכזיים אחרים מנסים להתמודד עם אתגרים אלו ובימים אלו מקבלים החלטות כיצד להתמודד עם החרפה במצב האינפלציה. אולם חרף החשש שלהם מההשלכות ארוכות הטווח של ירידת מחירים, נראה כי הם מעניקים תמיכה לצמיחה כלכלית.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x