$
כלכלה ומדיניות

היסטוריה: ארה"ב וקובה משחררות מרגלים ויחלו בנירמול היחסים

53 שנה אחרי האמברגו שהטילה ארה"ב על מדינת האי הקומוניסטית בימי המלחמה הקרה - תפנית דרמטית: הוואנה שחררה "מרגל" יהודי-אמריקני, ארה"ב ענתה בשחרור 3 סוכנים קובנים, והן מתחילות במו"מ לנרמול היחסים ופתיחת שגרירות אמריקנית

יצחק בן חורין (וושינגטון), ynet 22:0917.12.14
נשיא ארצות הברית ברק אובמה, כינס הערב (יום ד') מסיבת עיתונאים מיוחדת, ובה הכריז על שינוי דרמטי במדיניות בכל הקשור לקובה, המדינה שהייתה במשך שנים לסמל הקומוניזם באמריקה הלטינית והייתה מעורבת בכמה מהצמתים החשובים ביותר של המלחמה הקרה. אובמה הכריז מעשית על חתירה לסיום משטר הסנקציות נגד קובה, 53 שנים אחרי הטלת האמברגו עליה. בינתיים, תהיה הקלה משמעותית בעיצומים.

 

הבית הלבן פרסם הודעה שבו מסר כי מדובר ב"צעד היסטורי לשרטוט מסלול חדש ביחסינו עם קובה". בהודעה נמתחה גם ביקורת על מדיניות העבר: "ברור שבידוד קובה במשך עשרות שנים על-ידי ארה"ב נכשל בהשגת היעד שהוא קידום הדמוקרטיה והשגשוג בקובה, ואיננו יכולים להמשיך לעשות את אותו הדבר ולצפות לתוצאה שונה".

 

גם בנאומו לאומה אמר אובמה ש-50 שנות סנקציות הוכיחו כי העיצומים אינם מקדמים את מטרתם. הוא פנה ישירות לעם הקובני ואמר: "ארה"ב רוצה שחייכם יהיו יותר קלים, חופשים ומשגשגים". ממש במקביל לו נאם גם נשיא קובה, ראול קסטרו, והודיע לעמו: "אנחנו משאירים מאחור את מורשת הקולוניאליזם והקומוניזם".

 

בשעות הצהריים המאוחרות (שעון ישראל) נודע כי קובה שחררה היום לחופשי את האזרח האמריקני היהודי אלן גרוס, שהיה כלוא בקובה בגין ריגול מאז שנת 2009. הוא שוחרר במסגרת הסכם פורץ דרך בין וושינגטון להוואנה. מעט אחר כך מסרו גורמים אמריקניים רשמיים בעילום שם כי ארה"ב עומדת לפתוח בשיחות עם קובה במטרה לנרמל לגמרי את היחסים עמה ואף לפתוח שגרירות אמריקנית בתחומיה.

 

האוונה. אשה צועדת בסמוך לשלט עם תמונה של פידל קסטרו (ארכיון) האוונה. אשה צועדת בסמוך לשלט עם תמונה של פידל קסטרו (ארכיון) צילום: בלומברג

 

גורמי ביטחון ששוחחו עם רשתות CNN ו-ABC האמריקניות אמרו כי שחרורו ההומניטרי של גרוס על ידי קובה לווה גם בשחרור אסירים נוספים שעצרו ארה"ב וקובה בגין ריגול במהלך השנים. קובה שחררה מקור מודיעיני שהיה כלוא אצלה במשך יותר מ-20 שנה, וארה"ב שחררה בתמורה שלושה סוכני מודיעין קובנים שהורשעו בריגול ב-2001.

 

גרוס נעצר על ידי שלטונות קובה ב-2009 בחשד לריגול. ממשלת ארה"ב טענה מצדה כי הוא בסך הכול נשלח לקובה במסגרת סוכנות הסיוע האמריקנית USAID כדי להעביר ציוד תקשורת לקהילה היהודית שם, המונה 1,500 נפש.

 

בוושינגטון מזכירים כי אובמה הבטיח זמן רב - מאז כניסתו לבית הלבן - לשקם את היחסים עם קובה, אולם מעצרו של גרוס עמד כמכשול בפני תוכניתו, וכעת הוא הוסר. אובמה טען לאורך הדרך כי הסנקציות האמריקניות אינן מסייעות לקובנים להיחלץ מהמשטר הנוקשה וכי לדעתו דווקא פתיחת קובה לתיירים ולהשקעות מארה"ב תחולל את השינוי המיוחל.

 

קובה היא שכנתה של ארה"ב מדרום, ומרוחקת 150 קילומטר מחופיה. היחסים בין שתי המדינות התקררו מאוד עם עליית פידל קסטרו לשלטון בקובה ב-1959 והפיכתה של הוואנה לבת בריתה של ברית המועצות במלחמה הקרה. מאז 1961 מקיימת ארה"ב משטר סנקציות נגד האי הקריבי שבו מתגוררים 11 מיליון איש תחת דיקטטורה קומוניסטית.

 

קובה זכורה כשחקנית משמעותית במלחמה הקרה בראש ובראשונה בשל משבר הטילים בקובה: טילים גרעיניים סובייטיים הוצבו בקובה

 

באוקטובר 1962, ובמשך 13 יום היו המעצמות הגרעיניות קרובות יותר מאי פעם למלחמה של ממש. כעת, עם שחרורו של גרוס והניסיון לנרמל את היחסים, אמורה ארה"ב להסיר את הסנקציות הכלכליות על הוואנה.

 

נשיא קובה הנוכחי, ראול קסטרו שהוא אחיו הצעיר של פידל קסטרו, אמור גם הוא לדבר הערב בהוואנה, וארצו תכריז על שחרור 53 אסירים פוליטיים ועל כך שהיא תאפשר להכניס כרטיסי אשראי אמריקניים. בשנים האחרונות פעלה קובה לביצוע רפורמות, וארה"ב תחת אובמה הקלה את משטר הסנקציות בניסיון לקדם מערכת יחסים חדשה עמה.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x