$
כלכלה ומדיניות

המגזר הפרטי הקורס ברוסיה מתחנן להורדה מיידית בריבית

שיעור הריבית, שנקבע בחודש שעבר על 17%, הקפיא את שוק האשראי במדינה ודחף חברות רבות לחדלות פירעון. שר האוצר אנטון סילואנוב מתכנן קיצוץ רוחבי בתקציב ואילו שר הכלכלה התמקד במצב הנפשי של האזרחים: "חשוב לשמור על רוגע"

מיכאל פרל 19:3514.01.15

הרוסים סיימו היום את חופשת החורף והתעוררו למציאות עגומה, עם פתיחתו של המסחר במטבע חוץ וחזרת החברות הגדולות לפעילות. שער הרובל ממשיך ליפול וכבר נושק לשפל של דצמבר. חרף המשך הפיחות במטבע, גובר הלחץ הפנימי להעלאת הריבית. נשיא איגוד הבנקים האזוריים של רוסיה וסגן יו"ר ועדת הפיננסים בפרלמנט, אנטולי אקסקוב, אמר השבוע כי חברות רבות במשק בסכנה של פשיטת רגל משום שההון שלהן הולך ואוזל, כך לפי העיתון "איזבסטיה".

 

במכתב שהפנה אקסקוב לנגידת הבנק המרכזי של רוסיה אלבירה נביאולינה כתב כי הריבית הגבוהה במשק כבר גרמה לחברות רבות להיכנס למצב של חדלות פירעון. "השארת המצב על כנו תגרום לקריסה לא רק של גופים פיננסיים, אלא גם של חברות ציבוריות ועסקים רבים".

 

לדבריו, במצב הנוכחי החברות לא מצליחות ללוות כסף, משום שהן נאלצות להחזיר כ־30% יותר מהסכום שלוו. הורדת הריבית תשקם את שוק האשראי ותזרים לחברות את הכסף שלו הן זקוקות כדי לפעול.

 

אקסקוב ציין שהבנק חייב להוריד את הריבית, שעומדת על 17%, באופן הדרגתי: תחילה ל־15% ובהמשך ל־10.5%, שיעורה לפני ההחלטה להעלות את הריבית ב־16 בדצמבר. יום זה זכה לכינוי יום שלישי השחור, שכן בו נפל שער הרובל לשפל של 67.89 רובל לדולר. היום נסחר המטבע סביב 66 רובל לדולר, רמה גבוהה אך במעט מרמתו הנמוכה ביותר.

 

דבריו של אקסקוב קיבלו היום חיזוק מהדוברים בפורום גיידר, מפגש של הצמרת הכלכלית של רוסיה שהתקיים במוסקבה. יו"ר סברבנק, הבנק הממשלתי הגדול ברוסיה, גרמן גרף, אמר בכינוס כי המשבר המתקרב במגזר הבנקאי יהיה "עצום ונרחב". גרף אמר את הדברים על רקע קריסת בנק אורלפריבט מהעיר יקטרינבורג. לאחר קריסתו נרכש הבנק על ידי בנק אחר בשם בינבנק.

 

שר האוצר של רוסיה, אנטון סילואנוב שר האוצר של רוסיה, אנטון סילואנוב צילום: אי פי איי

 

ההצהרות מגבירות את הבהלה במגזר הפיננסי ברוסיה. לאחר שבשבוע שעבר הורידה סוכנות הדירוג פיץ' את דירוג האשראי של רוסיה ל־-BBB, היא הודיעה השבוע גם על הורדת הדירוג של 13 החברות החזקות במשק, כמו גזפרום, לוקאויל וחברת הרכבות של רוסיה.

 

פול רוקינס, האנליסט הראשי של פיץ' לענייני מדינות מתפתחות באירופה, אמר אתמול לעיתון הרוסי "MK" כי מחיר הנפט הנמוך ומצבו הרעוע של הרובל יביאו את החברה להוריד בקרוב את הדירוג של רוסיה לרמת זבל, הרמה הנמוכה ביותר האפשרית.

 

בתוך כך, שר האוצר הרוסי אנטון סילואנוב אמר היום בכינוס שבכוונתו ליזום קיצוץ רוחבי של 10% בתקציב המדינה ורמז כי לא מדובר בקיצוץ האחרון, ואילו נציג הבנק המרכזי של רוסיה הודיע כי ימכור עוד 33 מיליארד דולר מרזרבות המט"ח המתרוקנות של רוסיה, כך לפי האתר הרוסי לנטה. לעומתו, שר הכלכלה של רוסיה אלכסיי אוליוקייב התמקד בכנס דווקא בסיוע נפשי לאזרחים. "במצב של משבר הכי חשוב זה לשמור על רוגע, להשקיע במשפחה והעיקר לשמור על הבריאות. חביות נפט, סנקציות, כל זה עניין חולף", אמר אתמול במסיבת עיתונאים.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x