$
כלכלה ומדיניות

גוש היורו מתכונן להקלה כמותית בהיקף מלא

ירידת מחיר הנפט האיצה את התגשמות החשש מדפלציה, והבנק המרכזי האירופי עשוי להכריז על רכישות אג"ח כבר החודש. מתכונן גם לתמוך בבנקים ביוון אם תוצאות הבחירות יביאו לבריחת הון מהמדינה

שירות כלכליסט 09:5508.01.15

שיעור האינפלציה בגוש היורו צנח אל רמה שלילית לראשונה מאז 2009. אתמול פרסמה לשכת הסטטיסטיקה של האיחוד האירופי את נתוני האינפלציה לחודש דצמבר, שמהם עולה כי שיעור האינפלציה בגוש היורו היה נמוך מהתחזיות ועמד על 0.2%־. הגורם המיידי שהביא לשיעור האינפלציה השלילי היה מחיר הנפט הנמוך, שנתן רוח גבית לכלכלת הגוש האטית גם כך.

 צילום: אי פי איי

 

צירוף העניינים הזה ליבה מחדש את ההערכות שהבנק המרכזי האירופי יכריז על תוכנית הקלה כמותית בהיקף מלא, שבמסגרתה הוא ירכוש איגרות חוב כדי להזרים כסף לשווקים ולהמריץ את הפעילות הכלכלית.

 

שלשום דיווח יומון העסקים ההולנדי "הט פיננשיילה דחבלט" כי הבנק האירופי שוקל שלוש אפשרויות לביצוע תוכנית ההקלה הכמותית. האפשרות הראשונה שעומדת על הפרק היא קנייה ישירה של איגרות חוב של ממשלות גוש היורו, בכמות יחסית להון שמחזיק הבנק המרכזי של כל מדינה בגוש היורו בקופת הבנק האירופי. האפשרות השנייה זהה לראשונה, אלא שבה קניית איגרות החוב תהיה מוטלת על הבנק המרכזי בכל מדינה. האפשרות השלישית שמצטט היומון ההולנדי היא שהבנק המרכזי האירופי יקנה רק איגרות חוב ממשלתיות בדירוג AAA, עד שהתשואה עליהן תרד לאפס או אפילו לרמה שלילית. המטרה במהלך זה היא דחיפת המשקיעים לקנות איגרות חוב של ממשלות בגוש היורו עם דירוג נמוך יותר, וכך להזרים כסף למדינות שנמצאות במצוקה החמורה ביותר.

 

עמנואל מקרו שר הכלכלה הצרפתי עמנואל מקרו שר הכלכלה הצרפתי צילום: אי פי איי

 

פגישת המועצה המנהלת של הבנק האירופי המרכזי צפויה ב־22 בינואר, שלושה ימים בלבד לפני הבחירות שייערכו ביוון ועשויות להביא ליציאה של המדינה מגוש היורו.

 

נשיא הבנק האירופי המרכזי מריו דראגי נפגש אתמול בפרנקפורט עם נשיא הבנק המרכזי היווני יאניס סטורנאראס. המטרה המרכזית של הפגישה בין שני האישים היא להעריך את הנזק שעלול להיגרם למשק היווני אם תנצח בבחירות מפלגת סיריזה, שאינה פוסלת עזיבה של יוון את גוש היורו. התממשות התרחיש הזה תוביל לפי כל ההערכות לבריחת הון מהמדינה, מחשש להפסקת הרפורמות במשק שביצעה יוון לדרישת הנציבות האירופית, קרן המטבע הבינלאומית והבנק האירופי. היומון הספרדי "אל מונדו" מצטט גורמים בבנק המרכזי האירופי, ולפיהם המוסד מכין תוכנית סיוע לבנקים היווניים שבריחת ההון הצפויה תעמיד אותם בסכנה.

 

נתונים נוספים שפרסמה אתמול לשכת הסטטיסטיקה האירופית מגלים כי האבטלה בגרמניה ירדה בדצמבר זה החודש השלישי ברציפות, והגיעה לשפל היסטורי של 6.5%. על האופטימיות בגרמניה האפילו נתונים עגומים מאיטליה, שם הגיע שיעור האבטלה ל־13.4%. בשנה האחרונה הפעילה ממשלת גרמניה לחץ על איטליה וצרפת לבצע רפורמות במשקיהן, דבר שהביא לעימות בין הקנצלרית אנגלה מרקל לבין ראש ממשלת איטליה מתאו רנצי וראש ממשלת צרפת מנואל ואל. על רקע זה אמר אתמול שר הכלכלה הצרפתי עמנואל מקרו ליומון הכלכלי "לזקו" כי על גרמניה "לקחת חלק פעיל יותר" בעידוד הצמיחה בגוש היורו. מקרו גם אמר כי על הבנק המרכזי האירופי לנקוט "צעדים התקפיים", ברומזו לצורך ביישום תוכנית הקלה כמותית בהיקף מלא בגוש.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x